eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Zeman chce oduznat Kosovo, při duelu v Česku bude dusno. V Íránu ženy nemohou na fotbal – a co na to FIFA?

📁 Aktuálně, Blogy, Homepage, Reprezentace, TOP Články, Topstory 🕔12.9.2019

ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY. FIFA i UEFA striktně odmítají jakékoli vměšování politiky do fotbalu, často zato udělují i přísné tresty. A to i za nevinné činy či dokonce za podporu správných věcí a akcí. Jinak ale strkají do hlavu do písku jako pštros. V Íránu už od roku 1979 po vítězství islámské revoluce nesmějí ženy chodit na fotbal. Když to jedna z nich v mužském převlečení porušila a byla za to odsouzena do vězení, na protest proti tomuto středověkému opatření se upálila. Až nyní se FIFA probudila.

Mezitím v Česku prezident Miloš Zeman začal bojovat o oduznání Kosova, s nímž čeští fotbalisté bojují o postup na ME 2020. Ve stejné kvalifikaci mezi sebou tvrdě válčí nejen hráči Maďarka a Slovenska, ale i fanoušci. Sport a fotbal prý spojuje národy. Možná ano, ale v tomto případě by je UEFA měla spíše rozdělit. Alespoň do jiných kvalifikačních skupin.    

Dávat do jedné skupiny Černou Horu a Kosovo také nebyl dobrý nápad. Srbský kouč Černohorců Ljubiša Tumbakovič odmítl být na lavičce v červnovém zápase kvalifikace ME 2020 s Kosovem, jehož samostatnost jeho vlast neuznává. Jeho svěřenci remízovali 1:1 a nepřítomný kouč byl odvolán. Podle černohorského listu Vjesti trenér podlehl výhrůžkám radikálních skupin srbských fanoušků, kteří ho vyzývali, aby utkání s Kosovem bojkotoval. Podobný nátlak prý vyvíjela i srbská média. Ze stejného důvodu k zápasu nenastoupili i dva hráči srbského původu Filip Stojkovič a Mirko Ivanič.

V Plzni bude v listopadu dusno

Teď podobný nátlak vyvolal při své návštěvě Srbska český prezident Miloš Zeman. Nejprve řekl, že má rád Srbsko a nemá rád Kosovo a pak dodal, že on samostatnost této země neuznává a že chce v Česku vyvolat debatu o českém oduznání kosovské nezávislosti.

Bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg Zemanovi vzkázal, že na existenci samostatného Kosova se může poptat u českých fotbalistů. Ti v sobotu, jak známo v Prištině prohráli 1:2, a jsou tak největším soupeřem Čechů v boji o druhé postupové místo na ME 2020.

Klíčové listopadové utkání s Kosovem, které se hraje ve čtvrtek 14. listopadu v Plzni, tak dostalo ještě větší náboj. I proto, že stejný názor jako Miloš Zeman projevila v Kosovu i skupina českých fanoušků s provokativním transparentem „Kosovo je Srbsko“. Byli zatčeni a propuštění po několika hodinách. Druhý den byli kvůli tomu kosovskými radikály v Prištině čeští fandové fyzicky napadeni. A před zápasem se při české hymně pískalo. V listopadu to bude ve Štruncových sadech nejspíš „pěkné maso“.

Více na eFotbal.cz

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace