eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

„Že zrovna Synot sponzoroval ligu, je absurdní,“ tvrdí Babiš

📁 Aktuálně, Blogy, Domácí fotbal, Homepage, Kauza, Procházka ligovým děním, Synot liga, Topstory 🕔25.1.2016

synotliga_logo LFA (2)Česká nejvyšší soutěž od sezony 2016/17 znovu změní sponzora.

PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM – Ve čtvrtek 21. ledna 2016 krátce před polednem vybuchla bomba. I když zasvěcení, hlavně na Strahově v sídle FAČR, ten výbuch čekali. Fotbalová liga musí hledat pro sezonu 2016/2017 a pro další ročníky nového generálního sponzora. Skupina Synot majitele Iva Valenty, senátora a soudně i fotbalově potrestaného podnikatele z odposlechové korupční kauzy 2004, kvůli legislativním změnám s podporou nejvyšší soutěže totiž od příští sezony skončí.

Nebude už sponzorovat ani Spartu s Jabloncem a skončí rovněž spolupráci s basketbalovým klubem z Nymburka a Českou unií sportu. Přestane dávat do sportu ročně 200 milionů korun, z nichž asi 60 šlo právě do fotbalové ligové soutěže. Od ledna 2016 jsou hrací automaty, což je právě doména Synotu, totiž zdaněny 28 procenty, loterie a kurzové sázky 23 procenty. Dosud bylo toto danění jen dvacetiprocentní.

Do státní kasy by to mělo přinést zhruba dvě miliardy korun. Předseda FAČR Miroslav Pelta jedná se třemi subjekty, které by měly od léta 2016 Synot nahradit. Počkal jsem si pět dní na mediální reakce a komentáře, nejsou však téměř žádné, nejspíš proto, že Ivo Valenta v řadě médií inzeruje. Zato ministr financí, místopředseda vlády Andrej Babiš je s odchodem Synotu ze sportu a z fotbalu velmi spokojen a také to řádně okomentoval.

„Nejde o žádné unáhlené rozhodnutí. Od prosince si to analyzujeme. Ale je to jednoduchá rovnice. Když ročně do sportu dáváme 120 milionů a zároveň vám někdo skrze vyšší daň vezme 200 milionů, není tu pro tuto podporu prostor ani chuť,“ přiznal Ivo Valenta.

Babiš: Fotbal už nebude spojený s korupčníkem

„Já to vítám. Myslím, že pro fotbal je to dobrá zpráva, neboť už nebude spojený s člověkem, který byl odsouzen za korupci v tomto sportu. Pokud pan Valenta a další budou řádně platit daně, tak peníze na sport budou. Pro mě bylo dost absurdní, že kyperská firma vlastněná monackým občanem a senátorem, který nás (český stát, tedy daňové poplatníky – pozn. red.) žaluje v miliardové arbitráži a který byl odsouzen za korupci ve fotbale, je hlavním sponzorem fotbalové ligy,“ podivil se Andrej Babiš. Je zajímavé, že právě Babiše kvůli podpoře FAČR přivedl loni šéf českého fotbalu Pelta i do ligových hledišť. Holt někdy je třeba sedět na několika židlích…

„Musíte se zeptat Synotu, kam platil daně od svého založení až do roku 2012,“ řekl ČTK ministr financí. „My jsme vlastně snad jediná země v Evropě, kde hazard neplatil daně. Pokud Synot skončí podnikání, tak je to jeho problém,“ prohlásil Andrej Babiš. „Babiš může za to, že chce předložit zákon, který bude chránit naše občany. Není možné, abychom měli na Václaváku samé herny, abychom měli v Praze víc heren než v Las Vegas,“ dodal ironicky ministr financí.

KehindeFatai_usmevnatvaribezmice_sparta_czSynot se rozloučí také se Spartou i Jabloncem.

Vyděračská smlouva FAČR/Synot?

„Údajně je v té smlouvě s fotbalovou asociací klauzule, že když se navýší daně hazardu, tak ta smlouva padá,“ vysvětloval Babiš v pátek v Poslanecké sněmovně. „To je tedy bezprecedentní vyděračská smlouva a žádám, aby ji pan Pelta zveřejnil celému národu, abychom viděli, co v té smlouvě je napsané,“ zlobil se místopředseda vlády.

Babiš dále kritizoval konflikt zájmů předsedy FAČR, s nímž chodil loni na fotbal, protože Ivo Valenta mj. sponzoroval i Peltův Jablonec.

„Je s podivem, že když Miroslav Pelta dělal smlouvu s panem Valentou pro fotbalový svaz, tak zároveň uzavíral smlouvu i pro svůj Jablonec,“ čertil se vicepremiér. „Synot přece není hlavním sponzorem českého fotbalu, tím je stát. My tam totiž dáváme 300 milionů ročně. Proto je s podivem, že smlouva Synotu s FAČR je tajná. Nechápu, proč,“ doplnil Babiš.

V souvislosti s těmito ministrovy výroky je ovšem třeba se ptát, zda Andrej Babiš ví, že jeho hlavní média – MF DNES, idnes.cz a Rádio Impuls – patří ke klíčovým mediálním partnerům FAČR. A pokud ano, zda toto partnerství kvůli výše zmíněným skutečnostem nevypoví.

Valenta Babišovi nevěří

„Budu pozorně sledovat, jestli ministr Babiš peníze do sportu vrátí, jak slíbil. Ale nevěřím tomu,“ nechal se zase slyšet Ivo Valenta. Ministr financí totiž slíbil, že sportu v příštích letech navýší rozpočet o dvě až tři miliardy, podle toho, kolik vybere na vyšších daních z hazardu.

Jenže Valentu, který je i Babišovým politickým sokem, čeká další tvrdá bitva. Boj o zdanění a regulaci hazardu totiž loňským rokem zdaleka neskončil. Každým dnem by poslanci měli začít jednat o velké hazardní novele z dílny ministerstva financí, která přináší skutečně tvrdou regulaci.

Zcela likviduje malé herny, zakazuje přístroje v restauracích a její daňová část navrhuje pro automaty sazbu 35 procent. Což by nejen pro Valentův Synot byla další těžká rána. Valenta však odmítá, že stažením podpory sportu chce tlačit na zákonodárce.

„Už jsem rezignoval na jakékoliv tlaky. Je to zlovůle ministra Babiše, který sleduje politické body. Likviduje legální byznys, možná ho sponzoruje nějaký nelegální. Nebo má zálusk na sport a bude tu Agrofert liga. Aby se pak ale na hřištích místo fotbalu nepěstovala řepka,“ rýpl si Valenta zase do Babiše.

Podle Valenty se brzy ukáže, že přílišná regulace hazardu státnímu rozpočtu spíše uškodí.

Na to ovšem odborníci namítají, že herny jsou (nejen) v Česku plné nemocných lidí. Závislost na hraní je totiž zcela oficiální diagnóza, se kterou se ročně léčí přes 1300 lidí a přes 500 jich s touto nemocí skončí i v nemocnici. Závislí hráči jsou v naprosté většině muži, drtivá většina závislých je ve věku nad 20 let.

Patologické hráčství (gambling, gamblerství, závislost na automatech apod.) patří mezi tzv. návykové a impulsivní poruchy. Mezinárodní klasifikace nemocí definuje patologické hráčství jako poruchu spočívající v často opakovaných epizodách hráčství, které převládají na úkor sociálních, materiálních, rodinných a pracovních hodnot a závazků. Lidé trpící touto poruchou mohou riskovat své zaměstnání, velmi se zadlužit a lhát nebo porušovat zákon, aby získali peníze nebo unikli placení dluhů.

Postižení popisují své pocity jako intenzívní puzení ke hře, které lze těžko ovládnout. Pokud nehrají, pak si to alespoň představují a vlastně myslí jen na to, jak by to udělali, aby zase mohli ke hře zasednout. Do čím větších problémů se svou hráčskou závislostí dostávají, čím větší dluhy mají, tím ve větším stresu jsou – a stres závislost zesiluje. Takže to je začarovaný kruh, ze kterého se sám málokdo dostane.

hracjablonce_vsoubojivderbylogosynotliga_fcslovanliberec_czJak bude vypadat nové logo české ligy?

Škody způsobené hazardem? Mnohem vyšší než daňové odvody!

Pokud je řeč o penězích, známý primář z pražské psychiatrické léčebny v Bohnicích Karel Nešpor ve své studii na základě dostupných údajů uvádí, že se výše škod způsobená hazardem v Česku odhaduje na nejméně na 26,5 miliard Kč ročně! To je podstatně více, než kolik činí daňový odvod z hazardních her. Z tohoto hlediska se jeví razantní omezení hazardu na celospolečenské úrovni jako velmi racionální.

Počet patologických hráčů v populaci je podle Nešpora nesrovnatelně vyšší než počet léčených. První omyl je redukovat problematiku hazardu na počet lidí, kteří se léčí po patologické hráčství. Podobně jako v případě závislosti na alkoholu nebo drogách je počet těch, kdo se léčí, nepatrným zlomkem počtu patologických hráčů v populaci. Počet léčených tvoří sotva tři procenta všech patologických hráčů. To souvisí s dostupností léčby a informovanosti o ní. Např. nedávno zrušený poplatek za pobyt v nemocnici představoval pro některé patologické hráče nepřekonatelnou překážku.

„Za patologické hráče je možno označit 40 až 80 tisíc dospělých Čechů,“ tvrdí Karel Nešpor. Skutečnost podle něj nebude lepší než uváděná čísla, ale horší.

Babiš řekl to, co se i jeho média bála napsat

Na závěr uveďme několik paradoxů.

1. Zajímavé je to, že Andrej Babiš v souvislosti se Synotem velmi nahlas řekl to, co se i jeho vlastní média dosud bála napsat. Zatímco návrat podobně potrestaného Ivana Horníka do velkého fotbalu popisovala jakou velkou senzaci, skutečnost, že Valentův Synot je už dva roky sponzorem celé légy, je nechávala v klidu.
2. Po té, co mediální partner FAČR deník Sport a další tituly Daniela Křetínského ostře kritizovaly vedení asociace (a výkonný výbor FAČR s nimi proto chtěl partnerství ukončit), se majitel dalšího klíčového mediálního partnera FAČR Andrej Babiš (MF DNES idnes.cz, Rádio Impuls) ostře pouští do Miroslava Pelty, sponzora FAČR atd. FAČR je tedy v přímé palbě svých klíčových mediálních partnerů.
3. V souvislosti s akcí „Fotbal ano, drogy ne!, kterou si vzala za své i FAČR (dříve ČMFS), vypadá zvláštně, když vedle této kampaně se vyjímají billboardy sponzorské firmy bohatnoucí z byznysu s hracími automaty. Nějaký rýpal, třeba ministr financí Andrej Babiš, by to mohl nazvat pokrytectvím.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazín HATTRICK

(zdroj fotek: ilustrační, sparta.cz, fcslovanliberec.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace