eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Zbrojovka Brno: sto let, nebo krach? | Fotbal.HATTRICK.cz

Trojnásobná porce fotbalového čtení

Zbrojovka Brno: sto let, nebo krach?

📁 Aktuálně, Domácí fotbal, Gambrinus liga 🕔9.1.2012
Zbrojovka Brno: sto let, nebo krach?

V roce 2013 bude brněnský fotbal slavit sto let od svého založení. Dojde opravdu na oslavy, nebo se příznivci jednoho z nejslavnějších moravských klubů oblečou do černého a budou pietně vzpomínat, jak to bylo krásné, když Zbrojovka vyhrála v roce 1978 jediný titul mistra republiky?

Situace v brněnském fotbale je nyní velmi vážná. Jak je všeobecně známo, klub loni sestoupil z nejvyšší soutěže a ani po pádu do druhé ligy neustál ekonomicko-sportovní propad. Po podzimu se Zbrojovka pohybuje v sestupových patrech, místo snahy o rychlý návrat mezi elitu musí řešit záchranářské starosti.
Slovo záchranářské má v tomto případě nejen ryze sportovní význam, ale vzhledem k celkové situaci v klubu se dá použít synonymum existenční. Klubu hrozí konkurz, krach, zánik. A tato vize je daleko reálnější, než návrat do nejvyšší soutěže. Nebo ne?

Na minulý pátek svolal majoritní vlastník Zbrojovky Roman Pros (společně s bratrem Stanislavem vlastní 70 procent akcií) tiskovou konferenci. „Ohlásí tam konkurz, aby alespoň něco zachránil a mohl z klubu tímto způsobem vycouvat,“ zvěstovaly obvykle dobře informované fotbalové kruhy v Brně. Vše bylo ale jinak…

„Mám vážné zájemce o brněnský klub,“ sdělil hned v úvodu tiskovky Roman Pros novinářům. Prý se mu ozvali v pátek ráno, krátce před tiskovkou. „Tento měsíc povedeme jednání,“ řekl Pros sebevědomě a dále nechtěl nic upřesnit. Zájemci jsou nadále tajemní jako hrad v Karpatech, o jejich totožnosti nepronikl na veřejnost ani malý náznak. Dokonalé utajení ze strany majitelů, či mistrovská fabulace pana Prose?
Dovolím si malou odbočku. Včera v rámci Tipsport ligy v Brně na umělé trávě jsem měl možnost sondovat v řadách protřelých bafuňářů o této situaci. Žádné konkrétní informace ale z nikoho nevypadly. Snad až na jednoho. „Znám dobře situaci konkurzu na Boby v roce 2000. Tehdy koupila skupina kolem Jaroslava Bubly klub za 60 milionů. Jenže zhruba za stejnou částku se pak prodal Švancara do Slavie a peníze byly zpět, v kádru pak ještě zůstali další dobře prodejní hráči,“ řekl Hattricku znalec brněnského fotbalového prostředí, který si nepřál být jmenován. „Kdyby klub spadl do konkurzu nyní, zbydou z něj jen dluhy. Není tam hráč nadstandardní hodnoty, který by byl dobře obchodovatelný.“

Dluhy? „Klub je v černých číslech,“ překvapil Pros novináře strohým oznámením o ekonomie Zbrojovky. Všechny tím překvapil. A co dluhy dopravním společnostem, hráčům, zaměstnancům? „Do deseti dnů budou splaceny,“ tvrdil Pros a opřel se do tvrzení, že pohledávky jsou vyšší, než závazky.
„Situace je mnohem složitější, než pan Pros říká,“ utrousil dobře obeznámený zdroj z Brna. „Zbrojovka totiž prodala v minulých dnech v naprosté tajnosti do Jablonce Dominika Simerského a čeká na peníze od Pelty,“ tvrdí se. I proto možná Pros tak přesvědčivě říká, že peníze budou. Ne moc, doba je jiná, než před deseti lety. Ovšem i pár „mega“ za devatenáctiletého talentovaného hráče, který odehraje jaro v Brně a teprve pak odejde na sever Čech, se může nyní majitelům setsakramentsky hodit. „Problémy se tím ale jen oddálí,“ spekuluje se.

Pros tak hraje o čas, to je evidentní. Mezi vánočními a novoročními svátky totiž šlápli majitelé vedle. Oslovili brněnské a krajské politiky a vyzvali je k tomu, aby se připojili k záchraně klubu. Mělo to ale jeden háček, spíše hák: Výzvu sice pustili do světa, ale primátorovi, ani hejtmanovi a dalším rádoby osloveným nic sami neřekli. „Ale začalo se něco dít,“ hájil se Pros.
Co se bude dít dál, je zatím těžké předvídat. V Brně vzniklo družstvo fanoušků Věříme Zbrojovce. Inspirováno „klokaním“ případem Bohemians chtějí formou družstevního vlastnictví zachránit klub. Mezi členy vedle hejtmana Haška vstoupila i legenda brněnské kopané Karel Kroupa. „Přejeme Brnu nové majitele a lepší budoucnost,“ dají se shrnout slova VIP představitelů tohoto družstva.
Splní se jejich tužba?

Jan Hrabálek, redaktor magazínu Hattrick

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace