eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Zapomenutí talenti českého fotbalu – Marek Střeštík

📁 Topstory, Zahraniční fotbal 🕔11.10.2013

V šestadvaceti letech nastupje Marek Střeštík v maďarském Györu, po fantastickém startu na českou prvoligovou scénu se však od syna slovenské matky a českého otce čekalo o poznání více. S fotbalem začínal v devíti letech v dresu rodného Komárna. Přes zastávku v Dubnici se poprvé vydal okusit chlebíček do české kotliny, konkrétně si ho vybrali do mládežnické akademie Synotu .

Dlouho se na jihu Moravy nezdržel a rozhodl se zkusit štěstí ve Slovanu Liberec. Byla to ovšem pouze půlroční anabáze. Jih Moravy se mu zamlouval přece jen více, proto se rozhodl podepsat profesionální smlouvu s Brnem a zde také poprvé zaujal fotbalovou veřejnost.

V Gambrinus lize debutoval ve 25. kole ročníku 2005/2006. Prvoligový trávník poprvé ozkoušel na Strahově, kde se stále ještě soužila Slavia a na hřišti nakonec vydržel 56 minut než ho nahradil Aleš Besta. Další start do konce sezóny nepřidal, vše se změnilo přes letní přestávku. Po ní se Střeštík pevně zabydlel v základní sestavě. To už reprezentoval Českou republiku. Do osmnácti navlékal slovenský trikot, ale na Mistrovství Evropy devatenáctek už zářil v dresu se lvíčkem na prsou. Stal se nejlepším střelcem českého výběru a pomohl reprezentaci k účasti na Mistrovství světa dvacítek v Kanadě.

V nominaci trenéra Soukupa nemohl chybět, o správnosti rozhodnutí přesvědčoval na české prvoligové scéně celou sezónu. Naskočil hned dvaadvacetkrát a navíc brankou sestřelil Příbram, Olomouc a Teplice. Kanadská mise znamenala největší úspěch české mládežnické kopané v historii. Stříbrné medaile, které se blyštěly na hrudích mladých fotbalistů, otevřely dveře do fotbalové Evropy. Ani Střešťa neměl být výjimkou.

Po mistrovství v dresu Brna zářil, ročník zakončil s pěti brankami a osmi asistencemi navrch. Kolem levonohého záložníka kroužila řada zahraničních zájemců. Jenže z jihomoravské metropole postupně zmizela dvojice Kalouda, Holek a v Brně si malovali, že za podobně astronomickou částku prodají i slovenského rodáka. Na toho se nedostalo ani v dalším přestupovém období, i když domluva s Panathinaikosem Athény byla na spadnutí.

Střeštík postupně vadnul, na jaře se občas nevešel ani do základní jedenáctky trenéra Beránka. O rok dříve se přitom záložník Brna mohl utápět v euforii. Vzpomněl si totiž na něj pro přátelák s Dánskem reprezentační lodivod Brückner.

Oživit umdlévající kariéru měl na hostování v pražské Spartě, kde se těšil na spolupráci s dětským idolem Patrikem Bergrem, avšak hned na startu angažmá se zranil a za rok zvládl pouze pět duelů.  Jediné pozitivum mohl spatřit v mistrovském titulu, který s letenským kolosem získal, avšak kariéru nerestartoval. Vrátil se zpět do moravské metropole, manažer Paska pro něj dokonce vyjednal stáž ve Wolfsburgu, kde zaujal, ale do bundesligového celku nakonec nezamířil.

Přece jen se zahraničního angažmá dočkal, avšak nešlo o žádný z vysněných velkoklubů. Novým zaměstnavatelem se mu stal Györi ETO. V maďarském celku se stal jednou z klíčových postav, loni dokonce dopomohl k prvnímu ligovému titulu po třiceti letech. Oslavy se pro Střeštíka nenesly v úplně radostné duchu. Za tvrdý zákrok v zápase s Ferencvárosem vyfasoval červenou kartu a trest na pět měsíců, jenž mu skončí teprve za pár dní.

Šikovný levonohý záložník dnes v kádru české reprezentaci více jak citelně schází, naděje vkládané do vicemistra světa do 20 let už ovšem odvál prach a další reprezentační start do sbírky k duelu s Dánskem přidá jen stěží.

 -Jiří Kunášek-

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace