eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Začíná rok Ohnivé opice! Nebo spíš bláznivé

📁 Blog Jana Hrabálka, Blogy, Homepage, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔9.2.2016

ramires_pozujenastadionuchelsea_chelseafc_comRamires je jednou z nejnovějších akvizicí čínské ligy.

BLOG – Tak šťastný a veselý a vše nej v novém roce. Ne, ne, to není čtyřicet dnů starý text s přáním z 1. ledna. To je aktuální vinšování, které si v těchto dnech vyměňují miliony Číňanů na celém světě. Pro „říší středu“ začal nový rok.

Podle čínského horoskopu přichází rok „Ohnivé opice.“ Hvězdy nad čínským nebem praví, že tuto velkou zemi čeká dynamický rok s řadou nečekaných změn. Jakoby se hvězdy trefily do dění na čínské fotbalové scéně. Ba co víc, dynamický rok na čínských zelených pažitech začal už na sklonku toho starého, který byl ve znamení kozy.

Čert vem kozu, či opici, pro nás Evropany je tato symbolika na hony vzdálená. Ale fotbal nikoliv. Čína se, seč jí síly stačí, snaží došplhat do kategorie zemí, které by chtěly mít v nejbližších letech ve světě kopané čím dál tím větší slovo (zatím se chci vyhnout terminologii velmoc). A chce k tomu dospět dvěma cestami. Cestou ekonomickou a cestou politickou. Ostatně v zemi s rudou hvězdou ve znaku to ani nijak nejde.

anelkanicolas_gol flickr.comAnelka rovněž před lety zvýšil renomé čínské nejvyšší soutěže.

Sílu jüanu či chcete-li v přepočtu dolaru, už fotbalový svět pocítil. Před pár lety náznaky, kdy angažoval například veterány Anelku či Drogbu či kouče Lippiho. Nyní už naplno, bez servítků, smetl ze stolu veškerou konkurenci. V Číně se nakupovalo, nikoliv ostošest, ale snad o „dvěstědeset“.

Na 270 milionů eur vylétlo ze země na nákupy fotbalistů, kteří už nepatří do kategorie vysloužilců jako dva výše jmenovaní, ale do kategorie produktivních a svým způsobem perspektivních. Teixeira, Ramires, Martinéz, to jsou tři špičky současného čínského ledovce, které výší svých přestupových částek uhranuly starý kontinent. „Čína má takovou sílu, že může přestěhovat celou Evropu k sobě,“ tvrdí Arsene Wenger, kouč londýnského Arsenalu.

Ruku v ruce s cestou ekonomickou tu je ale ještě cesta politická. Strana a vláda má ráda fotbal a tak jej podporuje, co řekne soudruh prezident je svaté a hned je to v zákoně. Pomyslný či reálný ÚV KSČ tu řídí sport socialistickou cestou na bázi tvrdých kapitalistických zákonů.

Je podle mě velkou otázkou, zda takto dokáže fungovat i fotbal s hvězdami, zvyklými na evropské či jihoamerické podmínky. Návraty znechucených Drogbů či Anelků zpět z „říše středu“ naznačují, že spojení obou čínských cest nemusí tak ideálně fungovat, jak by si to soudruzi přáli.

Football - World Cup Brazil 2014-Ivory Coast-GROUP CI Drogba si vyzkoušel angažmá v Číně.

Ještě trochu odbočím. Přední český sinolog Vít Vojta na vlnách Radiožurnálu charakterizoval začínající čínský rok Ohnivé opice takto: „Opice je dobrý pozorovatel, dokáže kombinovat své poznatky, dělá si své závěry, své plány, ale bývá také hodně zlobivá a má výrazné sklony k potměšilosti.“

To samozřejmě pan Vojta nemluvil o fotbale v Číně. I když to podle mě sedí, jako… jako opice na větvi, abych držel linii. Číňané se široce rozhlédli v Evropě, dobře vykombinovali své poznatky, udělali si závěry i plány. Nakoupili. Jistě budou kupovat dál, jüanová studna se zdaleka nevyčerpala.

Jen mi tam nějak do této mozaiky nezapadá ta zlobivost či potměšilost. S takovou by těžko naplnili slova Arsena Wengera a těžko by za pár let proháněli Španělsko, Německo či Francii na světových kolbištích.

Ty čínské horoskopy mají něco do sebe. I když rok Ohnivé opice by se spíš mohl přejmenovat v rok opice bláznivé. Aspoň v čínském fotbale.

(foto: chelseafc.com, flickr.com, isifa.com/SIPA)

Jan Hrabálek, redaktor magazínu HATTRICK

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Soutěž magazínu Hattrick

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace