eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Vraždění neviňátek z Mikronésie! Tři duely, skóre 0:114 – má to vůbec smysl?

📁 Blogy, Homepage, Pavel Procházka, Reprezentace, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔7.7.2015

obyvatelenauru_naurugov.nrObyvatelé ostrova Nauru v Mikronésii.

BLOG – Tohle je zpráva z Port Moresby, tedy hlavního města státu Papua-Nová Guinea. „Třemi děsivými debakly skončilo vystoupení fotbalistů Mikronésie v kvalifikaci o účast na olympijských hrách. Svůj poslední zápas ve skupině na Pacifických hrách proti Vanuatu prohráli 0:46, předtím podlehli Fidži 0:38 a Tahiti 0:30,“ píše se ve zprávě České tiskové kanceláře (ČTK). Tři zápasy, skóre 0:114! Vraždění neviňátek.

Jak se píše ve Wikipedii, Mikronésie je souhrnné pojmenování pro ostrovy v severní části Oceánie. Přesná definice pojmu Mikronésie není striktně daná. Nejčastějším vymezení je oblast ohraničená na západě Filipínami, na jihozápadě a jihu Indonésií, Papuou-Novou Guineou a Melanésií a na východě Polynésií. V Mikronésii žije přibližně 550 000 obyvatel.

Do mikronéského regionu se započítávají následující státy a tato závislá území: Palau, Mikronésie, Marshallovy ostrovy, Nauru,  Kiribati, Guam a Severní Mariany. Tolik výlet do politického zeměpisu.

„Výsledek úterního utkání s Vanuatu předčil rekordní porážku v mezistátních zápasech, kterou v roce 2011 utržila Americká Samoa v kvalifikaci mistrovství světa s Austrálií, jíž podlehla 0:31. Tento negativní rekord však Mikronésie nevymaže, neboť není členem mezinárodní federace FIFA. Navíc v olympijské kvalifikaci ji reprezentoval výběr hráčů do 23 let,“ vysvětluje ČTK.

kaltackjean_hravanuatu fifa.comJean Kaltack vstřelil Mikronésii celkem 16 branek.

Přivedou do Mikronésie pomoc z FIFA?

„Tohle jsou kluci, ne muži,“ řekl po zápase australský trenér poraženého celku Stan Foster a vyzval FIFA, aby Mikronésii podala pomocnou ruku. Přijala ji za člena a zařadila do světového žebříčku.

„Když to udělají, přivede to sem technickou pomoc a všechno ostatní. Byla by to ohromná vzpruha,“ uvedl kouč, jehož svěřenci startovali na oficiálním turnaji oceánské konfederace poprvé v historii.

„Za Vanuatu v úterý hned šestnáctkrát skóroval útočník Jean Kaltack a rázem se posunul do čela tabulky střelců,“ dodává ve své zprávě ČTK.

Co k tomu dodat? „Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se,“ říkal sice zakladatel olympijských her Pierre de Coubertin, ale není tohle až příliš, i když jde „jen“ o kvalifikaci?

Máme tady sice „inspirativní“ příběhy britského „orla“ – skokana na lyžích, „legračních“ afrických olympijských plavců i sjezdařů, ale v tomto případě jde o celé mužstvo, o jedenáct až čtrnáct „neumětelů“.

Zurich FIFA press conferenceNezaškodilo by, kdyby Blatter poslal do této části světa pár milionů dolarů.

Neměli by se ti mikronéští kluci, Papuánci aj., nejdříve ten fotbal alespoň trochu naučit, než vyjdou s kůží na trh? Takhle zesměšňují nejen sami sebe, ale i samotný sport, region, který reprezentují, a ostatně i tu olympijskou myšlenku.

A pochybuji, že je to může vůbec bavit.

I když, pravda, musel jsem se podívat do internetové encyklopedie, abych zjistil, koho tahle „povražděná neviňátka“ vůbec reprezentovala.

No, být obyvatelem Mikronésie, nadšený bych zrovna nebyl. I když, jestli je to zoufalý pokus a volání o „technickou“ pomoc směrem k FIFA, tak budiž.

Stačilo by některým předním představitelům této zkorumpované organizace zabavit pár nakradených milionů dolarů a poslat je Papuáncům.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: naurugov.nr, fifa.com, profimedia.cz/SIPA)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace