eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

VITTEK: Česko-slovenská liga by byla přínosem i pro české kluby

📁 Aktuálně, Časopis, Časopis - archiv, Domácí fotbal, Fanoušci, Het liga, Homepage, Hráči, Reprezentace, Rozhovory, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔19.12.2017

Vittek si myslí, že česko-slovenská liga by byla přínosem.

UPOUTÁVKAPo deseti letech se vrátil tam, odkud pochází. Do Slovanu Bratislava. Z něj vyrazil na svou pouť po čtyřech evropských ligách, nejdéle a nejvíce se mu dařilo v německém Norimberku, kde se potkal se silnou skupinou Čechů, hrál také ve Francii, Turecku a Maďarsku. Podle všeho zavře kariéru v mateřském klubu, kterému by měl následně pomáhat z manažerské pozice. Aspoň takový je plán. Historicky nejlepší střelec slovenské reprezentace Róbert Vittek se v rozhovoru pro Hattrick ohlíží za skončenou kvalifikací mistrovství světa 2018, vzpomíná na zápas Slovan-Sparta z dubna roku 1992 a přál by si společnou česko-slovenskou ligu.

S jak velkým napětím jste sledoval boj slovenské reprezentace o postup na mistrovství světa 2018?

Já už jsem tak nervózní nebyl. (smích) A tedy napětí nebylo tak velké jako u hráčů, ale samozřejmě jsem celou kvalifikaci sledoval, dokonce jsem se byl na některé zápasy podívat. Držel jsem palce.

Co podle vás rozhodlo, že Slováci nakonec skončili na „prvním nepostupovém místě“ do baráže? Kde o ni Slováci přišli?

Myslím, že jsme se o baráž obrali sami, přestože hráčům na konci chyběl jen malý kousíček, aby se do ní dostali. A kde jsme o ni, a tedy i případný postup přišli? V první řadě mimo hřiště na začátku celé kvalifikace, kterou provázely spory a mimofotbalová témata, ať už to byl případ peněz a prémií, nebo případ Vladimíra Weisse. To našemu týmu uškodilo, bylo to nevhodné jak ze strany svazu, tak i některých hráčů. To načasování bylo špatné a způsobilo největší ztrátu koncentrace na první dva zápasy proti Anglii a Slovinsku, kdy jsme nebodovali, protože jsme dostali góly v závěrech zápasů a ty bodíky nám v konečném hodnocení přece jen chyběly. Přestože jsme pak odehráli dobrou kvalifikaci, tak nás „doběhl“ její začátek. Kdyby se to špatné nestalo, mohli jsme si vše uhrát sami, bez ohledu na výsledky ostatních. Myslím, že tým máme silný, dobře poskládaný a že by se neztratil ani na mistrovství světa.

V čem byl ten problém?

Šlo o peníze, o výšku prémií. Myslím, že se to dalo vyřešit dřív a jinak. Nebylo to ideálně řešené ani ze strany fotbalového svazu, který dopustil, že se něco takového dostalo na veřejnost. Mělo se vše vyřešit v klidu za zavřenými dveřmi. Protože jsem u týmu už nebyl, tak do toho zcela nevidím, ale nepomohly ani kauzy kolem některých hráčů, kdy se řešil vztah trenéra Kozáka se Stochem. Šlo o starší a čistě jejich věc. Nevím, proč a kdo toto vytáhl právě před kvalifikací.

Slovensko nemělo, stejně jako Česko, nejobtížnější kvalifikační skupinu. O čem to podle vás svědčí?

Nemyslím si, že jsme my, ale i vy, Češi, měli lehké skupiny. Všechna mužstva se fakt zlepšují a fotbal jde hodně dopředu, což potvrdily i výsledky v obou skupinách. Vždyť v té naší hrály do posledního kola o postup do baráže kromě nás také Skotsko a Slovinsko. Dnes už žádný soupeř není lehký a zápasy se vyrovnávají, takže pak rozhodují detaily a maličkosti. Jen zopakuji, že my jsme si kvalifikaci pokazili spíš mimo hřiště než na něm, protože jsme dokázali hrát vyrovnané zápasy se všemi silnými celky Anglií, Skotskem i Slovinskem.

Hypoteticky, jak by si v této kvalifikaci vedla společné československá reprezentace?

Uff, to je tedy skutečně hypotetická otázka. Ale myslím, že kdyby se ty týmy vhodně složily, tak by ta síla společné reprezentace ještě stoupla a měla větší šanci na postup. Ale vlastně nemá cenu nad tím přemýšlet. Slováci ukázali svoji sílu, sahali po druhém postupu v řadě po mistrovství Evropy 2016 v téměř stejném složení, navíc současný tým krásně doplnili mladí z úspěšné jedenadvacítky. Trenér Kozák jim dal šanci a třeba Škriniar se uplatil nejen v reprezentaci, ale i v Interu Milán.

Co řeknete nebo napíšete Marku Hamšíkovi, jestli překonává váš rekord v počtu vstřelených gólů za národní tým? Budete smutný, nebo mu pogratulujete?

Samozřejmě že mu v první řadě pogratuluju. Podobné otázky už jsem dostal a odpovídal jsem tak, že jsem mu přál, aby se mu to povedlo už během té skončené kvalifikace. Věřím, že ty jeho góly ještě přijdou a přeji mu, aby se tak stalo co nejdřív. Určitě se budu snažit, abych byl první gratulant.

Je právě on nejvýraznějším současným fotbalistou Slovenska?

Myslím si že ano, patří k těm nejlepším, nejvýraznějším, ať počtem gólů, nebo počtem odehraných zápasů. Je to skvělý fotbalista, což dokazuje už roky v dresu Neapole v italské lize. Myslím, že už se po nevýrazném začátku našel také v reprezentaci. Ale on to měl těžké, protože od něj vždy čekali něco víc.

Myslíte si, že je nejlepším slovenským fotbalistou v historii?

Toto bych si nedovolil tvrdit. Už kvůli respektu vůči hráčům, kteří reprezentovali dříve Slovensko či Československo. Vždyť máme hráče, kteří v dresu Československa vyhráli mistrovství Evropy nebo olympijské hry, nezapomenutelné je i vítězství Slovanu Bratislava v Poháru vítězů pohárů. Mohl bych vyjmenovat další výrazné osobnosti slovenského fotbalu. Marek určitě patří do skupiny nejlepších hráčů, ale vyhlásit ho tím úplně nejlepším mi nepřísluší.

A kdo by jím byl nebo je z pohledu celého československého fotbalu?

Pokud žil a byl mezi námi a na vlastní oči jsem ho viděl, tak Peter Dubovský. On je z generace, na kterou si přímo vzpomínám. Pak jsou ti jako Ondruš, Švehlík, Masný, Gögh, to byli také světoví fotbalisté. Tatínek mi o nich vyprávěl a měl jsem možnost je vidět na některých záběrech. Samozřejmě nemohu zapomenout ani na Čechy, ať by to byl pan Masopust, František Veselý nebo Ivo Viktor. Nebo slovenský fotbalista století Ján Popluhár.

Zůstaňme u Československa. Byl byste pro společnou československou fotbalovou ligu?

Určitě ano. Velmi by to prospělo z hlediska atraktivity nejen naší lize, ale i české. Dovedu si představit pár týmů ze Slovenska, které by společné soutěži daly náboj. Ale bohužel se nemůžeme dívat jen na náboj a atraktivitu, ale musíme přihlédnout k mnoha dalším faktorům. Bylo by to fajn pro lidi, i pro celou Bratislavu. Vždyť by byla paráda, kdyby se na nový stadion Slovanu vrátila taková mužstva jako Sparta, Baník Ostrava nebo Slavia. Byla by to skvělá konfrontace. A především mladé hráče by to výkonnostně posouvalo výš a výš. Ale myslím, že momentálně existuje dost faktorů, které tomu brání a nedá se to momentálně skloubit.

Prospěla by víc slovenským týmům?

Myslím, že určitě ano. Pokud budu upřímný i vůči slovenskému fotbalu, tak český fotbal je na klubové úrovni prostě dál než slovenský. Ať marketingově, návštěvností, infrastrukturou, zřejmě i kvalitou. Takže společná liga by byla atraktivnější pro slovenské kluby.

CELÉ OBSÁHLÉ INTERVIEW S RÓBERTEM VITTEKEM SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 14. PROSINCE 2017.

-red-

(zdroj fotky: fifa.com)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace