eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

VIDEO: Nejstrašnější fotbalové fauly, zákrok na C. Ronalda nebyl výjimkou, vzpomeňme na R. Kučeru

📁 Aktuálně, Hráči, Reprezentace, TOP Články, Topstory 🕔13.11.2012
VIDEO: Nejstrašnější fotbalové fauly, zákrok na C. Ronalda nebyl výjimkou, vzpomeňme na R. Kučeru

Nedělní brutální zákrok hráče týmu Levante Davida Navarry na hvězdu Realu Madrid Portugalce Cristiana Ronalda loktem do oka nebyl žádnou výjimkou nejen ve španělské lize, ale v celé Evropě.

Draze placení profesionální fotbalisté zhusta nemají profesionální respekt vůči zdraví svých kolegů z jiných klubů, kteří se také živí fotbalem. Stačí jeden zákrok „magora“ a profesní životnost nadějného hráče, zářící hvězdy, dobrého „řemeslníka“ profesní scény nebo spolehlivého veterána skončí brutálním zásahem kopačky, hlavy, lokte … Fyzické zranění se zhojí, ale profesionální kariéra je ztracena, nic na tom nezmění ani výplaty z pojistek. Zranění duše se nikdy nevyhojí.

Nemusíme chodit daleko. Před několika dny způsobil hráč FK Mladá Boleslav Martin Nešpor frakturu lebky nadějnému útočníkovi Sparty Václavu Kadlecovi. Při zákroku sice nepoužil ruce ani loket, ale šel do souboje bez profesionálního respektu vůči zdraví soupeři. Profesionální respekt je základní myšlenkou této události.

Známe však i tragičtější osudy, které vyplynuly z podobných situací. Rudolf Kučera z Dukly Praha by zřejmě jednou získal evropský Zlatý míč, kdyby se nepotkal s reprezentantem Polska  Stanislawem Oślizlem z Górniku Zabrze v utkání Poháru mistrů evropských zemí (dnešní Champions League) 22. listopadu 1963. Zásah loktem do spánku v podstatě kariéru nejlepšího střelce československé ligy (v ročníku 1960/61 dal 17 branek a dělil se o trůn krále ligových kanonýrů s Laco Pavlovičem z Prešova) ukončil.  V čs. lize Rudolf Kučera odehrál 121 ligových utkání a dal 44 branek, v reprezentaci stihl sedm zápasů a tři góly. S Duklou získal tři mistrovské tituly. Avšak ve 22 letech byl s jeho kariérou konec. Oślizlo najde jen málo příznivců ke svému tvrzení, že nešlo o úmysl. Jeho „vytrčený“ loket (jsem pamětníkem) nemá omluvu.

Kučera byl famózní talent. Z obránců v celé Evropě si dělal díky své technice legraci, střílel oběma nohama, byl schopen se vrátit z hrotu do středu pole a rozdávat geniální přihrávky. Byl nejlepším nahrávačem ligy. Stačila však jedna rána loktem…

A Oślizlo? Stal se kapitánem polské reprezentace. Po ukončení hráčské kariéry trénoval GKS Katowice, Odrę Wodzisław Śląski, Piasta Gliwice, Carbo Gliwice a Górnik Zabrze. V roce 2001 byl vyznamenán polským Důstojnickým řádem. To je blbý vtip…

David Navarra zasáhl Cristiana Ronalda rovněž loktem do oka, ale kolik chybělo k tomu, aby to skončilo stejně jako souboj Kučera – Oslizlo? Pár centimetrů… Kučera po vyléčení odehrál pár zápasů za B-tým Slavie a pak se do důchodu živil jako taxikář.

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace