eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

V Plzni vyhazovali Berbra z řad rozhodčích!

📁 Domácí fotbal, Topstory 🕔1.7.2013
V Plzni vyhazovali Berbra z řad rozhodčích!

Tohle už je docela síla. Nový místopředseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) za Čechy Roman Berbr, jinak též šéf Plzeňského fotbalového svazu a životní partner předsedkyně Řídící komise pro Čechy FAČR a šéfky profesionální komise rozhodčích Dagmar Damkové, měl být s okamžitou platností vyřazen z řad rozhodčích!

Kým? Pěti členy Západočeského fotbalového svazu. Kdy? Už před více než 23 lety – 2. května 1990. Důvod: a) úplatky od rozhodčích za postupy, b) ovlivňování zápasů, c) ovlivňování delegáta. Usnesení členů tehdejšího Západočeského fotbalového svazu podpořené fotografií ručně psaného zápisu z jednání přinesl deník Blesk ve svém pondělním vydání jako hlavní zprávu dne.

Bod číslo 6 tehdejšího usnesení z 2. 5. 1990 zněl jasně: „VYŘAZENÍ ROZHODČÍHO R. BERBRA Z ŘAD ROZHODČÍCH – IHNED“. Podepsalo jej tehdy pět členů Západočeského fotbalového svazu (tři byli z jednání omluveni).

Vidím to jako dneska. Řekli jsme si, že to, co provádí, musíme zastavit. Ale nezlobte se, víc k tomu nechci říkat. Nepotřebuju, aby mi od něj chodily výhrůžné esemesky,“ prohlásil v Blesku jeden z pamětníků tehdejšího jednání výboru Západočeského fotbalového svazu.

TAKÉ ČTĚTE:
Berbr: Vyhlašuji Peltovi nulovou toleranci!

Za pět let, v tzv. „horkém fotbalovém létě roku 1995“, se něco podobného Romanu Bebrovi stalo i v profesionálním fotbale. Společně s Pučkem, Svatonským a Zvoničem byl na základě veta ligových klubů okamžitě vyřazen výkonným výborem ČMFS z prvoligové listiny.

Důvodem nezařazení uvedeného čtyřístku je pokles jejich výkonnosti, ať už byl jakkoliv motivovaný. Víc k tomu nejsem ochoten říci,“ vysvětlil tehdejší generální sekretář svazu Jan Obst. Berbr (s Pučkem) tehdy vyhrožovali, že ČMFS dokonce zažalují. Jenže Roman Berbr měl nakonec úplně jiné starosti. Na jeho údajný poklesek si vzpomněl bývalý trenér Bohemians Praha Petr Packert.

Když jsme v roce 1993 hráli baráž o postup do první ligy s Jabloncem, rozhodčí Berbr po našem hráči Pavlíkovi před koncem poločasu vzkázal mně a manažeru Lacinovi, že když mu o přestávce nedáme 150 000 korun, tak nás zařízne! Nedostal ani korunu – tak si vymyslel faul, z něhož domácí vyrovnali na konečných 1:1,“ řekl tehdy deníku Právo Petr Packert. Disciplinární komise tenkrát předala kauzu k přešteření státnímu zástupci v Ústí nad Labem, kde také skončila.

V roce 1995 Berbr lhal a křivě svědčil

Ovšem Berbr, dnešní místopředseda FAČR,  nakonec v létě roku 1995 od fotbalové disciplinárky nakonec i tak vyfasoval řádný trest. Za lež a křivé svědectví dostal půlroční zákaz činnosti.

Důvod? Obvinění, která tehdy pronesl vůči sportovnímu řediteli a později trenéru pražské Slavie Františku Ciprovi, si totiž Berbr v plném rozsahu vymyslel!  Berbr nejprve vypověděl, že ho Cipro navštívil v jeho zaměstnání v Nýřanech a pokusil se ho ovlivnit v souvislosti s prvoligovým utkání Sparta – České Budějovice (4:0) ve prospěch Jihočechů (Berbr ovšem zápas svými několika podivnými výroky nakonec ovlivnil naopak v neprospěch Jihočechů – pozn. red.).

NEPŘEHLÉDNĚTE:
Profifotbal Berbra odmítl, liga spěje k autonomii!

S panem Ciprem jsem měl určitý konflikt při pohárovém zápase Blšan s Příbramí. Krátce poté, co jsem výkonným výborem ČMFS nebyl zařazen na listinu první ligy, mi volal jeden z kolegů, že to byl Cipro, kdo zařídil můj sestup z nejvyšší soutěže. V atmosféře, kdy mně osobně, i mé rodině a především dceři bylo vyhrožováno fyzickou likvdací, jsem vůči Ciprovi zareagoval, jak jsem reagoval. Omlouvám se mu, celou věc jsem si vymyslel z důvodu Ciprovi se pomstít,“ vysvětloval před osmnácti lety před disciplinárkou Berbr.

Berbr v čele fotbalu vadí i šéfovi ČOV

Jak v rozsáhlém pondělním interview pro deník Sport sdělil první muž českého sportu, předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval, nejvíc mu vadí, že se do nejužšího vedení FAČR prodral Roman Berbr, který se v rozhovoru v knize „Kmotr fotbal“ veřejně chlubil svou příslušností v komunistické tajné policii.

„Tihle lidé, kteří v minulosti morálně selhali, nemají podlě me právo působit v takových funkcích. Předseda FAČR Mirek Pelta mi ale řekl jednu věc: Vím, že Berbr je špatně, ale já ho musel vytáhnout ven na světlo, aby na něj bylo vidět .A buď se mi podaří ho dostat z fotbalu pryč, nebo ho vezmu na kraj skály, chytnu ho a skočíme tam oba dva.  Mafiánská struktura je skutečný problém, který si bude muset fotbal vyřešit sám. Bavil jsem se o tom s Dušanem Svobodou (místopředseda FAČR za ligu, šéf Ligové fotbalové asociace a místopředseda Sparty – pozn. aut.), podle kterého by to vyřešilo důsledné oddělení profesionálního a amatérského fotbalu, protože by pak nebyl kariérní růst rozhodčích nastaven tak jako nyní,prohlásil ve Sportu mj. předseda ČOV Jiří Kejval.

V této souvislosti je ovšem třeba připomenout, že šéfka komise rozhodčích profesionálního fotbalu (a členka komise rozhodčích UEFA), Berbrova partnerka Dagmar Damková se v červnu stala coby nová členka výkonného výboru FAČR předsedkyní Řídící komise výkonnostního fotbalu v Čechách (ČFL a divize). Což je poněkud protichůdná tendence, jak systémově vyřešit problém. Navíc zůstává předsedkyní komise ženského fotbalu, v níž Roman Berbr naopak řídíl rozhodčí.

Třeba se ale někdo přece jen bude zajímat o usnesení, které v květnu roku 1990 podepsalo pět členů tehdejšího vedení Západočeského fotbalového svazu. A o jeho šestý bod, který zněl jasně: VYŘADIT BERBRA – IHNED.

REDAKCE MAGAZÍNU HATTRICK

TAKÉ ČTĚTE:

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace