eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Trpišovský, který by rád udržel tým pro LM, spoléhá na EURO a na obavu reprezentantů z nejistoty v zahraničí

📁 Aktuálně, Blogy, Domácí fotbal, Homepage, Procházka ligovým děním, TOP Články, Topstory 🕔16.12.2019

PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM. Myslím, že to už můžeme vyhlásit. Je totiž již na 99,99 procenta jisté, že SK Slavia Praha bude v květnu 2020 slavit svůj jubilejní dvacátý titul v historii. A šestý v rámci samostatného Česka (1996, 2008, 2009, 2017, 2019, 2020), čímž se dostane i před svého konkurenta, druhou Viktorii Plzeň s pěti tituly (2011, 2013, 2015, 2016, 2018). Zvýraznilo to i poslední podzimní (už 20.) ligové kolo, v němž slávisté v Edenu suverénně zdolali černého koně soutěže z Českých Budějovic (4:1), zatímco viktoriáni doma při Vrbově loučení s Teplicemi zase jen remizovali (1:1). Před jarními patnácti koly (deseti v základní části a pěti nadstavbovými) tak červenobílí (54) vedou před Západočechy (38) o propastných šestnáct bodů.

V tabulce pravdy, v níž se zohledňují zápasy doma a venku, mají sešívaní dokonce náskok devatenácti bodů, Viktorka totiž hrála na podzim jedenáctkrát doma a jen devětkrát venku.

I když Viktorka vše vyhraje, smí Slavia ztratit 15 bodů

I kdyby na jaře Plzeňští s novým trenérem Adriánem Guľou vyhráli všech patnáct utkání, a získali tak absolutní počet 45 bodů, může si Slavia dovolit luxus ztráty patnácti bodů.

Ztratit patnáct bodů, znamená třeba deset výher a pět proher. Nebo devět vítězství, tři remízy a tři prohry, Ano, to je někdy při ztrátě formy možné, ale je prakticky nemožné, aby Plzeň (či Jablonec nebo Sparta s ještě větší ztrátou) všechny své jarní zápasy vyhrála.

Navíc mají slávisté dobrý los – hrají doma se všemi nejbližšími pronásledovateli – Plzní, Jabloncem i Spartou (dále pak s Opavou a Zlínem), venku je čeká Mladá Boleslav, Slovácko, Baník Ostrava, Bohemians a Příbram.

Boj o druhé místo však může být zajímavý. Mohou se o něj klidně poprat 2. Plzeň (38), 3. Jablonec (35), 4. Sparta (33), 5. Mladá Boleslav (32), 6. Slovácko (32), 7. Baník Ostrava (31) i osmý nováček z Českých Budějovic (30). V tabulce pravdy to ale vypadá trochu jinak: 2. až 4. Plzeň, Jablonec, Slovácko (+5), 5. Sparta (+3). 6. České Budějovice (0), 7. Mladá Boleslav (-1), 8. Baník Ostrava (-2).

Trojlístek ohrožených. Udělala Bohemka dobře?

Po dvaceti kolech se vykrystalizovala jasná sestupově barážová trojka: 14. Opava (14), 15. Karviná (13), 16. Příbram (13). Ovšem ani na Bohemce (13. s dvaceti body) si nemohou vyskakovat. Fanoušci klokanů volají po hlavě ředitele Darka Jakubowicze, syna majitele klubu.

Ale hlavní otázkou podle mého názoru je, zda po vyhazovu Martina Haška byla správnou volbou sázka na trenéra Luďka Klusáčka, který přes čtyři roky nikoho netrénoval. Vršovičtí srdcaři stále sní o dvojici velkých klokanů: Stanislav Levý coby sportovní ředitel a Martin Pulpit (dobrovolně po podzimu skončil ve třetím Frýdku-Místku v MSFL, byť klub bojuje o postup) coby trenér.

„To jsou slávisté, oni si to tak přáli“

Zpět k mistrovské Slavii. Skoro se chce říci: Jaká škoda, že tenhle rozjetý a skvěle natrénovaný tým pravděpodobně na jaře roku 2020 nezůstane pohromadě. Může za to lehkovážné vypadnutí z Českého poháru v Ostravě, a hlavně vyřazení z Ligy mistrů i Evropské ligy. Na to má zásadní vliv těžká skupina smrti se třemi předchozími vítězí ChampionsLeague.

Být třeba v roli Dinama Záhřeb a dostat kromě hvězdného Manchesteru City do skupiny Šachtar Doněck a Atalantu Bergamo, měli slávisté se svými výkony šanci slavit nejen postup do Evropské ligy, ale i do osmifinále Ligy mistrů. Jako Bergamo, které díky závěrečné výhře 3:0 v Doněcku postoupilo z druhého místa s pouhými sedmi body a záporným poměrem branek 8:12, když ještě po polovině soutěže mělo na svém kontěhrozivou nulu a šílené skóre 2:11.

Jenže hráči a trenér Trpišovský takovou skupinu a speciálně Doněck nechtěli…

Byl tam Šachtar a Zenit. Jsme rádi, že jsme se tomu vyhnuli. Je skvělé si zahrát s Barcelonou, Dortmundem či Interem, než letět znovu do Petrohradu, i když je to skvělý klub a mají pěkný stadion. Nebo letět na Ukrajinu, kde jsme rovněž hráli loni,“řekl po srpnovém monackém losu LM Jindřich Trpišovský.

Tak jo, mně ovšem tenhle přístup připomíná jeden starý vtip:

Luciferův asistent provází peklem nového člena. V první místnosti se dějí sexuální orgie. „To jsou prostopášníci,“ vysvětluje čert. Ve druhé se ostošest mastí karty. „To jsou karbaníci,“ řekne Luciferův pomocník. Ve třetí se pije a hoduje. „To jsou labužníci a pijáci,“ praví čert. Ale ve čtvrté se lidé smaží v kotlích, natahují na skřipec a jinak jsou mučeni. „Co to je?“ lekne se nováček. „Ale to jsou katolíci, oni to tak chtěli,“ vysvětlí mu Luciferův asistent.

Vidím tam místo nich slávisty, kteří se usmažili v kotli skupiny F ve společnosti FC Barcelona, Borussie Dortmund a Interu Milán. Byť si při tom počínali velmi statečně a do poslední chvíle všeobecnému mučení silných evropských čertů vzdorovali.  „To jsou slávisté, oni to tak chtěli,“ řekl by Luciferův pomocník.Ale byly to krásné zápasy a mučení, že…

Jaká bude vypadat Slavia na jaře?

Množství zimních odchodů z Edenu bude záviset i na vyjasnění situace ve vedení klubu. Jak už jsme informovali v sobotu, klubový šéf Jaroslav Tvrdík již není místopředsedou CITIC Group, jednoho z čínských vlastníků.

Jak ale napsal i kolega Štěpán Filípek v deníku Sport, Tvrdík personální zásah vysvětluje jako pozitivní krok. „Pro evropskou centrálu je to posílení jejího významu. Do čela představenstva byl jmenován muž číslo dvě celé hierarchie CITIC,“ uvedl v sobotu na sociální síti Twitter. Podle Tvrdíka „centrála“ dokončila plné převzetí českých aktiv. Sám vedle vlastní pozice a výhod typu osobního řidiče přišel o rozhodovací pravomoci a podpisová práva, což obecně znamená menší možnost zasahovat do rozhodování společnosti ve prospěch Slavie. V CITIC Europe Holdings nicméně zůstává jako člen představenstva.„I nadále plně odpovídám mj. za SK Slavia Praha. Na mojí působnosti v představenstvu se nic nezměnilo a jsem stále šéfem Slavie,“ dodal Tvrdík.

Mluví se o tom, že na jaře už se současní čínští majitelé do žádných dalších velkých investic do Slavie nepohrnou a také, že se zatím nikam nepohnula nedávná jednání o sponzoringu ze strany arabských šejků. Tyhle snahy jsou ovšem jediným rozumným vysvětlením, proč v týmu červenobílých v poslední době dostával i v Lize mistrů útočník příležitost Júsuf Hilál, který kvůli své nepřipravenosti nemohl na jaře nastupovat ani v dresu Bohemians.

Proto se v médiích tolik spekuluje o případných odchodech Součka, brankáře Koláře, Olayinky, Coufala, tedy hráčů, o které je v zahraničí zájem. A také o obživlém kanonýrovi Milanu Škodovi, jemuž zase v létě končí v Edenu smlouva.

Trpišovský: „Potřebujeme silný kádr, který se připraví na léto“

„Zatím o ničem nevím a ani jsem to vědět nechtěl, v zimě na to bude dost času. Za chvíli je však EURO, a ne každému se také chce z klubu odcházet, je to těžké rozhodování. Bude to nejspíš vyloženě záležet na tom, do jaké míry bude hráče ten či onen klub chtít,”uvedl Jindřich Trpišovský pro klubový web slavia.cz.

Slavia na případné odchody bude ale samozřejmě muset reagovat tím, že se pokusí přivést adekvátní náhrady (opět se třeba začalo mluvit o ruském kanonýrovi z Mladé Boleslavi Komličenkovi).

„Přímé posílení bude souviset s případnými odchody, jestli nějaké budou. Na jaře nás čeká jen patnáct zápasů, určitě se k nám navíc připojí Oscar, plus možná i někteří další hráči, a přibereme i dva nebo tři hráče z B-týmu,”řekl Trpišovský.

Potřebujeme silný kádr na jaro, který se zároveň bude připravovat na léto. U některých nevytížených hráčů počítáme s hostováním, aby nabrali herní praxi a pak se k nám v létě připojili. Na českém trhu bychom chtěli jít formou mladších hráčů, líbí se nám i někdo ze zahraničí, kádr ale není nafukovací a vše bude souviset s případnými odchody. Aby ale někdo přišel, musel by také někdo odejít,” zakončil rozhovor Trpišovský.

Končí s Vrbou a s druhou dekádou 21. století plzeňská éra?

To jeho dosavadní konkurent z Plzně Pavel Vrba už má jiné starosti. Po letech šťastného, byť přerušeného (národní tým Česka, Machačkala), manželství dochází mezi Pavlem a Viktorkou k dlouho očekávanému rozchodu. Tenhle svazek se vyčerpal už před časem a jen se čekalo, kdo ho opustí jako první.

Jen je to trochu jinak, než to vypadalo ještě před týdnem (Vrba ke slovenskému národnímu týmu, Hapal ke slovenské „21“), i když platí, že dosavadní kouč slovenského týmu do 21 let Adrián Guľa Viktorku nově povede.

Pavel Vrba přece jen našel vytoužené angažmá v zahraničním klubu, u bulharského mistra Ludogorec Razgrad.Společně s bývalým koučem české reprezentace odejdou z Plzně do Bulharska i asistent Zdeněk Bečka a trenér brankářů Martin Ticháček

Jak známo, bulharský Ludogorec vládne domácí soutěži nepřetržitě od sezony 2011/2012. Od té doby se dvakrát podíval do základní skupiny Ligy mistrů. Na cestě za druhou účastí v prestižní soutěži v roce 2016 v playoff vyřadil právě Plzeň, tehdy ale na plzeňské střídačce nestál Vrba. Kromě toho se Ludogorec pětkrát objevil v Evropské lize, kde dokázal dvakrát postoupit do vyřazovací fáze. V sezoně 2013/2014 dokonce postoupil až do osmifinále, kde ho vyřadila španělská Valencie.Evropskou ligu hraje Ludogorec i v ročníku 2019/2020.a ve skupině s CSKA Moskva, Espanyolem Barcelona a Ferencsvárosem uhrál druhé místo. V prvním kole vyřazovací fáze se v únoru 2020 utká s Interem Milán.

Zatímco Vrba bude tedy stále válčit na špici, v případě Viktorie Plzeň se neví. Vrátí Adrián Guľa Západočechy do boje o prvenství i s novým, přestavěným mužstvem, nebo éra pěti plzeňských titulů s koncem druhé dekády 21. století definitivně končí a Viktorka se zařadí po bok Jablonce, Mladé Boleslavi, Baníku Ostrava či Slovanu Liberec?

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

Foto: slavia.cz
Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace