eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Tomáš Rosický v nové roli. Spasí Spartu?

📁 Aktuálně, Časopis, Časopis - archiv, Domácí fotbal, Evropské poháry, Fanoušci, Fotbal, Homepage, Rozhovory, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory 🕔18.2.2019

Jak si Tomáš Rosický povede v nové roli?

UPOUTÁVKARok od uzavření hráčské kariéry přijala sparťanská legenda novou výzvu, a hned výzvu ze všech nejtěžší. Obsadit post sportovního ředitele klubu, který se dlouhodobě nemůže dostat z problémů a jeho levá ruka neví, co dělá pravá, bude pro jednoho z nejlepších fotbalistů české historie pěkný oříšek. Jenže jak sám Rosický říká, kdyby se dařilo, tak by to mohl dělat kdokoli, že?

„Zodpovědnosti se nebojím. Jsem na ni zvyklý ze své hráčské kariéry. Všichni víme, že situace Sparty není dobrá, zůstali jsme hluboko za očekáváním. Já v tom ovšem vidím obrovskou příležitost, jak teď situaci uchopit, i když třeba na začátku budu muset dělat některá nepopulární rozhodnutí,“ vyprávěl TR10 odhodlaně na lednové tiskové konferenci. A jak odpovídal na otázky, které zajímají celou fotbalovou veřejnost?

O INTERNACIONALIZACI SPARTY

Že s příchodem italského kouče Andrey Stramaccioniho začal majitel klubu Daniel Křetínský s rozsáhlými, a v Česku nevídanými, investicemi do hráčského kádru, se všeobecně ví. Že se tento krok záhy ukázal jako špatný, také. Ale co na to říká Tomáš Rosický?

„Myšlenka to byla skvělá. Investovat do týmu, aby se dostal přímo do Ligy mistrů a vydělal peníze zpátky. Jenže se nepovedlo investovat do správných lidí… A následky jsou takové, jaké jsem zmiňoval. I nadále se však budeme dívat po hráčích také do zahraničí. Pokud jde o cizince, asi jde o jinou debatu o celém českém fotbale.

Nechci říct, že do Sparty přestanou chodit zahraniční hráči, to vůbec ne, ale musíme mít jádro českých fotbalistů doplněné o dobré cizince. Zároveň chci, aby příležitosti dostávali naši odchovanci. Oni jsou ti sparťani, jsou nositeli klubových hodnot, jsou tak vychovávaní. Kostra by měla být česká, bez debat. Cizinci ale nejsou problém, problém je, že jich máme v týmu spoustu. Podívejte se však na český fotbal. Kolik máme trenérů v zahraničí? Nikoho. Jak se daří hráčům v zahraničí? Mají obrovské problémy, jakmile jdou ven. Tak co si tady chráníme? V čem jsme tak speciální, že nechceme cizince? Oni nejsou problém, problém je, když je jich plná kabina. Když sem budou chodit hráči, kteří se chtějí dál zlepšovat a něčeho dosáhnout, tak nebude žádný problém.“

O DRAHÝCH HRÁČÍCH POD SMLOUVOU

Není žádným tajemstvím, že posily, které v uplynulých dvou letech přicházely na Letnou, často zadarmo, vyžadovaly vysoké platy, které v letenské kabině nadělaly pěkný nepořádek. Kvůli prohlubující se propasti mezi oceňováním českých a zahraničních hráčů se s vedením rozhádal Josef Šural a pěkným balíkem podmínil svůj příchod třeba Martin Hašek mladší.

„Následky minulosti a dědictví, které mám, tu jsou a stále budou. Já už někdy před rokem říkal, že vyřešení celé situace může trvat i dva roky. Bohužel jsem se nemýlil. Kluci mají nemalé smlouvy a není to vůbec jednoduché,“ řekl nový sportovní ředitel Sparty, jemuž se však hned v lednu podařilo udat posilu ze všech nejnákladnější. Semih Kaya odešel na hostování s opcí do Galatasaraye Istanbul. Turecký klub by měl údajně převzít celý jeho astronomický plat.

O SETRVÁNÍ TRENÉRA ŠČASNÉHO

Až do zimy seděl Zdeněk Ščasný na dvou rudých židlích. Byl zároveň trenérem A-týmu i sportovním ředitelem Sparty, o což v Česku pokoušeli zatím jen v Mladé Boleslavi, a nevyšlo to. Rosického hlas byl do té doby jen poradní. S blížícím se koncem podzimu a neuspokojivými výsledky letenského klubu se začalo počítat s tím, že Ščasný sesedne z obou židlí naráz a znovu se bude hledat nový kouč. Na jeho manažerskou pozici poté, dle očekávání, nastoupil právě Rosický, ale jako trenér Ščasný zůstal. Proč?

„Máme mnohem víc problémů, než abychom řekli, že na vině je pouze trenér. Od doby, kdy jsem se do Sparty vrátil, měla angažmá všech trenérů – a že jich bylo dost – stejný průběh. Pokaždé přišlo nějaké oživení na dva tři měsíce a následný propad. I proto jsme se rozhodli nadále pracovat se Zdeňkem, s čímž souhlasí jak generální ředitel, tak představenstvo klubu. Má naši důvěru, že situaci dovede zvrátit.“

O NEJBLIŽŠÍCH CÍLECH

„Dvakrát za sebou jsme skončili pátí, takže si nemůžeme myslet, že tady uděláme pár základních kroků a všechno se okamžitě změní. Přál bych si, aby to fungovalo, ale už ve svém prvním rozhovoru po konci kariéry jsem zmiňoval, že následky minulosti mohou trvat třeba dva roky. A bohužel se ukázalo, že jsem se nemýlil. Teď se musíme především stabilizovat a prvním krokem pak musí být návrat do evropských pohárů, kde klub i hráči získávají prestiž.“

Co Tomáš Rosický říká na další „sparťanské“ otázky, jež zajímají českou fotbalovou veřejnost, se dozvíte v novém čísle časopisu HATTRICK, které vyšlo ve čtvrtek 7. února 2019.

-red-

(zdroj fotky: facebook.com/ACSpartaPraha)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace