eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

To nejde… Jak může Čech „vychytat“ nulu, když na něj nejde jediná střela?

📁 Blogy, Homepage, Pavel Procházka, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔20.1.2015

Chelsea v Bolton Wanderers - Capital One Cup Third RoundPetr Čech byl v posledním zápase se Swansea bez práce

BLOG – Zpráva z tisku: „Proti Labutím ze Swansea si sice nepřipsal Čech jediný zákrok, protože se domácí nedokázali za více než 90 minut propracovat ke střele na branku, přesto slavil se spoluhráči vítězství 5:0 a také vychytanou nulu. Již třetí za sebou.“

Může mi někdo vysvětlit, jak se dá něco „vychytat“, když gólman nemusí vůbec nic chytat? Legrační navíc v téhle souvislosti bylo, že za „výkon“ v tomto sobotním zápase Premier League trenér Chelsea José Mourinho českého reprezentačního brankáře speciálně pochválil. Přitom musel vědět, že takovouhle „nulu“ by vychytala i každá brankářská „nula“, každý „no name“.

I když tedy Čech nemusel nic chytat, některá česká média a experti ho zase vehementně cpou do základní sestavy Chelsea, kde nakrátko zastoupil mladého belgického gólmana Thibauta Courtoise, který si poranil prst. Jasně, že se Courtois do brány londýnského celku vrátí. A ostatně proč také ne?

Že je Petr Čech ve formě a že by měl dostat další šanci, i když se Belgičan uzdraví, tvrdí například internacionál Ladislav Vízek (ten ve čtvrtek slaví šedesáté narozeniny, a proto mu srdečně gratulujeme!).

cech_chelsea_chelseafc.comMěl by byl Čech v Chelsea upřednostněný před Courtoisem?

Olympijský vítěz z Moskvy 1980 se v deníku Sport nechal slyšet, že: „…Pravidlo, že brankář, jemuž se daří a chytá spolehlivě, se nemění, platí možná po celém světě, ne ovšem u trenéra Mourinha. Ten to má podle mého hozený jinak, pro něj je jasná jednička Courtois a tuto filozofii od začátku sezony striktně razí. Nahlásil to, i kdyby Čech chytal kdovíjak, půjde do branky jeho belgický sok. Není to vůbec spravedlivé, ale raději nezkoumejme, co ve fotbale spravedlivé je.“

Raději ani nezkoumejme, co je spravedlivé v životě. Ovšem v tomhle případě to zrovna výjimečně spravedlivé je. Chytá a zase bude chytat Courtois, protože je jednoduše dnes lepší.  Tak jako byl Čech lepší před deseti lety, když s Mourinhovou pomocí z brány Chelsea vytlačil Cudiciniho.

Porovnávat, kdo „vychytá“ víc nul, je nesmysl

Jinak jak by řekl pan prezident: „Nula sem, nula tam.“ Porovnávat, kdo jich „vychytal“ víc, je poněkud nesmyslné, když neměříme kvality soupeřů.

Jak vlastně Vízek ví, že je Petr Čech ve formě, když na brankáře Chelsea neletěla v sobotu jediná rána?  Takhle by vychytal „nulu“ i gólman týmu Kozlovny Ládi Vízka.  Proti komu chytal v sezoně Čech a proti komu Courtois?

Chelsea v FC Basel 1893 - UEFA Champions LeagueČech je v Chelsea už více než deset let

Vzpomínám, že koncem osmdesátých let byl za veliký československý brankářský talent považován pozdější trenér Baníku Ostrava Tomáš Bernady.  Ten v dorosteneckém věku vychytával nulu za nulou. Za sezonu inkasoval jen pár branek. Což o to, byl to dobrý brankář, ale velkou měrou se o jeho mládežnickou skvělou bilanci zasloužil tehdy vynikající tým dorostenců Baníku Ostrava.

To se to „vychytává“ nula, když na vás nic neletí. Bernady to pak dotáhl do československé, české i slovenské nejvyšší soutěže, ale za národní A–tým nechytal. Jen za ten dorostenecký.

Tím bych chtěl v této souvislosti připomenout, že fotbal je stále kolektivním sportem. Nikoli sportem individuálním. Přestože je takto médii v poslední době fanouškům předkládán.

Koncem roku jsem listoval jedním nejmenovaným fotbalovým magazínem, určeným hlavně dětem a teenagerům, a kdybych přiletěl odněkud z vesmíru a nevěděl, že fotbal hraje jedenáct lidí, myslel bych si, že to je individuální sport – něco jako tenis.

Jen samé hvězdy, individuality, ovšem nikterak zasazené do celku, do kolektivu, do hráčské party. Pouze počty vstřelených gólů, vychytané nuly, grafy, statistiky. žebříčky, „TOPy“. Bez dalších souvislostí. Těžce individualistická společnost.

Cruz Azul FC v Real Madrid CF - FIFA Club World Cup Semi FinalRonaldo (na snímku), Messi a nikdo jiný?

Není divu, že pak mohou v anketě Zlatý míč FIFA vyhrávat jen Cristiano Ronaldo nebo Messi a nikdo jiný nemá – bez ohledu na výsledky a výkony na mistrovství světa – nárok, což těžce nese i předseda UEFA Michel Platini.

Fotbal a hokej nejsou individuální sporty

To samé v ledním hokeji. Neustále čtu, kdo byl třetí hvězdou zápasu, kolikrát se – s prominutím – upšoukl během zápasu Jaromír Jágr, koho už v jaké statistice překonal. Ovšem o tom, že jeho New Jersey Devils zase prohráli a že tedy ty jeho rekordy týmu k ničemu momentálně nejsou, se toho mnoho nedozvíme. Tabulku klubů NHL abys v přemíře individuálních žebříčků hledal jako Sherlock Holmes.

Z ní se dozvíte, že New Jersey už nejspíš nemá na postup do play off nárok. Ale to není v dnešním mediálním světě asi to hlavní, důležité je, že se překonávají individuální rekordy a že se „vychytávají nuly“.

IS_47047654Kolik Petr Čech letos „vychytal“ nul?

Ostatně statistické „vychytávání nul“ se v době těžkého individualismu přesunulo i do fotbalu. Dříve je v něm nikdo nepočítal. Ostatně, proč také, když většina zápasů končí výsledkem 1:0, 0:0 nebo 2:0, takže nejde o žádný výjimečný akt?

Počítání „vychytaných nul“, při nichž kolikrát nemusíte nic chytit, a sčítání gólů, které nastřílíte proti ultra slabému soupeři, jde proti duchu fotbalu. To se jen sčítají jablka s hruškami.

Fotbal je a zůstane naštěstí kolektivním sportem. Milovníci statistik ať si raději počítají své vynucené chyby, esa a podobně v tenise, ať si měří metry a sekundy v atletice. Ale v kolektivních sportech o vstřelených a inkasovaných gólech nerozhodují jen střelci a brankáři.

A hlavně: nejde „vychytat“ nulu, když nemusíte chytat jedinou střelu.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: isifa.com/Getty Images, chelseafc.com)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace