eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Testy, přednášky, dysbalance a ipady. I tak vypadá fotbalová akademie

📁 Domácí fotbal, Gambrinus liga 🕔5.7.2012
Testy, přednášky, dysbalance a ipady. I tak vypadá fotbalová akademie

Až prudká vichřice s průtrží mračen zakončila sezonu mladých fotbalistů na hřišti. Snad se aspoň někteří z nich, členů prvního ročníku Coca-Cola fotbalové akademie, přinesou za čas podobný uragán na české, možná i evropské stadiony.

Čtyřdenním kempem ve Sportschule Oberhaching na jižním okraji Mnichova vyvrcholil první ročník unikátního projektu. Osmnáct nadějných fotbalistů z pražských klubů, většinou členů širšího kádru reprezentace do 16 let, prošlo ročním programem, podporujícím jejich individuální rozvoj ve zlomovém věku, kdy se hoši mění v jinochy a dorůstají v chlapy.
„Polovina z nich, která plnila všechny zadané věci, se výrazně posunula nahoru,“ hodnotí trenér Aleš Čvančara, který spolu s Jakubem Dovalilem, vedl mužstvo, tréninky i přednášky.

Ano, jako ve škole… Kdo měl čtyřku, do akademie ho nevzali. „Proč jsou dlouhodobě na vrcholu Messi, Ronaldo nebo Iniesta? Protože to mají srovnané v hlavách,“ opakoval mladým svěřencům Dovalil. Kluci tu dostali ipady a museli posílat své tréninkové deníky, reakce na probraná témata. Scházeli se jednou měsíčně na společném tréninku, nebo zápase v rámci turnaje.

A po něm pak absolvovali semináře na téma regeneračních cvičení, výživy i pitného režimu. Spoluvytvořili soubor cvičení, který teď podle webu /www.modernitrenink.cz nebo facebooku mohou využívat i ostatní mladí fotbalisté.
Důkladným otestováním 33 hráčů včetně náhradníků v laboratořích Fakulty tělesné výchovy a sportu UK v Praze vznikl také základ databáze mladých reprezentantů. Na jejich elektronické karty bude teď zaznamenáván vývoj jejich parametrů. A trenéři mohou mnohem lépe posoudit efekt různých způsobů přípravy.

Semináře byli otevřené i širší odborné veřejnosti. „Na testy se přišla ale podívat jen polovina ligových trenérů mládeže a jeden hráčský agent. Ostatní se ani neomluvili,“ podivuje se svazový šéftrenér mládeže Dušan Fitzel, který poctivě shlédl celý program. „Když jsme o tom mluvili se zahraničními trenéry na turnaji v Senci, všichni se divili a jen obdivně naše testy chválili. Málokdo se jimi může pochlubit.“

A na závěr se vydali na společný pobyt do Německa, jehož vrcholem byl zápas s výběrem Bavorska, zastoupeným hráči Bayernu, Norimberka, nebo Mnichova 1860. „Skladba týmu byla podobná německé reprezentaci,“ potvrdil trenér Čvančara. Na hrotu chlapci s africkými a arabskými kořeny, kteří se postarali o jediný gól zápasu, který v 35. minutě zrušilo běsnění živlů.

„Ti útočníci byli šíleně rychlí, vážně nám dali zabrat,“ dodal ještě kapitán Martin Toml, stoper Sparty, který by podle svého klubového kouče Miroslava Kriega mohl dorůst do nového Miroslava Kadlece, kapitána vicemistrů Evropy 1996.  Poté ještě sparťanský záložník Jakub Moravec trefil tyč, ale pak průtrž vyhnala fotbalisty do šaten.

Předtím stihli tréninky i taktickou přípravu, vyplavali se v bazénu, vyřádili při stolním tenise, nebo u počítačů. K dispozici měli i fyzioterapeuta. „Získávají první informace, jak funguje jejich tělo, a učí se s tím zacházet. Ale mnozí se opravdu zajímají a berou to vážně,“ chválil je Petr Soukup, bývalý český reprezentant v triatlonu.

„Bylo to příjemné prodloužení sezony, poznali jsme také jiné prostředí. Už jsme si potřebovali vydechnout, ale zároveň zůstali v lehké zátěži,“ řekl Jakub Moravec, jeden z nejpečlivějších frekventantů.

Ostatně podpora klubových trenérů i fotbalové asociace přispěla ke zdaru akademie. „Trenéři i kluci si řekli, co se tady dozvěděli, udělali něco navíc. Navázali na nás i třeba v Liberci pod vedením Míry Holeňáka. Akademie by měla pokračovat dál, tahle investice se českému fotbalu vrátí. Ideální by byl čtyřletý cyklus. Umím si představit i celostátní fungování akademie. Ale to bychom museli být schopni zaplatit „létající“ profesionální tým, který by to celé zajistil,“ dodal Dušan Fitzel.

Devět tréninků týdně na cestě naděje

Podle trenérů mu přístup a zaujetí, samozřejmě krom fotbalových dovedností, dávají značnou naději k zářné fotbalové kariéře. Tvořivý a hodně běhavý 16letý sparťanský záložník Jakub Moravec obdivuje Iniestu a Quaresmu a moc dobře ví: „Ta cesta bude ještě strašně dlouhá.“

Jak hodnotíš roční účast v akademii, co ti dala?

Pomohly mi hlavně individuální plány, podle nichž jsem se mohl sám připravovat. Hodně jsem chodil na regeneraci a do posilovny na Brumlovce, skoro každý druhý den. Určitě to stálo za to, dozvěděl jsem plno nových věcí.

Na co ses přímo zaměřoval?

Na stabilizaci vnitřního svalstva, jak se říká kore. Pak na rychlost, změny směrů při startech. Cítím se silnější, stabilnější, vyhýbala se mi zranění. Zvládnu toho víc.

Ve škole už máš individuální plán?

Studuju první ročník podnikatelské akademie v Kolíně, kam jsem chodil zhruba jednou týdně. Díky tomu jsem měl čas na trénink, v týdnu jsem jich zvládal sedm na Spartě a k tomu své dva s vlastním koučem Alešem Pítou.

Fotbalu jsi se rozhodl věnovat naplno už teď a podpořila tě celá rodina, která se přestěhovala ze Svitav do Prahy, že?

Hrál jsem tam s kluky o dva roky staršími a měl hodně nabídek z jiných klubů. Vybral jsem si Spartu a ve třinácti mi naši řekli, že to se mnou zkusí. Prodali jsme domek a vydali se do Prahy. Bydlíme teď ve Velkých Přílepech, táta s mámou změnili práci, pomohl jim se vším zařizováním také můj agent od pana Chovance.

Kdy tě uvidíme v áčku Sparty?

Teď jsem v C dorostu, to je ještě strašně dlouhá cesta. Možná za čtyři roky, kdyby se všechno dařilo?

Bavorská škola: Poučení pro všechny

Ani ne nákupy v Lidlu, anebo návštěva futuristické Allianz areny ve srovnání s trouchnivějícím Strahovem. Krátký pobyt v Bavorské sportovní akademii vám potvrdí, že pár kilometrů na západ od českých hranic = několik délek vpřed…

Na jižní části obchvatu Mnichova sjedete z dálnice a za pár minut se ocitnete ve sportovní oáze. Komplex jednoduchých prosklených budov obklopují hřiště a les… Víc už nepotřebujete.

Vítejte ve Sportschule Oberhaching im Loh, která tu stojí na rozloze 220 000 m2 od roku 1994. Na obrovské zelené ploše najdete atletickou dráhu, dvě travnatá fotbalová hřiště, jednu umělku, další menší travnaté plochy, atletické sektory, beachvolejbalové a tenisové kurty. Uvnitř pak čtyři veliké sportovní haly pro všechny druhy sportů, bazén, posilovnu, squashové kurty, zrcadlový sál, místnosti pro fyzioterapeuty a lékaře, přednáškové a televizní sály, jídelnu a kavárnu.

Přijet můžete i jako soukromník na krátký tréninkový, nebo relaxační pobyt. Za 65 eur dostanete pokoj úrovně slušného hotelu, třikrát denně jídlo a volné využití veškerých kapacit.

„Jen si musíte najít termín. Máme plno skoro po celý rok. Asi z poloviny nás obsazují fotbalové kluby všech kategorií, asi třicet procent kapacity věnujeme trenérských kursům a školením, asi deset pak tvoří nejrůznější školy, sportovní semináře a podobně,“ říká šéftrenér Robert Heringlehner, který sem přišel z mládežnické základny Bayernu, kde vychoval třeba Bastiana Schweinsteigera.

V průběhu mistrovství světa ve fotbale 2006 tady sídlila výprava Paraguaye, jezdí sem jamajští sprinteři, němečtí lyžaři tu testují materiál, ale pokoje využijí i návštěvníci Oktoberfestu. Výborně funguje spolupráce s nedaleko sídlícími fotbalovými kluby Mnichova 1860 a Unterhachingu, kde stále ještě hraje i dělá kouče mládeže bývalý český reprezentant Roman Týce.

Na plný úvazek pracuje v oberhachingské škole třicet zaměstnanců, k tomu švadrona uklízeček. S podporou německého státu její provoz financují zhruba z poloviny bavorský fotbalový svaz BFV a ze stejné části bavorský sportovní svaz BLSV, jakási obdoba ČSTV. Sousední tenisový klub, kde se připravuje třeba Filip Koldschreiber, wimbledonský přemožitel Lukáše Rosola, si jede ve vlastní režii.

Na otázku, zda má s něčím problém, se šéftrenér Heringlehner jen až stydlivě usměje. „Nevím, opravdu s ničím. Jen bych přivítal víc volna.“

-TN-

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo PRÁVĚ V PRODEJI

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace