eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Teplický klenot Žitný exkluzivně: Vzdělání? Pro mě stejně důležité jako fotbal! Rosický vždy byl a bude vzorem

📁 Aktuálně, Blogy, Domácí fotbal, Evropské poháry, Fanoušci, Fotbal, Het liga, Homepage, Hráči, Reprezentace, Rozhovory, Rozhovory Jana Hlocha, Topstory 🕔18.4.2018

Patrik Žitný se pomalu zabydluje v sestavě Teplic.

EXKLUZIVNÍ ROZHOVORSotva se stal plnoletým, už nahlédl do kabiny A-týmu prvoligového klubu. Nejprve se v Teplicích jen rozkoukával, když ale dostal šanci na hřišti, na nic nečekal! Na jaře zařídil gólem výhru proti Zlínu, pak svou hlavičkou zahájil obrat v Liberci. Patří mezi největší objevy HET ligy v letošní sezoně 2017/18. A své místo má i v reprezentaci. S devatenáctou neúspěšně bojoval o účast na mistrovství Evropy, nedávno se dokonce objevil mezi náhradníky lvíčat! Řeč je pochopitelně o 19letém záložníkovi Patriku Žitném, který v exkluzivním rozhovoru pro HATTRICK.cz a eFotbal.cz mluvil nejen o aktuální situaci na teplických Stínadlech, ale také došlo na to, jak už v roce 2012 netradičně pomohl Česku k výhře na ME proti Řekům!


Čtěte na eFotbal.cz další rozhovory: Jan Morávek nebo Jan Polák


UVĚDOMUJI SI, ŽE MUSÍM ZŮSTAT NOHAMA NA ZEMI.

Do ligy jste vlétl jako uragán, ve čtyřech zápasech jste za 175 minut vstřelil dvě branky! Snil jste vůbec o takovém skvělém startu?

O takovém začátku jsem opravdu nesnil. Přišlo to tak rychle. Říkal jsem si, že by bylo super vstřelit v úvodních zápasech alespoň gól, nakonec se to povedlo dokonce dvakrát.

Proti Zlínu jste rozhodl o třech bodech, teď jste v Liberci svým gólem zavelel k senzačnímu obratu. To musí těšit dvojnásob, ne?

Oba dva góly padly při vítězných zápasech, o to je to pro mě sladší. Samozřejmě je důležité, že jsme ta utkání zvládli jako tým a vyhráli jsme.

První ligový gól v kariéře Patrika Žitného:

Jak jste ty dva zásahy viděl ze svého pohledu? Byla ta druhá branka snazší než ta první?

Ani si nemyslím, že by byla snazší než ta první. Každý gól byl úplně jiný.

Dá se po takovém famózním úvodu v české lize, jaký jste prožil, udržet nohama na zemi?

V tomhle mi hodně pomáhá rodina, trenéři i kluci v kabině. Sám si to uvědomuji, že musím zůstat nohama na zemi. Je to jen začátek dlouhé cesty.

Radost Patrika z první ligové branky.

Čili lidé ve vašem okolí vás neplácají po zádech a spíše vás nabádají k tomu, abyste neusnul na vavřínech a dál na sobě pracoval?

Ano, přesně tak. Povzbuzují mě a tlačí mě k tomu, abych na sobě nadále pracoval.

Jak to vůbec vypadá, když takhle dojde do kabiny čerstvě devatenáctiletý mladík? Usnadnili vám to ze začátku spoluhráči nebo trenér?

Do kabiny áčka jsem přišel vlastně už na začátku osmnáctých narozenin. A všichni kluci v kabině mi pomohli pomalu se adaptovat do dospělého fotbalu. Jako tým tvoříme super partu. Trenéři mě nechali pár měsíců rozkoukat a trochu se s tím sžít. A to mi podle mě hodně pomohlo.

V kabině se tedy cítíte dobře?

Ano, kabina je super. Není tu žádný problém, navzájem se všichni respektujeme, tak to má být.

S kým si nejvíce rozumíte?

Popravdě si rozumím s většinou kluků, ale jako „mlaďas“ asi nejvíce s podobně starými kluky jako já, což je třeba Alex Král, Dan Trubač, Marek Richter nebo Petr Kodeš.

Teplice touží po Evropě, vyjde to v příští sezoně?

EVROPSKÁ LIGA? URČITĚ TO BUDE NÁŠ HLAVNÍ CÍL!

Jakou jsou Teplice spokojeny se současnou sezonou? Osmé místo v tabulce, osm výher i proher na kontě, vyrovnané skóre 27:27, jednatřicet získaných bodů… To nejsou zrovna nejhorší čísla, ale ani nejlepší.

Spokojenost je taková poloviční. Tenhle rok chceme bojovat o poháry, ale svazuje nás venkovní série, kde jsme vyhráli všehovšudy jen dvakrát. Teď nás čeká posledních sedm zápasů sezony a my se budeme chtít poprat o co nejvíce bodů.

Takže evropské poháry u vás nejsou úplně tabu? I na tohle téma dojde řeč?

Naděje umírá poslední. Dokud je o co hrát, tak budeme chtít bojovat.

S jakým konkrétním úkolem teplický klub vstoupil do jarní části?

Určitě navázat na konec roku, který jsme vůbec neměli špatný. Začátek jara se nám moc nepodařil, ani výsledkově, ani herně. Ale po porážce v Jihlavě a následném vítězném utkání se Zlínem se herní kvalita týmu vrací.

A co Teplice a předkolo Evropské ligy v příštím ročníku 2018/19? Bude to jeden z hlavních cílů?

Nepochybně to bude náš hlavní cíl.

Žitný se zapsal do statistik i v duelu s Libercem.

Svou kariéru jste začal v útoku, později jste se ale přesunul do zálohy. Teď máte tedy za úkol góly spíše chystat než je sám střílet. Jak vám ta role vyhovuje?

Už od mala jsem začínal v útoku, i když jsem nebyl úplně nejvyšší. V té době to ještě takový handicap nebyl. Jenže po přesunu do dorostu, kde je ta liga už silovější než v žácích, jsem se přesunul do zálohy. Tahle pozice mi vyhovuje, protože se dostanu víckrát k míči a můžu hledat finální přihrávku nebo koncovku.

Dočetl jsem se, že v sezoně 2008/09 jste nasázel 134 branek, to je neuvěřitelné číslo! Nemrzí vás, že jste se nakonec stal středopolařem?

Je to možné, protože v té době bylo opravdu hodně letních i zimních turnajů, kde se ty góly daly nasbírat. Postupem času jsem raději ty góly spíš připravoval, než je sám dával.

Kdo ty góly tehdy vůbec počítal?

Byl to můj taťka společně s bráchou. Táta skoro každý zápas natáčel, takže pokud jsme to nějak nepočítali, tak jsme se mohli alespoň kouknout na video. A bratr Michal byl vlastně můj trenér od mládí. Vedl mě už v Ústí, pak i po přesunu do Teplic. I on byl na většině zápasech, ale spíše v roli trenéra.

Málokdo ví, že jste se objevil také na mistrovství Evropy 2012 v Polsku během zápasu mezi Českem a Řeckem! Můžete trochu přiblížit, o co šlo a jak se to celé zrodilo?

Účastnil jsem se internetové soutěže „Přines míč do hry“, kam mě přihlásila mamka. Tu soutěž jsem vyhrál a za odměnu jsem nesl míč rozhodčímu před tím zápasem mezi Čechy a Řeky. Byl to v té době opravdu velký zážitek, jak pro mě, tak i pro mého taťku.

Podobné okamžiky zřejmě budou postupem času přibývat.

U NÁS JE TO TROCHU JINÉ, MAMKA SI RADŠI PUSTÍ FOTBAL NEŽ SERIÁL.

Jak jste si ten moment užil? Vzpomínáte na to dodnes?

Užíval jsem si to od chvíle, kdy jsem přijel do Vratislavi. Nebyl to jen samotný zápas, ale i další desítky momentů okolo toho duelu. Vzpomínám na to hodně a samozřejmě na to vzpomínat budu.

V souvislosti s touhle soutěží jsem viděl jednu vaši fotku, kde jste kompletně oblečen do sparťanských barev. S letenským klubem jste měl někdy něco společného?

Jako malý kluk v přípravce, a pak i v žácích, jsme chodili za ruce s fotbalisty. Takže tahle fotka vznikla, když tu hrála Sparta. Ten zápas si dobře pamatuji, v poločase jsme hráli na malé branky, potom jsme obíhali stadion a fanoušci nám tleskali. Bylo to hezké, když nás v devíti letech povzbuzovalo deset tisíc fanoušků.

Cizí vám není ani reprezentační dres. Doufáte, že si jednou s národním A-týmem zahrajete třeba mistrovství Evropy nebo světa?

Myslím, že o tomhle sní každý fotbalista. Většina hráčů chce být součástí reprezentačního týmu na EURO nebo na mistrovství světa!

Jak jste spokojen se svými výkony v mládežnických výběrech? Za reprezentaci U18 jste dal tři góly, daří se vám i v kategorii U19, teď jste byl dokonce mezi náhradníky jednadvacítky.

Spokojenost by byla v případě, kdybychom postoupili z elitní fáze kvalifikace na EURO. Jenže se nám to nepodařilo, takže pocity jsou takové smíšené.

Reprezentační devatenáctka se společně s Žitným na ME nedostala.

Už jste naznačoval, že vás ve fotbale hodně podporuje celá rodina. To vám taky musí hodně pomáhat, ne? Žije tím podobně jako vy?

Rodina je pro mě to nejdůležitější. Jsem jim opravdu vděčný za to, jak mě podporují na každém zápase. U nás je to trochu jiné. Třeba mamka si raději pustí fotbal než film nebo seriál.

Vzdělání šlo u vás kvůli fotbalu na druhou kolej? Nebo i tomu přikládáte velkou váhu?

Vzdělání je teď na stejné úrovni jako fotbal. Nejdříve si chci dodělat maturitu a potom se uvidí, co dál. I když popravdě bych rád pokračoval ve studiu i nadále.

Obchodní akademie, kterou teď v Teplicích studujete, vás také podporuje? Viděl jsem, že na svém webu dokonce informovala o vašem prvním ligovém gólu.

Škola mě ve fotbale podporuje stoprocentně, za to jim patří velké díky. Mám individuální plán a snažím se všechno zvládat, abych u maturity uspěl.

Kdo je vaším fotbalovým vzorem?

Fotbalovým vzorem pro mě vždy byl a bude Tomáš Rosický. Jeho přehled ve hře, technika, klid na míči… To bylo něco neuvěřitelného. Teď ze současnosti je to Mesut Özil.

Vzorem je pro Patrika Tomáš Rosický i Mesut Özil.

Komu fandíte? Máte oblíbený tým někde za hranicemi naší republiky?

Už od malička je to Arsenal. I přes ne úplně vydařené poslední sezony mu stále věřím, že se může dostat tam, kde byl dřív.

Teď vás doma v pátek čeká Mladá Boleslav, která už pětkrát v řadě neprohrála a navíc vyloupila Plzeň! Co od toho zápasu očekáváte?

Každý zápas v lize je nesmírně těžký a my se pokusíme udržet naši domácí neporazitelnost. Víme, že jsme doma silní a budeme to chtít potvrdit i v pátečním utkání s Boleslaví.

Podívejte se na ty nejlepší momenty Patrika Žitného v loňském roce:

Záložníkovi FK Teplice a české reprezentace U19 Patriku Žitnému děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů ve fotbalovém i osobním životě.

-Jan Hloch-

(zdroj fotek: fkteplice.cz, facebook.com/fkteplice, osobní archiv Patrika Žitného)


Podívejte se na další rozhovory na eFotbal.cz!

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace