eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

TALENT: James Ward-Prowse aneb další drahokam z akademie Southamptonu

📁 Hráči, Talent, TOP Články, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔31.8.2013
TALENT: James Ward-Prowse aneb další drahokam z akademie Southamptonu

Generace okolo Stevena Gerrarda a Franka Lamparda, předních záložníků anglického národního týmu, se pomalu ale jistě chýlí ke konci, a tak musí na jejich místa nastoupit nové tváře. Jacka Wilshera, Jordana Hendersona či Toma Cleverleyho už za možné nástupce považujeme, ale je tu ještě další jméno, které může být za pár let hodně známé – James Ward-Prowse.

Jedná se o talent z kvalitní líhně akademie Southamptonu, který pro velký fotbal vychoval Thea Walcotta, Alexe-Oxlaeda Chamberlaina či Garetha Balea. V posledních měsících se spíše mluvilo o jiném talentu AFC, a sice levém bekovi Luku Shawovi, ale kádr celku z jihu Anglie má i v záložní řadě blyštivý diamant.

Ward-Prowse působí v Southamptonu už od svých 8 let a poté co v sezoně 2010/2011 odehrál všechna utkání za tým do 18 let, postoupil následující rok do týmu do 21 let. Tam strávil zhruba rok, než se dočkal debutu za první tým. Stalo se tak v říjnu 2012 proti Crystal Palace v ligovém poháru, týden před jeho 17. narozeninami.

Ve druhém zápase proti Coventry City v FA Cupu se pak hned dočkal i prvního gólu za Saints. V létě 2012 se pak definitivně prodral do prvního týmu a dokonce zasáhl do 7 zápasů z úvodních 8 kol Premier League. Poté se však začal ocitat pouze na lavičce jako nevyužitý střídající hráč a druhou půlku sezony pod novým koučem Mauriciem Pochettinem, jenž vystřídal populárního Nigela Adkinse, strávil více v týmu do 21 let.

Nicméně přes léto se opět dostal zpět do a-týmu a jak se z prvních zápasů letošní sezony zdá, tak bude s přibývajícím časem hrát čím dál tím důležitější roli v týmu. Pochettino dal 18letému mladíkovi zodpovědnost kopat všechny standardní situace týmu, neboť Ward-Prowse oplývá báječnou technikou kopu hodně podobnou Stevenu Gerrardovi nebo Davidu Beckhamovi. Jeho centry jsou správně ostré, žádné pomalé „zapadáčky“ a třeba ve druhém kole našel hlavu Jose Fonteho, který vyrovnal proti Sunderlandu.

„Je pěkné mít tuhle zodpovědnost. Mými modely jsou Steven Gerrard a David Beckham, kteří jsou experty na standardní situace. Po tréninku zůstávám ještě o půl hodiny déle a cvičím zahrávání rohů, přímých kopů a střel, ať jsem na víkend připraven,“ hlásí zodpovědně.

Kopací technika však není to jediné, co Warda-Prowse zdobí. Perfektně se hodí do kombinace krátkých přihrávek, nezmatkuje, je klidný na balónu, a ačkoliv jeho přirozenou pozicí je střední záložník, dokáže dobře zastoupit i na pravém kraji zálohy. Není sice moc gólový, ale jeho přednosti jsou zkrátka v připravování situací, jež nakonec vedou až do sítě soupeře.

Nový trenér anglické „21“ Gareth Soutghate už jej povolal do týmu a v budoucnu bude na něm určitě hodně stavět stejně jako Pochettino v Southamptonu. Tam totiž Ward-Prowse začal sezonu z pohledu individuálních výkonů hodně sympaticky a na jeho úkor třeba Gaston Ramirez či Jack Cork pouze zahřívají lavičku.

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace