eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Synot liga má supervíkend | Fotbal.HATTRICK.cz

Trojnásobná porce fotbalového čtení

Synot liga má supervíkend

📁 Aktuálně, Blogy, Domácí fotbal, Homepage, Pavel Skramlík, Synot liga, Topstory 🕔19.3.2016

kehindefatai_ukazujedivise_facebook_com_ACSpartaPrahaSpartu čeká v neděli pražské derby se Slavií!

GLOSA – Ještě se neztlumila euforie po triumfu pražské Sparty v Evropské lize na hřišti Lazia Řím (vyhrála 3:0 a do čtvrtfinále „vyfasovala“ nebezpečný španělský Villarreal) a domácí fotbalovou scénu zachvátí supervíkend.

Jinak to ani nelze nazvat, protože v rámci 22. kola se střetnou v neděli čtvrtý Liberec s vedoucí Plzní (15.45 h), pak se hraje derby Sparta – Slavia (19.30 h), k tomu už v sobotu si to rozdá třetí Mladá Boleslav s osmým Jabloncem (18.00). Ve 22. kole se může liga do značné míry rozhodnout, protože až na Jablonec se jedná o utkání týmů z první pětice tabuky a čtyři z nich budou hrát evropské poháry.

Lídři mohou ztratit, jejich pronásledovatelé si mohou začít rozdávat karty mezi sebou. A bude to velká zkouška kvality. Týmy za Plzní a Spartou do pátého místa si ji mohou otestovat jedině v duelech s těmito soupeři, protože od šestého místa dolů je liga pouze bojem o jednu kartu Černého Petra. Čili o 15. příčku v tabulce. O sestupu Baníku Ostrava se prakticky nepochybuje.

Jablonec? Záhada to není

Někdo může namítnout, že Jablonec do rámce supervíkendu nepatří – to ovšem radši nevykládejte předsedovi FAČR a majiteli klubu Miroslavu Peltovi – ale to by se dost mýlil. Jablonec je na české poměry velký klub s vysokým rozpočtem, jehož stihlo obvyklé prokletí povýšenosti, které lze shrnout do tří výrazů: velké možnosti, vysoké ambice, špatné výsledky. Prakticky všichni fanoušci s ním počítali před zahájením soutěže do první pětice, či spíše trojice.

Má dvousetmilionový rozpočet (2.- 4. místo v lize), kvalitní kádr, předsedu asociace za zády, pátý nejlepší útok v lize – ale nemá mimořádného střelce – 6. až 7. nejlepší obranu v soutěži, ale v lize je osmý, na vedoucí příčku Plzně ztrácí 16 bodů, na fleky pro Evropskou ligu 12 bodů. Ale spící obr se občas vždycky probudí a může tentokrát zdramatizovat situaci ve prospěch Liberce a Slavie.

Jsou jen dvě možnosti jak odpovědět na otázku, proč jablonečtí „Galácticos“ nejsou tam, kde by měli být. Buď na výsledcích nezáleží a jde jen o byznys s hráči, reklamou a osobní synergické efekty majitele. Proniknout tu a tam do evropských pohárů je jen bonus. Pokud o výsledky jde, tak je něco špatně. Jako kdyby v Jablonci zapomněli počítat a uvažovat v základních ekonomických a sportovních kritériích. Klub je jako známé německé letadlo zn. Messerschmit za II. světové války. Vysoká spotřeba, krátký dolet. Draze placení hráči nemají odpovídající výsledky, takže může jít jen o špatnou morálku, nebo o špatný herní koncept a nedostatky v taktických dovednostech trenéra či fotbalistů. Je to velmi prosté.

Mladá Boleslav má poloviční rozpočet, přišla v zimě o dva klíčové hráče Zahustela a Skaláka, přesto sahá dál po účasti v Evropské lize.

MichalĎuriš_prožívánejpovedenějšísezónu_fcviktoria.cz_czZtratí Plzeň o víkendu první body?

Plzeň čeká první kritický soupeř

Vedoucí Viktorii Plzeň čeká na cestě za obhajobou titulu první kritický jarní soupeř. Se všemi nepříjemnými protivníky hraje na jaře venku. V neděli nastoupí v Liberci, ve 26. kole na Spartě, ve 28. kole v Mladé Boleslavi a ve 30. kole na Slavii. Jako kdyby pro viktoriány ten pravý boj o primát teprve začínal. Na jaře herně dlouho nepřesvědčovali, zlomil to poněkud druhý poločas duelu s Příbramí ve 20. kole.

Budou to svým způsobem i souboje trenérů po taktické stránce a z hlediska potenciálu vnuknout svým týmům myšlenku vítězů. Současný kouč Slovanu Jindřich Trpišovský, ač je mu teprve 40 let a mezi trenérskou smetánku se dostal drobnými krůčky u mládeže a pak jedním velkým skokem z Viktorie Žižkov a farmy v Horních Měcholupech rovnou do rozklíženého Liberce, tuto kapacitu má. Umí tým tým odborně, takticky a psychologicky připravit a přesvědčit křečka, že je lvem.

Na druhé straně Karel Krejčí byl kromě hráčské kariéry většinou trenérským mládežníkem a u dospělých asistentem, který se vyvezl za trenérem Pavlem Vrbou až k národnímu týmu. V srpnu 2015 dostal post hlavního kouče FC Viktoria Plzeň jako dobrý „melouch“ po odvolání Miroslava Koubka, jemuž výsledkově nevyšly čtyři zápasy za sebou. Ale přišel (vlastně se vrátil) k hotovému. Teprve teď se prokáže jeho trenérská kvalita ve špici ligy.

Po Římu hned derby…

V kabině Sparty už určitě dozněla euforie po triumfálním vítězství v Římě. O to se velmi zkušený trenér Zdeněk Ščasný už určitě postaral. Znám ho osobně jako hráče už když hrával v Dukle, pak ve Spartě a nakonec v Bohemians, kam byl po vážných zraněních více méně „odložen“ v letech 1985 – 1989. Bylo to shodou okolností v době, kdy jsem nesměl pracovat v novinách a byl jsem na Bohemce pět let sekretářem. Zdeněk Ščasný je jedním z nejinteligentnějších a nejzásadovějších lidí, s jakými jsem se ve fotbale potkal. Často zašel na kus řeči. Jen tak.

Nyní má těžký úkol. V derby se Slavií, což je jedno z nejošidnějších utkání české klubové elity v celé historii bez ohledu na postavení v tabulce, udržet pozitivní mentální tonus mužstva po výhře v Římě. Určitě už pro to udělal maximum. Ale do hlav hráčů nikdy nevidíte. I pro něj to bude velká zkouška. Vyhrát v Římě a pak neporazit Slavii, vedenou o deset let mladším trenérem Dušanem Uhrinem ml., „opráskaným“ angažmá v Česku, Rumunsku, na Kypru, v Gruzii, v Bělorusku, to je také velká výzva.

Pavel Skramlík, šéfeditor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: facebook.com/ACSpartaPraha, fcviktoria.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

SPECIÁL K MS PRÁVĚ V PRODEJI

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace