eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Sparta vs. Slovan: Zkusme to jako Česko-slovenský superpohár!

📁 Blogy, Domácí fotbal, Tomáš Radotínský, TOP Články, Topstory 🕔5.9.2013
Sparta vs. Slovan: Zkusme to jako Česko-slovenský superpohár!

Čtvrteční přátelský zápas Sparta Praha – Slovan Bratislava, který na FANDOVI a NOVA Sport vysíláme v přímém přenosu od 20 hodin, bude nostalgickou připomínkou časů federální ligy. I mně se po atmosféře prestižních klání někdy zasteskne a na Letnou se moc těším. Vracet se při této příležitosti k nápadu obnovit československou nejvyšší soutěž mi však nepřijde jako nejšťastnější nápad.

nova sportPo rozpadu federace zápasy se Slovanem, Trnavou či Interem zejména Spartě hodně chyběly. Scházela potřebná konkurence a kromě Slavie (a ani ta pokaždé nestačila) se nenašel nikdo, kdo by Letenským uměl čelit. To se projevilo na jejich výsledcích na evropské scéně, kde často naráželi na odpor, na jaký z domova nebylo zvyklí.

Kvalita domácího klubového fotbalu se rozmělnila, hlavně proto, že do Gambrinus ligy přišlo šest nováčků. Těm nějakou dobu trvalo, než se dostali na potřebnou úroveň. Postupně se ale stali stabilními účastníky elitní soutěže a někteří z nich se dokonce dotáhli až do absolutní špičky. Sparta postupně své výsadní postavení opouštěla, až začala hrát druhé housle. Naopak do té doby provinční Liberec získal třikrát mistrovský titul a v posledních letech převzala štafetu i Plzeň, který je dokonce nejúspěšnějším českým klubem současnosti.

Těží z toho reprezentace, která se už pětkrát za sebou zúčastnila mistrovství Evropy a loni tam byla mezi nejlepšími osmi. Stoupající úroveň našeho fotbalu potvrzuje účast dvou týmů v hlavní fázi evropských pohárů – Plzeň hraje základní skupinu Champions League, Liberec zase v Evropské lize. Dobré výsledky měly i loni Plzeň se Spartou.

Slováci za námi momentálně takřka ve všem zaostávají. Jejich úspěch na mistrovství světa 2010 byl spíše výjimkou potvrzující pravidlo. Jinak se za 20 let samostatné existence na žádný významný turnaj nedostali. A zatímco české kluby si vylepšily koeficient natolik, že sahají po dvou místenkách v Lize mistrů, ty slovenské hrají podřadnou roli. V dlouhodobém měřítku jsou na tom naši východní sousedé jen o něco lépe než Ázerbájdžán a Gruzie a ani letošní výsledky neoslnily. Slovan vypadl s bulharským Ludogorcem Razgrad už ve 2. předkole Ligy mistrů, ze hry je již i Senica, Trenčín a Žilina.

Slovákům chybějí také moderní stadióny, třebaže v tomto směru dělá vedení tamního fotbalového svazu správné kroky. A ani průměrná návštěvnost na Corgoň ligu se české nejvyšší soutěži nemůže rovnat. Na některých zápasech byl počet diváků doslova tristní.

Ptám se tedy, jaké konkrétní výhody by Česku společná nejvyšší soutěž přinesla. Projekt obnovené federální ligy by totiž měl být výhodný pro obě strany, ne jen pro jednu. A jestliže bychom se spojovali s někým, kdo by nezvýšil úroveň zápasů, návštěvnosti, vybavenosti stadiónů ani ekonomiky, pak opravdu nevím, co bychom z toho měli. Je to stejné, jako bychom se chtěli družit třeba s Německem, což by pro nás pochopitelně bylo zajímavé. Nejsem si však jist, že by to bylo dostatečně lákavé i pro naše západní sousedy.

Podívejme se na celou věc z ryze praktického hlediska. Myslíte si, že když Liberec přiletí v pátek ráno z Evropské ligy z Portugalska, pojede v neděli na ligu raději do Příbrami, nebo do Prešova? Odpověď je, řekl bych, zcela nabíledni. Ve druhém případě by totiž klubu stouply jen náklady. Žádný jiný efekt by to nepřineslo. Takový zápas by neměl náboj ani pro fanoušky, nehledě k tomu, že by se jim na cestu dlouhou 700 kilometrů nejspíš ani nechtělo.

fandaKdyby nás Slováci opravdu měli čím obohatit, hrála by třeba Slavia s osmi posilami ze Slovenska v úplně jiných patrech tabulky. Takhle je na sestup, protože, co si budeme namlouvat, jediným opravdu špičkovým Slovákem v jejím týmu je Karol Kisel. To je ale trochu málo.

Smysluplnou změnou by snad bylo pouze přijetí jednoho či dvou kvalitních týmů do Gambrinus ligy. Když můžou anglickou Premier League hrát velšské kluby Swansea a Cardiff, proč by v té české nemohli nastupovat dejme tomu Slovan se Senicou? To by bylo podle mého soudu atraktivní i realizovatelné.

Anebo bych měl ještě jeden návrh. Nezavádějme dlouhodobou soutěž, ale využijme rivality mezi našimi a slovenskými kluby a zkusme třeba letní Česko-slovenský superpohár za účasti čtyř klubů – tedy mistrů a vítězů pohárů v obou zemích. Miniturnaj za účasti například Plzně, Jablonce, Slovanu a Žiliny by mohl být magnetem pro diváky a zároveň by posloužil jako důkladná příprava před novou sezónou.

A nám, kteří vzpomínáme na to, jak na zápas Slovan – Sparta přišlo na Tehelné pole 43 tisíc diváků, by přestalo být smutno.

Tomáš Radotínský

Autor je komentátorem stanic NOVA Sport a FANDA

DALŠÍ BLOGY >>>

 

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace