eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Sparta – Plzeň 2:2, 1:1 a 0:1! A je lepší, že odešel Hušbauer, nebo že skončil Kuka?

📁 Blogy, Domácí fotbal, Homepage, Pavel Procházka, Synot liga, Topstory 🕔19.1.2015

mahmutovicaidin_isifamafrapetrlemberkAidin Mahmutovič se rozhodl po letech odejít z Teplic

PROCHÁZKA FOTBALOVÝM DĚNÍM – Spartě se koncem roku 2014 vyčítalo, že je v přestupových závodech pozadu za Viktorií Plzeň, za níž po šestnácti ligových kolech zaostává o bod i v nejvyšší domácí soutěži.

Viktorka získala teplicko-bosenského kanonýra Mahmutoviče, z Baníku obránce Baránka a ještě z Teplic angažovala – ovšem až od léta – talentovaného Vůcha. Sparťané, kteří se po předvánočním nečekaném bernském vyřazení z Evropské ligy zaobírali hlavně tím, jestli má, či nemá trenéra Lavička na Letné pokračovat, se rozhoupali až po Novém roce.

Z druhé americké ligy přišel útočník Picault,  z norské nejvyšší soutěže byl angažován střední záložník albánského původu Shala. Na příchody 2:2, i když Plzeň získala mnohem známější jména. Otázkou je, zda je to výhoda. Jsou tu totiž i odchody, právě dnes odešel z Plzně do Liberce útočník Bakoš, Sparta pustila do italského Cagliari (byť zatím jen na hostování) Hušbauera. Kdo asi utržil víc?

lafata_husbauer_sparta.czJosef Hušbauer zatím opustil Spartu jen na hostování

Sparta už teď získala 27 milionů korun, kdyby se Hušbauerovo italské hostování změnilo v přestup, má to být 100 milionů! Navíc sparťané poslali do Serie A hráče, jenž po zranění na podzim svou formou zrovna neoslňoval.

Jenže i Viktoria Plzeň mohla na jednom odchodu vydělat. Jak HATTRICK avizoval už koncem minulého roku, ve Štruncových sadech skončil sportovní ředitel Pavel Kuka. Jeho práci bude dělat opět František Mysliveček.

Údajně se vše uskutečnilo po vzájemné dohodě, v zákulisí se ovšem spekuluje o tom, že v Plzni nebyli s Kukovou prací příliš spokojeni. Nesedl si prý s trenérem Dušanem Uhrinem mladším, jenž nakonec v klubu předčasně skončil. (Nejen) Uhrinovi se nelíbilo, že za Chramostu odešli do Mladé Boleslavi hned dva útočníci – Wágner a Ďuriš.

Ďuriš podle Uhrina musel odejít proto, že na něj měl údajně Pavel Kuka averzi… Některým plzeňským hráčům prý Kuka, který se zúčastňoval týmových příprav, rovněž dvakrát neseděl.

kukapavel_fkvz.czPavel Kuka už není sportovním ředitelem Plzně

Falešný kult bývalých hráčů a známých tváří

Takže tenhle odchod může plzeňský tým nakonec vnitřně posílit.

I když fanoušci si často až nekriticky přejí, aby vrcholné funkce v klubu přebírali jejich miláčkové, bývalí hráči. Jenže ti nebývají na každodenní (funkcionářskou i jinou) práci zrovna stavění. Někteří – ale opravdu jen někteří – uspějí coby trenéři.

Ovšem v rolích funkcionářů velmi často hoří. Jsou dobří na reprezentaci – jako třeba Antonín Panenka v Bohemians 1905 –  ale každodenní mravenčí práci musí oddřít jiní.

panenkaantonin_bohemians.czAntonín Panenka je žijící legendou Bohemians Praha 1905

Ovšem to se netýká jen bývalých fotbalistů. V českém fotbale v poslední době existuje nějaké zvláštní přesvědčení, že v klubu či ve FAČR udělají funkcionářské terno se známými televizními tvářemi, hlavně bývalými komentátory.

Ti chodí v poslední době za „lepším“ na druhou strany barikády jak „slepice po flusu“. Ale i v tomhle ohledu často dochází k rychlému – oboustrannému – vystřízlivění.

Čeho se lekli na Letné? Jiného stylu práce?

Sparta  – jak už jsem zmínil v úvodu – v adventním čase celý týden řešila, zda po bernském průšvihu odvolat, či neodvolat trenéra Lavičku. Nakonec se rozhodla ponechat ho ve funkci, že prý u nás lepší volný trenér není – Pavel Vrba už úspěšně vede národní tým. A nizozemského kouče juniorského týmu Bayernu Mnichov Erika ten Haga se nakonec Letenští báli oslovit. Tomu se říká xenofobie, strach z neznáma. Třeba by někdo musel více a jinak pracovat.

Přitom ostrá protilavičkovská palba v deníku Sport, který patří majiteli Sparty Danielu Křetínskému, dávala tušit, že Lavičkovým letenským dním je odzvoněno. Jenže najednou nastal veliký obrat. Ve stylu „co jsme tvrdili včera, už neplatí, byli jsme pomýlení.“

lavicka_sparta.czVítězslav Lavička zůstává trenérem Sparty i pro jaro

Že by se sparťanské vedení leklo hrozby některých radikálních fanoušků, že v případě Lavičkova odvolání udělají na Letné sportovnímu řediteli Jaroslavu Hřebíkovi peklo?Nebo si někdo uvědomil, že by musel třeba změnit pracovní návyky?

Možná by i Spartě prospělo, kdyby podobně jako Plzeň někoho z  klubu uvolnila. A nemusel by to nutně být Vítězslav Lavička.

Jak se má v českém velkoklubu pracovat, naznačil v televizním rozhovoru pro ČT Sport před odvetou zápasu Evropské ligy se Zwolle Jaroslav Hřebík. Sklidil za to však kritiku z údajné neloajality. Ti ostatní loajální jsou. Možná ale spíš především kvůli sobě.

V každém případě mediálně vyzněla „kauza Lavička“ hodně podivně. Dvě řešení přece existovala už před zápasem EL s Bernem: „A) Když nepostoupíme, Lavičku odvoláme. B) Když nepostoupíme, i tak Lavičku ponecháme ve funkci.“ Nechápu, proč se o tom muselo přemýšlet týden po vyřazení.

mahmutovicaidin_cajic isifamafraMahmutovič (na snímku s Aidinem Čajičem) nenesl dobře, když skončil na lavičce

Bude dělat Mahmutovič dusno i v Plzni?

No nic, v každém případě, pokud jde o přestupy, nemusí být Plzeň ve výhodě. Jak už napsal kolega Pavel Hartman v deníku Sport, Mahmutovič v Teplicích neusnesl fakt, že skončil na lavičce náhradníků a dělal dusno v kabině. To samé může zopakovat nevyzpytatelný Bosňan v Plzni.

Něco podobného by Spartu mohlo ovšem potkat i v případě možného návratu Václava Kadlece. I on si podobně stěžoval, že v bundeslize nehraje.

To už by byl možná lepší příchod jabloneckého Kopice. Jenže chce třetí Jablonec takto posilovat druhou Spartu? Pokud to udělá, dobře pro letenský tým – bude to známka skutečnosti, že třetí vzadu opustil nejvyšší ambice.

V každém případě má Vítězslav Lavička pravdu v tom, že rok 2014 nebyl pro Spartu zcela neúspěšný. Nepostoupila sice znovu do Ligy mistrů a nepřežila zimu v Evropské lize. Ale doma vyhrála vše, co mohla – ligu, domácí pohár i Superpohár. A na rozdíl od Viktorie Plzeň se alespoň do základní části Evropské ligy jako jediný český celek dostala.

hrosovsky_horava_plzen_fcviktoria.czBude se Patrik Hrošovský a spol. na jaře radovat z titulu?

Obhájí Sparta double, nebo Plzeň svou „politiku“?

Na jaře – kdy už nebudou mít evropské povinnosti – mohou Letenští klidně obhájit loňský double. Jenže tím to neskončí, protože Lavičkovým cílem v pozici jeho letního sparťanského „bytí – nebytí“ bude už opravdu jen Liga mistrů. A do té se „leze“ v roli šampiona mnohem lépe z mistrovské části než v roli vicemistra z části nemistrovské, kde hrávají týmy jako Arsenal apod.

Jak už jsem napsal, na zimní přestupy je skóre Sparta vers. Plzeň 2:2, na velké hráčské odchody 1:1, na funkcionářské odchody 0:1. Co bude rozhodující? A jak se tohle skóre bude vyvíjet dál? V Plzni odvolali trenéra už během podzimu, pak v zimě následoval sportovní ředitel. Jestli to nemělo být spíš opačně, ukáže jaro.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: isifa.com/MAFRA/Petr Lemberk, sparta.cz, fkvz.cz, bohemians.cz, isifa.com/MAFRA, fcviktoria.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace