eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Šokující odhalení: Jak si Němci kupovali Němci MS 2006

📁 Aktuálně, Časopis, Časopis - archiv, Homepage, Kauza, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory 🕔25.11.2015

Hattrick_prosinec2015_nahled

Bylo to slunečné mistrovství světa ve fotbale roku 2006. Němci na sebe byli právem pyšní. Ukázali se jako národ, nikoli jako nacionalisté. Jásali. Fotbalový svátek se povedl. Komu by vadily spekulace, že si pořadatelství koupili. Teď se ale nad Berlínem stahují mračna.

Ukázalo se, že tehdejší šéf firmy Adidas Robert Louis-Dreyfus půjčil Němcům deset milionů švýcarských franků, které měly padnout na úplatky a nákup hlasů pro udělení mistrovství. Bomba, která patnáct let tiše ležela hluboko pod zemí, tiká nepříjemně blízko nejslavnějším a nejvlivnějším fotbalovým uším v Německu i uvnitř FIFA.

V červnu letošního roku šéf německého fotbalu Wolfgang Niersbach uznal, že je čas přestat mlčet, že je čas promluvit k národu. O tom špatném i o tom dobrém ve fotbale. To špatné už ani říkat nemusel, šéf FIFA Sepp Blatter oznámil své odstoupení.

Tajný dokument z listopadu 2004

Existuje tajný dokument z 23. listopadu 2004, v němž se jedná o plánovaném převodu peněz. Vpravo po straně je poznámka napsaná rukou pana Niersbacha, která dodává odůvodnění, proč by měla německá organizační komise fotbalového mistrovství světa platit miliony. Jednalo by se přitom podle Niersbacha o „smluvní honorář pro RLD“.

RLD? Tři elektrizující písmena, která odpovídají iniciálám jména Robert Louis-Dreyfus. V roce 2000, kdy se MS přidělovalo, byl tento muž předsedou představenstva firmy Adidas, která poskytovala vybavení německé fotbalové reprezentaci. Muž s mnoha zájmy, obchodními i soukromými, ale především vždy dobře skrytými, jak se brzy ukáže. Ačkoli zemřel v roce 2009, v roce 2013 se stal z nejznámějšího prodavače sportovních bot v Německu mužem stojícím ve stínu senzačního daňového skandálu.

Byl to Louis-Dreyfus, jenž v roce 2000 tajně půjčil manažeru Bayernu Mnichov Uli Hoenessovi dvacet milionů marek. Tedy úplně soukromě, aby mohl pan Hoeness spekulovat na burze.

A ten samý pan RLD půjčil německé kandidátské komisi, jež měla za cíl získat pořadatelství MS 2006, 10,3 milionu švýcarských franků, (tehdy 13 milionů marek, později 6,7 milionu eur). Opět jako soukromá osoba. V oficiálním dvacetimilionovém rozpočtu komise se tyto peníze nikdy nevynořily a stopa dalšího osudu peněz se ztrácí.

Když ale Louis-Dreyfus chtěl o pár let později peníze vrátit, byli pořadatelé turnaje v kleštích. Kandidátská komise, jež peníze od RLD dostala, už neexistovala, a vše musel řešit organizační výbor, který v té době turnaj chystal. Kde vzít 6,7 milionu eur, a především, pod jakou záminkou peníze vyplatit? „Honorář po RLD“, tato Niersbachova poznámka byla evidentní kamufláž.

Za co by měl Louis-Dreyfus dostat honorář? V ruce měl dlužní úpis na několikamilionovou částku. A na směnce mělo stát nejznámější jméno německého fotbalu: „Franz Beckenbauer“. Šéf kandidátské komise, který dal Německu sen o letní pohádce a proměnil ji ve skutečnost.

K čemu ale potřebovala komise peníze tak krátkodobě a tak tajně? A jakou roli v tom hrála FIFA, která byla do všeho patrně zasvěcena? Peníze totiž Němci v roce 2005 neposlali přímo Louisi-Dreyfusovi, nýbrž přes diskrétní konto FIFA. Tak diskrétní, že FIFA tuto transakci nevedla přes svou domácí banku, nýbrž přes jiný švýcarský bankovní dům.

Tato bomba ohrožující německý fotbal byla patnáct let pohřbena velmi hluboko. Pochází ještě z časů, kdy světový fotbal takových bomb produkoval mnoho. Ale všichni funkcionáři si byli jistí, že žádnou nikdo nevyhrabe. Protože všichni věděli něco na ty druhé a navíc na každého vždy něco zbylo. Lukrativní posty, prestiž, úplatky, obchod se vstupenkami, práva na vysílání. Moc a možnosti nabízí společnost, která se jmenuje FIFA a funguje jako mafie.

CELOU ŠOKUJÍCÍ ANALÝZU KAUZY „JAK SI NĚMCI KOUPILI MS 2006“, VZNIKLOU NA ZÁKLADĚ ČLÁNKU Z PRESTIŽNÍHO NĚMECKÉHO TÝDENÍKU DER SPIEGEL, SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE HATTRICKU, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 12. LISTOPADU 2015.

DER SPIEGEL

-red-

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace