eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Šok z Růžičky… Může se to stát ve fotbale?

📁 Blogy, Domácí fotbal, Homepage, Pavel Skramlík, Reprezentace, Synot liga, Topstory 🕔10.6.2015

ruzickavladimir_hc-slavia.czVladimír Růžička v očích českého národa během jednoho dne hodně klesl.

GLOSA – Mnoho hokejových a obecně sportovních fanoušků v úterý doslova zkoprnělo, když se do médií valily výpovědi dalších rodičů hokejistů o uplácení reprezentačního trenéra Vladimíra Růžičky, jenž odpoledne pod tlakem okolností rezignoval na svou funkci. Je to šok. Těžko tomu uvěřit. „Růža“ sice všechna obvinění odmítl a prohlásil, že své jméno zcela očistí, ale koho to uklidní…?

Zvláště když se o korupci v hokeji nějaký ten pátek mluví.

Představa – zcela hypotetická – že by kouč fotbalové reprezentace Pavel Vrba sehnal před časem pro někoho z náhradníků nebo juniorů Viktorie Plzeň „flek“ v kádru Varnsdorfu nebo Vlašimi a nechal si za to zaplatit, je naprosto absurdní.

Bohužel si nemůžeme libovat v pomyšlení, že fotbalu – byť v jiné podobě – se podobná špína vyhýbá. Můj přítel Jozef Jarabinský to charakterizuje větou „Od začátku 90. let se ve fotbale pohybuje spousta šmejdů“. Tím nemáme na mysli jen kupčení s výsledky a ovlivňování výsledků rozhodčími.

jarabinskyjozef_sparta.czJarabinský ví, že i ve fotbale se pohybuje spousta „šmejdů“.

Jako má hokej svého Jiřího Moučku, který údajně kontaktoval rodiče hráčů, hledajících uplatnění, a přihrával prý Růžičkovi „klienty“, tak má fotbal své vlastní šmejdy, kteří zařizují a zprostředkovávají leccos. Nedávno si tento druh popularity „vybojoval“ Martin „Chřestýš“ Svoboda, jenž byl u soudu osvobozen, ale dál se vesele pohybuje ve „vipkách“ různých stadionů.

Takových je více. Někdejší spolupracovníci různých agentů, všelijací bývalí trenérští asistenti, kluboví funkcionáři, neúspěšní koučové – a podobná cháska – si hrají na vlivné a mocné, holedbají se svými známostmi a pákami, oblbují rodiče talentovaných hráčů, oblbují kluky, slibují angažmá doma i v zahraničí, nechávají si platit za „péči“ a „servis“.

Vydávají se za skauty klubů, v nichž je nikdo nezná. Vyrábějí cédéčka se sestřihy herních situací a hrají si na velké profesionály.

Do klubů I. ligy si netroufnou, v nich (a v jejich juniorkách, akademiích a tréninkových centrech mládeže) mají situaci pod kontrolou licencovaní manažeři a někteří mladíci mají s nimi podepsaný kontrakt už ve 14 letech (přesněji řečeno s jejich rodiči). To je legální.

Vrba_TK_28_3_2015_1Představa, že by Vrba dělal něco podobného jako Růžička, je absurdní.

Ale „šmejdi“ pátrají ve FNL, ČFL, v divizích a krajských přeborech, kde nejsou tolik vidět, přisávají se na nadějné hráče už v dorosteneckém věku a slibují a slibují. Někteří dokonce nabízejí jakési zprostředkovatelské smlouvy o zastupování, které jsou z hlediska fotbalových norem neplatné, ale z hlediska občansko-právního bohužel platné jsou.

Zamíchali se mezi ně i cizinci, kteří zejména v létě vozí do Čech hlavně mladé Afričany. Dokonce v dodávkách. Najímají si venkovská hřiště, zvou funkcionáře a trenéry provinčních klubů, pořádají zápasy a nabízejí „zboží“.

Ale neznám případ, že by si trenér prvoligového týmu vzal od rodičů hráče peníze za to, že mu sežene angažmá ve II. či III. lize, když na první nestačí. Často mu pomůže, ale ne za peníze.

Ve fotbale je trh s hráči tak dokonale zmapovaný trenéry, asistenty a skauty, že pohyby fotbalistů nahoru a dolů od divize po nejvyšší soutěž od starších dorostenců jsou většinou známy už druhý den. A většinou se ví, za jakých okolností. Hráče z lavičky náhradníků ve druhé či třetí soutěži mají v notýscích všichni asistenti a koučové z divizí. Ale pozadí přestupů není vždy čiré, protože tito hráči většinou nemají manažera, ale „šmejdů“ krouží kolem nich celá hejna.

Je-li pravda to, co nyní píší média o Vladimíru Růžičkovi a co se povídá v zákulisí (jeho rezignací kauza neskončila, protože ji šetří i policie) – například že podobných trenérů je více – pak tu máme záležitost, v níž zrovna fotbal nemusí nad hokejem „zvítězit“. Jenže podhoubí takového smutného vývoje ve fotbale existuje.

PAVEL SKRAMLÍK, šéfeditor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: hc-slavia.cz, sparta.cz, Pavel Skramlík)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace