eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Slávista Pastoor má jasno: Defenzivní fotbal nenávidím! A podle toho se také řídí

📁 Časopis, Časopis - archiv, Domácí fotbal, Gambrinus liga, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory 🕔11.4.2014

pastooralex_slavia.cz

Nizozemský trenér pražské Slavie ALEX PASTOOR má výborný fotbalový životopis: dvanáctiletou profesionální hráčskou kariéru a jedenáct let trenérské praxe. Zatím nikoliv oslnivé, ale nadějné. Do Slavie přinesl čerstvý vánek z atlantických pláží a polderů v Noord Holland. Ale zatím to vypadá, že Slavia spíše potřebuje „storm met donder en bliksem“ (bouři s hromy a blesky).

Víte dobře, Alexi, že Slavii v lize zachraňujete. S jakým výsledkem byste byl na konci sezony spokojen?

Nechci teď mluvit o nějakém umístění… O to teď nejde. Nyní je důležité tým stabilizovat, aby zůstal v lize a byl tu základ pro další práci. Je tu potenciál. Cílem je naplnit stadion diváky a hrát fotbal, který se lidem líbí. Mám také na mysli to, že Sparta a Slavia jsou v Česku totéž jako Ajax Amsterdam a Feyenoord Rotterdam v Nizozemsku. Bez nich to v těchto zemích nejde.

Při vaší práci je asi hodně důležitá komunikace. Jak to nyní ve Slavii funguje?

Velmi dobře, žádné problémy. Já mluvím anglicky, německy, francouzsky. Rusky nebo turecky jsem se tedy nenaučil… Ale s Igorem Kornějevem můžeme mluvit holandsky i anglicky. Jen připomínám, že když Kornějev odešel ze Španělska, kde hrál za Espanyol a FC Barcelona, tak osm let hrál v Nizozemsku a z toho dva roky jsme byli spoluhráči v Heerenveenu. Má nizozemský pas. Pracoval pak dál ve Feyenoordu jako trenér. Vlámsky a anglicky můžu mluvit i s koučem gólmanů Oldřichem Pařízkem, který chytal čtyři roky v belgickém Royal Antverpy. To je vlámský region, belgická vlámština a nizozemština jsou si podobné tak z 85 procent. Karol Kisel i můj asistent Martin Poustka dobře mluví anglicky. S komunikací opravdu nejsou potíže.

pastooralex_kresba milankounovsky

Zdůrazňoval jste hned na začátku, že Slavia musí hrát tak, aby měla hru co nejvíc pod kontrolou. Jednoduchý princip, těžké provedení. Co jste tím měl na mysli?

Hru na krátkou vzdálenost, kombinaci na menším prostoru, udržet balon. Na to jsem zaměřil řadu herních cvičení při trénincích. Nějakou chvíli to potrvá, než to hráči dostanou do krve.

Jaký herní styl chcete Slavii vtisknout?

Jsem stoupencem útočného fotbalu a nenávidím defenzivní hru. V Nizozemsku se hraje většinou systémem 4-3-3, ale tohle označení není důležité. Podstatné je zapojení ofenzivních hráčů a pak je jedno, jestli je to 4-3-3 nebo 4-2-3-1, případně 4-1-3-2 a podobně. Damien Boudjemaa (který byl však v posledních nevydařených utkáních zraněný – pozn. red.) je přitom vždycky důležitý.

Celé exkluzivní interview s nizozemským trenérem pražské Slavie si můžete přečíst v dubnovém čísle magazínu HATTRICK,  které vyjde už V PONDĚLÍ 14. DUBNA 2014!

Titul_duben

(zdroj fotek: slavia.cz, Milan Kounovský)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo PRÁVĚ V PRODEJI

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace