eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Slavia vede ligu zaslouženě! Za Damkové a spol. by ale asi Řezník vyloučen nebyl

📁 Aktuálně, Blogy, Domácí fotbal, ePojisteni.cz liga, Fanoušci, Homepage, Pavel Procházka, Procházka ligovým děním, Topstory 🕔6.3.2017

michaelngadeu_slavigolvlize_slavia_czSlavia doma porazila Plzeň a zůstává na čele tabulky!

epojisteniczliga_logo_150PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍMDlouho to vypadalo, že z prvního březnového ligového víkendu vyjde vítězně pražská Sparta, přestože se na svou sobotní výhru nad Duklou (1:0) zase hodně natrápila a byla částí publika vypískána. Nedělní „šachově“ pojatý šlágr Slavia – Plzeň totiž spěl do bezbrankové remízy. Nakonec ale červenobílí dvě minuty před koncem přece jen zaslouženě využili svůj závěrečný přesilovkový tlak. Díky novopečenému otci dcery Michaely Michalu Frydrychovi vyhráli (1:0) a vedou ligu o čtyři body (Viktorii čeká ještě v půlce března odložený duel na Bohemce). Slávisté tak mají svůj osud již zcela jen a jen ve svých rukou, nemusejí se ohlížet na soupeře pod sebou a sbírat jen svá vítězství. Když jedenáctkrát vyhrají, stanou se mistry, i když druhá Plzeň (či třetí Sparta) udělají totéž.

To je však jen teorie. Nejnáročnější fandové červenobílých barev si postesknou, že jejich tým nevytěžil ze závěrečného tlaku ještě o gól víc, protože při případné bodové shodě na tom budou bude lépe Západočeši. Ti totiž v srpnovém utkání, po němž se musel z Edenu pakovat trenér Uhrin mladší, vyhráli nad Slavií 3:1. Přestože po první půli prohráli 0:1.

Slavia tak musí získat o bod víc než Plzeň, které by naopak k obhajobě prvenství stačila po 30. kole bodová shoda s červenobílými. Pokud tedy oba celky nepřeskočí třetí Sparta, což se v téhle chvíli nezdá. Ovšem kdo ví, co připraví ligově nevyzpytatelný duben.

Vyloučení bylo zlomem zápasu

Zásadní pro vývoj nedělního souboje prvního s druhým se stalo Řezníkovo vyloučení po druhé žluté kartě v 71. minutě. V tomto případě si dovolím vyřknout provokativní názor: jsem totiž přesvědčen o tom, že v nedávných dobách „plzeňské“ komise rozhodčích v čele s Dagmar Damkovou by pravý obránce Viktorie Plzeň vůbec vyloučen nebyl, jednoduše by zápas dohrál maximálně s jedním napomenutím.

A nejspíš by k utkání nebyl nominován ani sudí Radek Příhoda, o němž se naopak říká, že by měl po skončení této sezony po Krulově vzoru pracovat na Spartě. Spíš bych to viděl na Jílka, Královce, Ardeleánua, Hrubeše, v minulosti i na Patáka. Slávisté ovšem předtím nečekaně brali Plzeňským body i ve své předchozí nekomfortní ekonomické situaci, ač jim sudí, jak lze doložit videozáznamy, často škodili.

Na druhou stranu i dnes mohou slávisté, podobně jako v září na Spartě (2:0), velkoryse přehlédnout, že jim Příhoda opětovně ještě za stavu 0:0 odepřel penaltu, tentokrát za Hrošovského ruku. Mezi námi on ani Kozáčikův zákrok při Floově šanci v úvodu utkání nevypadal dvakrát čistě, plzeňský gólman šel do norského slávisty na můj vkus až příliš nohama napřed. Ale faktem je, že takové věci se nikde na světě moc nepískají. I když i slávistický záložník Hušbauer může být rád, že jeho „zajetí“ do Kozáčika na druhé straně neskončilo trestem.

Jestliže neutrální fotbalový fanoušek čekal v neděli v Edenu festival šancí, musel být zklamán. Hrála se spíš šachová partie, i když náboj to pro zúčastněné fandy mělo veliký.

Hlavně Viktoria přijela do Edenu s cílem „uhrát to vzadu na nulu“ a získat bod, který by měl hodnotu tří. A kdyby vyšel nějaký ten útok…

Pavlenkova lekce fair play

Jenže, pokud by měli Západočeši s tímto fotbalem získat třetí titul za sebou, bylo by to pro českou nejvyšší soutěž špatné znamení. Jediné, co Pivarníkovi viktoriáni ve vyprodaném Edenu předvedli dokonale, bylo totiž množství faulů a žlutých karet, což se jim ovšem nakonec stalo osudným.

Nejlepší akcí reprezentanta Krmenčíka, který poprvé na jaře nastoupil v základní sestavě (a byl po zásluze vystřídán Bakošem) bylo, že ve druhé půli přemluvil slávistického gólmana Pavlenku, aby se přiznal k teči, která znamenala plzeňský roh. Ironií je, že nejvíc u toho křičel a rohu se domáhal známý „filmař“ Petržela…

Pavlenka dal ovšem svým přiznáním mužstvu, jemuž ještě nedávno dělal kapitána Limberský (kdo už zapomněl na jeho penaltu proti Spartě, která otevřela Křetínského tašku, nechť si vzpomene, co dělal před čtrnácti dny při rohu/autu v duelu s Příbramí), lekci z fair play.

Ano, slávisté vyhráli zaslouženě: 1. prokázali mnohem větší touhu po vítězství než „profesorská“ Viktoria, 2. vypracovali si na rozdíl od viktoriánů šance, 3. snažili se více hrát fotbal, 4. trenér Šilhavý dobře tým koučoval a riskoval, když v závěrečném přesilovkovém tlaku posílal ke Škodovi na hřiště jednoho útočníka za druhým – Mešanoviče a pak i Tecla.

jaroslavsilhavy_tiskovkajablonce_fkjablonec_czŠilhavý ví, že do konce sezony ještě zbývá spousta zápasů.

Šilhavý zůstává při zemi

Nadšení slávističtí fandové, kteří v Edenu zůstali ještě čtvrt hodiny po utkání a bouřili jako v Bundeslize, si vyžádali, aby na populární děkovačku přišel i trenér Šilhavý. Tomu se moc nechtělo, popošel sice nakonec směrem ke kotli na Tribuně Sever, ale zůstal se svými asistenty stát opodál a pozoroval decentně z povzdáli, jak známý „děkovací“ slogan předříkával hrdina uplynulého víkendu Michal Frydrych.

Slávistický kouč stále zůstává při zemi, jak správně připomenul, ve hře je ještě 33 bodů, a červenobílí nyní musejí svůj triumf proti Plzni potvrdit už v neděli v Edenu proti lepšícím se Teplicím, jež jim v minulosti na trávníku zrovna dvakrát neseděly.

Jak to bude s Vrbou, který se vrací do Ruska?

Pokud jde o Plzeň, co dál? Je pondělí, o němž mluvil majitel klubu Tomáš Paclík v souvislosti s koučem Romanem Pivarníkem, potažmo s Pavlem Vrbou. Nebo skončí Vrba nakonec přece jen na Spartě? Těžko soudit, řekl bych, že pokud se něco bude s bývalým reprezentačním koučem řešit, tak až o reprezentační pauze poslední březnový víkend.

I když by o lecčems mohly napovědět informace serveru Aktuálně.cz o tom, že v sobotu nebyl Vrba na Spartě, nýbrž na druholigovém Baníku Ostrava a že v neděli už do Edenu dorazil, přičemž parkovací kartu mu zařídila Viktoria Plzeň.

V pondělí měl exreprezentační trenér odcestovat do Ruska, aby tam dořešil své loňské podzimní angažmá. Nepůjde však ani tak o výlet, jako spíše o peníze. Podle našich informací totiž musel kouč před návratem do Česka mj. odevzdat ruský služební mobil, z nějž šlo vytáhnout zbylé částky z konta.

Sparta proti Dukle jako proti Bohemce

Výhra Sparty (1:0) nad Duklou připomínala minulé malé derby Letenských s Bohemians 1905 (rovněž 1:0). Hosté totiž byli ve druhé půli lepší a vyrovnání viselo dlouho ve vzduchu. Ve sparťanské situaci jsou tyto tři body nesmírně cenné, ovšem hra je stála špatná.

Spartě pomohl rychlý gól navrátilce Šurala už v 5. minutě. Na hřišti sice byly v té chvíli dva balony, ovšem čtvrtý sudí ve spolupráci s hlavním Hrubešem nejspíš v souladu s pravidly rozhodl, že ten druhý míč nepřekáží hráčům ve hře, a nechal pokračovat. Co se ale duklistům nelíbilo mnohem více, byla situace v druhé půli při neuznaném gólu exsparťana ve službách Dukly Podaného a Holendy. Podaného „předgólový“ souboj s brankářem Koubkem, označený sudím jako faul, by totiž možná v Anglii nebo na jiném stadionu byl shledán čistým.

Takhle Sparta ztrácí na Slavii šest a na Plzeň jen dva body a je stále ve hře. Ovšem musí to v neděli potvrdit v Mladé Boleslavi, která se už delší čas herně i výsledkově trápí a nevyhrává.

josefsural_nastupnahristezilina_sparta_czŠural rozhodl o výhře Sparty nad Duklou.

Má být Hradec Králové obětním beránkem?

Plzeň pak hraje v sobotu s Libercem, který v neděli i díky Barošovi konečně zabral a vyhrál nad topící se Příbramí 2:1. Jelikož Jihlava prohrála gólem z penalty, kterou zavinil exteplický Rosa, v Teplicích 0:1, a Hradec Králové remizoval doma s Mladou Boleslaví 0:0, dlí s Příbramskými na sestupové příčce opět Vysočina.

Ovšem způsob, jakým někdejší oblíbenec Dagmar Damkové Ardeleánu v sobotu „pod lízátky“ zatočil s „votroky“, je až nechutný. Boleslavský Matějovský měl jít totiž po svém „záchranářském“ ven a Hradečtí měli kopat penaltu za evidentní ruku Douglase da Silvy.

Jestli si už sudí vyhlédli obětního beránka, který má sestoupit, jak s oblibou v minulosti v povznesené náladě „neformálně“ určovali na svých setkáních, tak by měla Listkiewiczova (pardon, spíše Mlsnova) komise včas a rázně zasáhnout!

Velká střelecká impotence: jen sedm gólů

Jinak, pokud chtějí pánové z Ligové fotbalové asociace (LFA) od svých sponzorů za nejvyšší soutěž více peněz, měli by velmi rychle učinit kroky k jejímu zatraktivnění. V 19. kole totiž padlo jen sedm gólů, což je nejméně za poslední léta, nedělá to ani jednu trefu na zápas. V prvních čtyřech sobotních odpoledních duelech byla k vidění jediná branka – a to z penalty. Tři utkání skončila branek, pouze v jediném střetnutí (Liberec – Příbram 2:1) byl k vidění víc než jeden gól. Zlín, Dukla, Bohemians 1905 i Slovácko (to hrálo třikrát za sebou 0:0) stále na svou první jarní branku čekají. Mistrovská Plzeň, stejně jako zachraňující se Hradec Králové, daly jen jednu atd.

Tenhle produkt je v takovéto podobě zadarmo drahý. Chce to více odvahy, páni trenéři, a více střeleckého umu, páni hráči.

Alespoň že v minulém kole v jediném zápase (Příbram – Slavia 1:8) padlo o dvě branky více než v celém 19. dějství… Ovšem to bylo dáno hlavně divizní výkonností soupeře červenobílých.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: slavia.cz, fkjablonec.cz, sparta.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo PRÁVĚ V PRODEJI

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace