eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Slavia má zase titul ve vlastních rukou! Neohrozí ji smělé protiberbrovské prohlášení?

📁 Aktuálně, Blogy, Domácí fotbal, ePojisteni.cz liga, Fanoušci, Homepage, Pavel Procházka, Procházka ligovým děním, Topstory 🕔9.5.2017

hracislavie_klecipredtribunou_facebook_com_SKSlaviaPrahaFotbalSlavia má opět blíže k titulu než Plzeň.

epojisteniczliga_logo_150PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM – Nejdřív malý výlet do historie. V sobotu 6. května 2000 prohrála Slavia na Spartě ostudně 1:5, a přišla tak definitivně o titul. I kvůli špatnému výkonu dvou klíčových hráčů (Horvátha a Petra Vlčka), které trenér Cipro raději vystřídal už na začátku 2. půle a kteří se pak ovšem za pár dní objevili v Chovancově nominaci na ME 2000. Asi za „odměnu“. V sobotu 6. května 2017 (kalendář se opakoval přesně na den) Slavia vyhrála na Bohemians 3:1 a Plzeň předtím remizovala 2:2 v Jablonci. Ironií osudu seděl na trenérské lavičce Západočechů v roli „neúspěšných“ opět Pavel Horváth. Rozhodla po sedmnácti letech sobota 6. května znovu o mistrovském titulu? Na to je ještě příliš brzy odpovídat, do konce ligy zbývají tři kola plná zajímavých duelů. V každém případě má situaci ve svých rukou opět Slavia, vede před Plzní o dva body, ovšem nesmí si dovolit už žádné zaváhání.

Bude se rozhodovat jen na hřišti, nebo může mít na dění na trávníku vliv i situace po vazebním uvěznění předsedy FAČR Miroslava Pelty? Management Slavie už v pátek odpoledne totiž vydal velice smělé prohlášení, v němž sice nikoho nejmenuje, ale zcela jednoznačně se staví proti „berbrovskému“ vedení a ovládnutí asociace. Druhý místopředseda FAČR Roman Berbr si pospíšil a ihned všem oznámil, že nyní vede asociaci „směrem dovnitř“ (první místopředseda, Moravan Zdeněk Zlámal prý jen navenek). A ve sváteční pondělí na mimořádném zasedání výkonného výboru vyděsil fotbalové fanoušky prohlášením, že zvažuje svou předsednickou kandidaturu (i když prý má v zásobě i jiné, zatím tajemné, řešení).

Může Slavia v závěru ligy na své rázné prohlášení doplatit i na trávníku, zvlášť, když Miroslav Pelta je ve vězení a Listkiewcizova komise rozhodčích, vzniklá proti Berbrově vůli, se ocitá v roli sirotků? Mohou sudí v závěru ligy opět zvlčit při očekávání návratu svého plzeňského „taťky – náčelníka“? Bude se dění na trávníku režírovat podle scénáře katastrofického filmu „Fidelovo zmrtvýchvstání“? Mohou být slávisté trestáni za své odvážné prohlášení? Ustojí to nominačně šéfové komise Listkiewicz s Mlsnou, zvlášť když Zelinků či Příhodů nemají nazbyt?

Slavia: Odmítáme návrat atmosféry strachu mezi rozhodčí

Všechno souvisí se vším, a ve fotbale dvakrát, i když to ne vždy aktéři dění plně chápou.

Nejprve si pozorně přečtěme páteční slávistické prohlášení:

1) Jsme přesvědčeni, že situace je velmi vážná, nelze ji bagatelizovat a řešení odkládat. Valná hromada by se měla konat a jednat. Odklady pro „získání“ času jsou nepřijatelné. Čas, bohužel, vypršel.

2) Iniciovali jsme už jednání majitelů klubu a požádali Ligové fotbalové asociace (LFA) o jeho svolání. Majitelé klubu LFA jsou kromě státní správy a samosprávy a velkých sponzorů těmi, kteří do fotbalu nejvíce investují a měli by v nynější vážné situaci obvinění předsedy FAČR i FAČR samotné převzít za budoucnost fotbalu vyšší míru odpovědnosti. Je potřeba nalézt shodu a široce přijatelné řešení.

3) Diskutujeme na úrovni majitelů Slavia – Sparta, které jsou nejen nejstarší, ale také finančně nejsilnější kluby v českém fotbale a musí pomoci. Smyslem konání však nebude dosadit vlastní lidi a fotbal ovládnout, ale podpořit kredibilní a široce respektované osobnosti, které by fotbal vyvedly z krize.

4) Měla by vzniknout „úřednická vláda“ z osobností jako je Jiří Šimáně, Pavel Kuka, Zdeněk Grygera, Petr Mlsna nebo Petr Fousek.

5) Očista fotbalu by měl být národní zájem a lidé stojící v čele fotbalu by měli být kredibilní pro státní správu a samosprávu. V případě odsouzení FAČR hrozí zastavení dotací, což může vážně postihnout kluby nižších soutěží. Musí dojít k nastavení jasného a transparentního systému financování.

6) Ať byl Miroslav Pelta jakýkoliv, minimálně v poslední době si uvědomoval, že situace v komisi rozhodčích a dalších agendách zašla příliš daleko a snažil se o pozitivní změny. Odmítáme návrat atmosféry strachu mezi rozhodčí a delegáty.

7) Ve vedení FAČR nechceme nikoho, kdo byl v minulosti podezřelý z korupce nebo ovlivňování rozhodčích a zápasů. Kandidáti by také měli mít čisté lustrační osvědčení. Když používání nesportovních metod Česko tvrdě kritizuje na mezinárodní úrovni, např. vůči biatlonu v Rusku, mělo by být schopné zamést si před vlastním prahem.

8) Investujeme jak do klubu, tak jako partner reprezentace do českého fotbalu velké finanční prostředky. Chceme, aby investice měly sportovní smysl, chceme fair play fotbal. Budeme jednat o podpoře změn i s dalšími velkými partnery/sponzory a podporovateli českého fotbalu.

9) Je to pro fotbal jedinečná příležitost, jak začít novou éru a vrátit fotbalu kredibilitu a důvěru veřejnosti.

Kdy se ke Slavii přidají Křetínský a Sparta?

Teď by se měla nechat podobně nahlas slyšet i Křetínského Sparta (viz bod číslo 3). Ti, kdo dávají do fotbalu nejvíc peněz a v podstatě tak nepřímo živí Berbra a spol., by měli mít své jasné slovo. Stejně jako desetitisíce poctivých řadových členů FAČR.

Podvody, nebo názor represivní složky?

„Roman Berbr k Peltově zatčení a k obvinění FAČR řekl: ‚Bereme to jako názor represivní složky… Kandidátky na mě, na předsedu, na svazu leží.‘ To je humus. Když vyšetřujete možné podvody, je to podle Berbra represe. Tak nějak to vše zapadá do mozaiky této země,“ napsal trefně na facebooku v pondělí dopoledne sportovní publicista Václav Šámal.

Suverénně a arogantně vystupující Berbr k inciativě Slavie na pondělní tiskovce po zasedání mimořádného výboru FAČR řekl, že liga je samostatná a že je to jiná firma.

Jaká jiná „firma“? Zaprvé FAČR není žádná firma, ale občanský spolek, který Berbra může kdykoliv odvolat, on není žádný sultán ani generální tajemník ÚV KSČ. Za druhé, i profesionální kluby jsou součástí FAČR, a to velmi významnou. Sponzoři dávají do FAČR miliony jen díky klubům a reprezentaci. Když jim společnost CEFC a další zatrhnou tipec, mají hoši na Strahově rázem veliký problém. Zvlášť když s plánovanými státními dotacemi to po Peltově zatčení může být velmi vachrlaté.

Nedělám si iluzi o průběhu pražské valné hromady v pátek 2. června. Ovšem nyní by měl zaznít jasný hlas zdola – od klubů i od řadových členů, od iniciativy „Čistý fotbal“, která žádá zásadní změnu při volbách představitelů FAČR. A to elektronicky s tím, že by volil každý z téměř čtyř tisíc klubů. Technicky je to díky již fungujícímu systému FAČR možné. Zrušil by se tak zastaralý a dávno přežitý systém delegátů z okresů a krajů, které většinou zcela ovládli bývalí (často Berbrovi) rozhodčí.

Mohl by Německý fotbalový svaz vést příslušník gestapa?

Statisíce českých fotbalistů by si mohli položit jednoduchou otázku, zda si přejí, aby v čele jejich asociace stanul bývalý kmenový příslušník (nikoli okolnostmi donucený spolupracovník) komunistické tajné státní policie, který se s tím ještě veřejně chlubí. Na pondělní tiskové konferenci měli první místopředseda FAČR Zdeněk Zlámal a generální sekretář FAČR Rudolf Řepka dostat od novinářů zásadní dotaz: „Myslíte si, že by Německý fotbalový svaz mohl sedmadvacet let po válce řídit bývalý kmenový příslušník gestapa, který by novinářům tvrdil, že ho sedm let práce pro tuto organizaci zocelilo, resp. utužilo?“

Jednou větou: Posunutí Romana Berbra do absolutního čela FAČR znamená cestu do fotbalového středověku a do trvalé izolace této organizace od zbytku „světa“. Ať už se postaví do čela FAČR sám, nebo bude tahat nastrčeného předsedu za své nitky. Možná si to vedení fotbalu ve své bublině neuvědomuje, ale dostalo by se do úplného ghetta. Se všemi s tím spojenými následky.

dominikmasek_vedemic_bohemians_czKlokani doma na sešívané nestačili…

Znovu silní slávistíé, nebo slabí Klokané?

A teď raději zpět k ligovému fotbalu, který s tím vším ale souvisí víc, než bychom si chtěli připustit. Slavia vyhrála na Bohemians (3:1) hlavně díky svému výkonu po přestávce. Trenér Jaroslav Šilhavý vzal hráče na teambuildingovou večeři a dal svůj celek po několika herních a výsledkových nezdarech zase do kupy. Jen se neví, zda za to může síla slávistů, nebo spíš zoufalá jarní forma Klokanů. To se ukáže až v kolech příštích. Třeba už v sobotu v Edenu proti Dukle.

Slavii v sobotu večer motivovala nečekaná odpolední remíza Viktorie Plzeň v Peltově Jablonci (2:2).

Předzápasovou klíčovou otázkou bylo, zda Jablonečtí, kteří podle jistých zdrojů údajně čekají na doplacení některých dlužných částek, podají výkon jako před čtrnácti dny proti Příbrami (2:4), či jako před týdnem na Slavii (1:1), kde málem zaslouženě vyhráli.

Jablonec. První půle jako proti Příbrami, druhá jako proti Slavii

Nakonec to bylo tak půl na půl. V prvním poločase hráli Severočeši spíš ve stylu „Příbram“. Viktorka díky dvěma Ivanschitzovým gólů s přehledem vedla 2:0 a téměř nikdo nepochyboval o tom, že v pohodě a v klídku dokráčí ke třem kýženým bodům.

Ovšem jablonecký trenér Zdeněk Klucký ukázal, že není žádný naivní nazdárek. Už před zápasem nechal na lavici zkušeného a světem protřelého Hübschmana. Po pauze pak kromě Mehanoviče stáhl i Pospíšila, který nedávno hrával právě v Plzni, a do hry poslal Masopusta a dlouhána Doležala. No a právě Doležal dvěma góly obral až příliš sebejisté Plzeňany o cenné dva body.

Viktorka se z rychlého dvougólového šoku již nedostala. Po pauze totiž už válel obměněný jablonecký celek jako před týdnem na Slavii. Takže ani Berbrův oblíbenec, předseda Jihočeského fotbalového svazu, sudí Jan Jílek (pískající mimochodem s evidentní nadváhou) mnoho nestihl, i když např. zastavil Mihálikovo sólo kvůli vymyšlené ruce.

Rozhodnou tedy tři poslední kola. Slavia (62 bodů, ale horší bilance s Plzní – 1:3, 1:0) hostí v sobotu Duklu, hraje v Mladé Boleslavi a ve strahovském vyhnanství (kvůli koncertu skupiny Rammstein, který ještě dohodl minulý vlastník stadionu v Edenu) na závěr přivítá Zbrojovku Brno. Viktoria Plzeň (60) hostí v pátek Mladou Boleslav, jede do Brna a na konec ve Štruncových sadech přivítá o záchranu zoufale bojující Jihlavu.

Lazaret jménem Sparta drží třetí místo

Radova Sparta (52, ale horší vzájemná bilance s Boleslaví – 2:2, 0:1) udržela na třetím místě čtyřbodový náskok před Mladou Boleslaví (48) díky šťastně tečované Lafatově gólové střele a nedělní letenské výhře nad Libercem (1:0) třetí příčku. Trenér Petr Rada, který má v těžce zdecimovaném kádru stále deset nemocných a zraněných hráčů, mluvil o „heroickém výkonu“ svých svěřenců. Prý by to nikdo jiný v dané situaci neuhrál.

Možná až příliš silná slova, na Letné to nebyl žádný extra fotbal, ovšem je pravda, že „muž na černou práci“ Rada odvádí na Spartě slušný „bodový“ výkon. Spartu ještě čeká: Karviná v pátek večer venku, Hradec Králové doma a Slovácko venku.

sacekmichal_hra-sparta-czSpartu trápí marodka, výsledkově se jí však daří.

O čtvrtý flek zaručující postup do druhého předkola Evropské ligy válčí Mladá Boleslav a Teplice. Tepličtí sice dobyli zoufalý Hradec Králové (2:0), ovšem „Bolka“ v neděli večer doma zdolala podobně ohroženou Jihlavu (3:1) a také si udržela čtyřbodový náskok. Ovšem pozor! Nyní Středočechy (48, lepší vzájemná bilance s Teplicemi – 2:1, 1:1) čeká dvojboj s duem Plzeň (venku) – Slavia (doma), potom končí v Liberci. Velmi těžký program. Zatímco Tepličtí (44) hostí Bohemku, jedou do Jablonce a na závěr mají doma Duklu.

V boji o záchranu se nejspíš domácí výhrou 2:0 nad Zlínem již zachránila Zbrojovka Brno (29).

Na jaře však silně klopýtají Bohemians (25), jimž nepomáhá ani léčba Martinem Haškem. Klokani mají štěstí, že ve 27. kole prohrály i všechny kluby pod nimi – Jihlava (23, 1:3 v Mladé Boleslavi), Hradec Králové (21, 0:2 doma s Teplicemi) i Příbram (21, 1:3 na Dukle). Hradečtí konečně řeší situaci rovněž výměnou trenéra – dvojici Frimmel, Pilný nahradí Karel Havlíček, dosavadní šéf klubové akademie.

Jaký je program ohrožených?

Dva z této čtveřice klubů na 99 procent spadnou. Jaký mají program?

Bohemians 1905 (25): Teplice (venku), Karviná (doma), Hradec Králové (venku).
Jihlava (23): Zlín (venku), Příbram (doma), Plzeň (venku).
Hradec Králové (21): Slovácko (doma), Sparta (venku), Bohemians 1905 (doma).
Příbram (21): Brno (doma), Jihlava (venku), Zlín (doma).

Vzájemné zápasy

A jaká je vzájemná bilance ohrožených, která rozhoduje v případě bodové shody?

Bohemians 1905: s Jihlavou (2:0, 1:0), s Hradcem Králové (0:3 doma, 30. kolo venku), s Příbramí (1:0, 0:1).
Jihlava: s Hradcem Králové (0:1, 3:1), s Příbramí (0:0 venku, 29. kolo doma).
Hradec Králové: s Příbramí (2:0, 0:1).

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: facebook.com/SKSlaviaPrahaFotbal, bohemians.cz, sparta.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace