eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Skončí Lavička v případě neúspěchu v EL? Straka se loučil, i když Sparta jasně vedla ligu

📁 Domácí fotbal, Homepage, Synot liga, Topstory 🕔27.8.2014

lavicka_Sparta.cz

POHLED – Sparta Praha je nejúspěšnějším klubem české historie, hlavně v devadesátých letech sbírala ligové tituly jako na běžícícm pásu, ale v posledních letech to rozhodně není výsledkově to pravé ořechové. V loňském ročníku to sice vypadalo na zmrtvýchvstání pražského velkoklubu, ale v právě probíhající sezóně se všechno vrací do strých kolejí.

Trenéru Vítězslavu Lavičkovi se podařilo vloni vybudovat úspěšný a fungující celek, který neměl na domácí úrovni prakticky žádnou konkurenci, což potvrdil ziskem treble (vítězství v Synot lize, v domácím poháru a v české Superpoháru), ale na začátku tohoto ročníku jakoby přestalo Lavičkovo kouzlo fungovat.

Nejenom, že se opět nepodařilo udělat úspěch v evropských pohárech (tam stále ještě není všechno ztraceno), ale navíc se klubu z Letné přestalo dařit i v domácí nejvyšší soutěži a ani po fotbalové stránce to není žádná nádhera, neboť forma některých hvězd typu Hušbauera či Dočkala je na bodu mrazu.

lavicka_sparta.cz

Jedno vypadnutí z pohárů se dá snést, ale dvě už jsou moc

V sezóně 2013/14 sice Sparta vypadla ze hry v pohárové Evropě už ve 2. předkole Evropské ligy se švédským Häckenem, ovšem Lavička si svou kůži tehdy zachránil rychlým zotavením svých svěřenců z pohárové ujmy a nakonec i absolutní suverenity v české prostředí. Letos je však situace krapet jiná.

Nejenomže se Letenští totiž neposunuli ještě o kategorii výše, ale zatím to vypadá tak, že spíše klesli o kategorii níže. První vyřazení z Ligy mistrů ještě Lavičkovi prošlo a švédský fotbal jej tedy nemusí chodit v noci strašit, ale druhé brzké vyřazení tentokrát z Evropské ligy už pravděpodobně neustojí ani on.

Přece jen jedno vypadnutí z evropských pohárů se ještě dá snést, ale dvě už budou pravděpodobně i pro sparťanské vedení neúnosná. Přece jen tolik možsností dostat se do základní skupiny a nakonec zůstat s holýma rukama, to u týmu kalibru Sparty či Plzně není možné.

straka_slavia.cz

Nebylo by se čemu divit, Straka skončil, i když byl v lize suverénní

Plzeňskému vedení stačilo na vyhazov trenéra Uhrina mladšího vypadnutí z předkola Evropské ligy, sparťanské vedení si bude moci vybírat. Pokud skutečně Sparta v domácím prostředí Zwolle neporazí nebo neuhraje brzbrankovou remízu 0:0, pak si mohou Křetinský a spol. zdůvodnit Lavičkův vyhazov předčasným vypadnutím z Ligy mistrů, předčasným vypadnutím z Evropské ligy i špatnými výsledky v Synot lize.

Ovšem i sparťanské vedení už má zocelené nervy. V ročníku 2004/05 totiž tehdejšímu kouči Sparty Františku Strakovi srazilo vaz neúspěšné působení v základní skupině Ligy mistrů a především pak pravděpodobně závěrečná vysoká porážka 0:5 s Lyonem. Na letné jej nezachránila ani suverénní ligová jizda, kde měl pražský velkoklub po podzimu na čele tabulky luxusní šestibodový náskok.

Co by za podobné výsledky a úspěchy současná Sparta dala. Zatímco Strakovi se před deseti lety dařilo alespoň v Synot lize, to rozhodně není aktuální případ Lavičky. Sparta totiž naposledy uspěla 9. srpna proti Příbrami, od té doby jenom prohrává (s Baníkem i s Duklou).

Uvidíme tedy ve čtvrtek večer. A pak? Děj se vůle boží…

-Michal Hrabal-

(zdroj fotek: sparta.cz, slavia.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace