eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

SKANDÁL (NEJEN) V MOHELNICI: Sázkařský mor kosí fotbal

📁 Aktuálně, Časopis, Časopis - archiv, Domácí fotbal, Fanoušci, Homepage, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory 🕔29.3.2018

SKANDÁL (NEJEN) V MOHELNICI: Sázkařský mor kosí fotbal.

UPOUTÁVKA – V lednu s tím přišla nejprve olomoucká regionální redakce MF DNES, konkrétně tamní novinář Miloslav Jančík, začátkem února o kauze začala psát i centrální redakce největšího zpravodajského celostátního deníku a její redaktoři Jan Palička a David Čermák. Jde o údajnou sázkařskou aféru a o třetiligový klub z Moravskoslezské fotbalové ligy (MSFL) jménem FK Mohelnice, který po podzimní části sezony 2017/2018 „trůnil“ s pouhými deseti body na předposledním, tedy patnáctém sestupovém místě. Co se vlastně mělo stát?

Obecně platí, že o velmi podezřelých internetových sázkách na počet gólů, rohových kopů, výsledcích poločasů a dalších drobnostech, na které sázkové kanceláře po celém světě vypisují kurzy, se mluví už léta. A to nejen ve fotbale. Třeba i v tenise nebo dokonce v nižších soutěžích stolního tenisu, při nichž u stolů v českých sokolovnách sedí rusky mluvící osoby a do mobilu někomu „v ústředí“ nepřetržitě diktují změny stavu!

Pokud ale jde o FK Mohelnice, člověka obeznámeného se zákulisím tuzemského fotbalu hned napadlo, nejde-li náhodou o nějakou účelovou bitvu v probíhající válce mezi českou a moravskou komorou o podobu stanov Fotbalové asociace ČR (FAČR). Třeba aby se dokázalo, že „všechno zlo pochází z Moravy“. V tomto případě ze „zkorumpované Moravy“. A že za vším číhají „proradní Číňané“, kteří mj. stojí i za odbojnou Slavií, jež loni stála v čele odporu proti kontroverznímu místopředsedovi FAČR Romanu Berbrovi.

Nebuďme ale paranoidní a soustřeďme se na fakta (nejen) kolem mohelnické kauzy. Dne 3. února 2018 MF DNES shrnula věc následovně:

„Na obzoru je další fotbalová aféra v souvislosti s nekalými sázkami. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) dostala podnět od Fotbalové asociace České republiky, aby prošetřila podezření, které se týká třetiligového klubu z Mohelnice.

‚Indicie z průběhu podzimní části se ukázaly natolik závažné, že jsme se obrátili na policii s podnětem k šetření,‘ prohlásil Jan Pauly, ředitel právního oddělení fotbalové asociace.

‚Co mi říkáte, je naprostá novinka,‘ reagoval na to Igor Machálek, předseda výkonného výboru Mohelnice.

Materiály a výpovědi, které má MF DNES k dispozici, jasně naznačují, že výsledky v českému fotbale ovlivňují sázkařské gangy z Asie.

Namočená je minimálně Mohelnice, která hraje třetí nejvyšší soutěž. Na podzim měly být ovlivněny nejméně dva zápasy, ale podle všeho je sázkařská chobotnice prolezlá fotbalovými soutěžemi daleko víc.

(MF DNES už dříve označila za podezřelé, šlo o souboj 4. kola MSFL v Kroměříži, který domácí vyhráli 3:2, když jim ke dvěma brankám podezřele „pomohl“ lotyšský obránce Kirils Grigorovs. Druhým zápasem pak byla porážka 1:2 ve Valašském Meziříčí. Žádné sebeudání na policii ani vyšetřování však tyto zápasy nespustily.)

‚Situace je dramatická všude. V průběhu jednoho roku zachytíme více než 700 podezřelých událostí po celém světě a ve všech sportovních aktivitách. Ve fotbale se však situace vymkla kontrole,‘ tvrdí italský právník Francesco Baranca, jehož společnost FederBet se podvodnými sázkařskými praktikami zabývá.

‚Náš monitorovací systém je založen na sledování sázkařských kurzů na různých trzích a na zprávách obdržených od našich partnerských bookmakerů. Pokud se kurzy zblázní nebo u nich proběhnou neobvyklé změny, čelíme potenciálně manipulovaným událostem,‘ říká Baranca.

Na podzim kromě jiného narazil na podivné výsledky Mohelnice či Valašského Meziříčí, které rovněž hraje třetí ligu. A také na zápasy v dorostenecké a Juniorské lize.

Na Mohelnici však ukázala ještě národní asociace, protože v létě do klubu vstoupila čínská společnost Anping, kterou kvůli sázkařským machinacím (anglický výraz je ‚match fixing‘) vyšetřovali už v Portugalsku nebo Irsku. I tam si čínský investor pořídil nezajímavý klub z nižší soutěže, na který se dalo sázet na asijských internetových portálech.

‚U Mohelnice považujeme za vážný hlavně vstup čínské společnosti Anping., který již sám o sobě budí podezření. Ta společnost je hodně známá. Situaci tedy vnímáme velmi intenzivně,‘ poznamenává Pauly.

Asijské sázkové kanceláře se specializují na takové drobnosti, které se dají na hřišti v reálném čase celkem snadno ‚zajistit‘. I když sázkovky z Asie nesmějí působit na českém trhu, protože po změně loterijního zákona nedostaly licenci, čeští sázkaři se můžou s použitím fíglů dost k asijským ‚live‘ kurzům.

‚Je to jako mor. Sázkové machinace jedou v Česku dlouhé roky napříč různými soutěžemi a nikdo s tím nic nedělá,‘ prohlásil mohelnický trenér Dušan Žmolík.

Společnost Anping na podzim do mužstva přivedla několik mladých čínských hráčů, lotyšského stopera, který byl kvůli sázkám vyšetřovaný už loni v irském klubu Athlone, nebo nového sportovního ředitele Přemysla Bubu. Lotyš už v Mohelnici nepůsobí.

Český fotbal se s nekalými sázkami potýkal už v minulosti, v září 2013 policie zadržela dvanáct hráčů z nižších soutěží a podezírala je, že sázeli na vlastní zápasy a ovlivňovali výsledky. Později obvinění přibyli.

V čele organizované skupiny stál člověk z Asie, který přes zprostředkovatele na Slovensku ovlivňoval i české fotbalisty.

Kauzu řešila disciplinární komise fotbalové asociace i soudy, výsledky byly pokuty, zastavení činnosti ve fotbale i podmíněné tresty odnětí svobody.“

Tolik únorová MF DNES a autoři článku Jan Palička a Miloslav Jančík.

CELOU ANALÝZU NEJEN O TÉTO SÁZKAŘSKÉ KAUZE NAJDETE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 8. BŘEZNA 2018.

-red-

(zdroj fotky: youtube.com)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace