eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Simulace je simulace, ať vstanete, nebo ne. Žlutá pro Maka byla oprávněná

📁 Aktuálně, Blogy, Domácí fotbal, Fanoušci, Het liga, Homepage, Kvalifikace MS 2018, Reprezentace, Tomáš Benda, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔6.10.2017

Mak se zvedl a chtěl hrát dál, přesto byl vyloučen.

KOMENTÁŘ TOMÁŠE BENDY – Čtvrteční utkání Slovenska a Česka o účast na světovém šampionátu v Rusku, respektive jen o dobrý pocit, přinesly několik sporných momentů se společným jmenovatelem. Češi inkasovali gól na 1:1 z penalty nařízené za jasně nafilmovaný pád a Slovákům sudí už ve 23. minutě vyloučil Roberta Maka za jasně nafilmovaný pád. To, že jeden rychle vstal a druhý ne, nic nemění na tom, že se oba evidentně pokusili o to samé.

Na úvod chci říci, že Slovákům rozhodně nezávidím zlaté období jejich fotbalové reprezentace, které má ta česká dávno za sebou. Naopak. Moc rád se na její zápasy koukám a fandím jí. Fotbal, který předvádí, je rychlejší a daleko atraktivnější než ten český, a já s tím nemám žádný problém. To jen, abych předešel následným útokům založených na tom, že jsou čeští novináři zaujatí, protože se Slovákům daří a my to nemůžeme vystát.

Menší přehled toho, co se včera stalo:

23. minuta zápasu Skotsko – Slovensko: Robert Mak bez kontaktu padá ve skotském vápně, vzápětí si uvědomuje, že k tomu nebyl důvod, vstává a hraje dál. Přichází oprávněná druhá žlutá karta, mění se v červenou a Mak opouští hřiště a velmi brzy oslabuje svůj tým v boji o veledůležité tři body.

48. minuta zápasu Ázerbájdžán – Česko: Josef Hušbauer po druhé v zápase bezdůvodně padá na půlce soupeře s jasným úmyslem získat ztracený balon alespoň tím, že si vymodlí faul, a následuje oprávněná žlutá karta.

A konečně 54. minuta zápasu Ázerbájdžán – Česko: Ruslan Gurbanov předvádí možná nejkomediálnější představení z těchto tří případů, když v českém vápně padá kolem Marka Suchého, který ani nestihl vytrčit nohu, ale místo oprávněné žluté karty následuje neoprávněná penalta a vyrovnání na 1:1.

V čem se od sebe jednotlivé případy liší (nechme teď stranou, že dva z nich se udály ve vápně, a třetí nikoliv)? Pouze tím, že dvěma hráčům to nevyšlo, třetímu ano. Ničím jiným!

„Pokud by Robo padal a dožadoval se penalty, tak dobře, ale on spadl, hned se postavil a chtěl jít dál za míčem. Rozhodčí to však ve vteřině posoudil tak, že je to simulování,“ hájil po zápase kapitán našich sousedů Martin Škrtel svého spoluhráče, ale já s tím nemůžu souhlasit. Něco podobného totiž nedávno předvedl Michael Krmenčík, když se tradičně před vápnem soupeře pustil do své nejoblíbenější činnosti (simulace), ale hned na zemi si uvědomil, jak je trapný, a gestem se omluvil rozhodčímu, jako že nechtěl. Ale chtěl.

Když si to házíte kolem hráče, tak předpokládáte, že vám tam strčí nohu a vy přes ni upadnete. V tu chvíli, kdy se do toho pustíte, ještě nevíte, jak to dopadne, prostě na to sázíte, ale už když letíte, víte, jestli to může vyjít, nebo ne. Proto se Krmenčík omlouval ještě dříve, než se podíval na rozhodčího a proto se Mak včera rychle zvedal a hrál dál.

Proč se včera rychle nezvedl nebo neomluvil Gurbanov, nevím. Možná s tím nemá tak bohaté zkušenosti jako Krmenčík, jenž se nedávno veřejně omluvil, že kvůli mamince už s hraním (divadelním) končí, ale ve Zlíně si svůj pečlivě nastudovaný scénář vytáhl znovu a v posledním zápase doma s Bohemkou předvedl několik podobných scének, kdy se drží hráče soupeře jako klíště a pak spadne, jako že on je obětí (viz foto). A ano, vím, že dvakrát simuloval také dobrák Lafata a ne, nejsem sparťan.

Ale zpět k tomu rychlému vstávání. Tím, že po pokusu o simulaci vstanete (nebo se omluvíte), neanulujete onen předcházející pseudofaul ani vaši snahu o podvod. Mrzí mě, že Slováci včera prohráli, ale druhá karta pro Maka byla prostě oprávněná.

Takhle v neděli „fauloval“ Šmíd Krmenčíka.

Krmenčík před disciplinárku

Každého, komu simulování vadí minimálně stejně jako mě, včera musela potěšit zpráva, která Krmenčíkovi možná trochu otrávila rozcvičku a zkazila jeho v poslední době obdivuhodný gólový apetit,

„Disciplinární komise obdržela v poslední době několik podnětů na možné případy simulování. Tyto případy nechala odborně posoudit nově vzniklou Sportovní radu a v těchto konkrétních případech se rozhodla zahájit disciplinární řízení,“ uvedl v komuniké Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace její předseda Richard Baček.

Zatímco loni prý nešlo (podle některých výkladů to ale možné bylo) trestat hráče za simulování dodatečně, v létě byl trestní zákoník české ligy obohacen o bič na všechny simulanty. Pokud rozhodčí neodhalí filmování během utkání, může si Disciplinární komise povolat hráče dodatečně. V takovém případě mu hrozí zákaz činnosti (jen) na dvě utkání (snad přitvrdíme a příští rok to bude alespoň deset) a pokuta až do výše 200 tisíc korun. Je sice jasné, že v takové výši nebude nikdy uplatněna, ale na českou ligu se podle mě jedná o slušného strašáka. Chce to však ji alespoň jednou uvést v praxi. A to co nejdříve. Když bude dorostenec či junior se smlouvou na 20 tisíc hrubého měsíčně vědět, že nad ním visí takhle likvidační flastr, snad z fotbalu tenhle hnus vymizí.

-Tomáš Benda-

(zdroj fotek: facebook.com/sfzofficial, facebook.com/bohemi1905)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace