eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Sedmdesátník Gerd Müller bojuje s Alzheimerem

📁 Časopis, Časopis - archiv, Homepage, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory 🕔19.12.2015

Hattrick_nahled_leden2016

Německý fotbalový idol Gerd Müller. Mistr světa z roku 1974 a mistr Evropy z roku 1972, trojnásobný vítěz Poháru mistrů evropských zemí (bývalé Ligy mistrů) s Bayernem Mnichov. Legendární kanonýr, který nastřílel přes 400 gólů, oslavil 3. listopadu 2015 své sedmdesáté narozeniny. Nedávno onemocněl Alzheimerem. Fotbalista, jenž vlastně nikdy nechtěl být tím, kým se nakonec stal.

„Dobrý den, já jsem Gerd Müller. Nesu tu kuchyňskou skříňku, kam to mám dát?“ ptal se ten nový kluk z Nördlingenu v polovině 60. let. V Bayernu Mnichov mu platili měsíčně 160 marek a navíc mu k tomu opatřili na poloviční úvazek místo nakladače a baliče nábytku, čímž si Müller mohl vydělat dalších 400 marek, aby si vůbec mohl nákladný život v Mnichově dovolit.

Jsou příběhy jako tenhle, které ukazují, že „národní bombardér“ se 365 brankami ve 427 bundesligových utkáních – nejúspěšnější německý střelec všech dob, nikdy nechtěl být tím, kým ve skutečnosti byl. V jednom pytli s chvastouny byl Gerd Müller tím tichým, ostýchavým, téměř vždy obklopený jakousi neobratnou citlivostí.

Obvod jeho stehen čítal šedesát centimetrů, vzbuzoval hrůzu v pokutovém území soupeře, byl noční můrou obránců, ale jeden z jeho trenérů, Dettmar Cramer, mu dal křehké až něžné jméno Gerdchen – Gerdík.

I proto se nedávná zpráva z Bayernu, že Gerd Müller onemocněl Alzheimerovou nemocí, dotkla mnoha lidí.
Byl zjevením z časů, kdy byl fotbal úplně jiný.

Doba jeho úspěchů, tedy 60. a 70. léta, leží vzhledem k razantnímu vývoji globálního sportu daleko v minulosti. Dunění sponzorských jmen, nekonečné řetězce marketingových vztahů, otupující klevetění fotbalových a PR poradců existovaly jen jako mizivá ozvěna.

CELÝ ČLÁNEK O GERDU MÜLLEROVI A JEHO SOUČASNÉM STAVU, KTERÝ VZNIKL NA ZÁKLADĚ MATERIÁLU PRESTIŽNÍHO TÝDENÍKU DER SPIEGEL, SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, JEŽ VYŠLO VE ČTVRTEK 10. PROSINCE 2015.

-red-

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace