eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Sázky, korupce, už je to tady zase… | Fotbal.HATTRICK.cz

Trojnásobná porce fotbalového čtení

Sázky, korupce, už je to tady zase…

📁 Blogy, Domácí fotbal, Homepage, Pavel Skramlík, Synot liga, Topstory 🕔1.8.2015

Czech 1,000 penize crown banknotes , 2011Korupce v českém fotbale opět vyplula na povrch.

GLOSA – A máme to zase tady. Korupční aféra, sázkařský skandál, zdánlivě dva roky utlumený policejním vyšetřováním. Nyní je obviněno 22 osob z ovlivnění 31 zápasů z let 2012 a 2013. Je podána žaloba a bude se soudit. Vyjádřilo se k tomu i fotbalové prezídium, čili vedení Fotbalové asociace České republiky (FAČR).

A sdělilo i jména obviněných, potažmo již obžalovaných: Ondřej Bíro, Vítězslav Brožík, Jan Halama, Jan Hanzal, Zbyněk Hauzr, Petr Hlaváček, Jaroslav Chalupa, David Jablonský, Daniel Kaplan, Karel Kodeš, Robert Kopas, Jan Kosak, Lukáš Křeček, Michal Macháček, David Placák a Martin Sus. Je jich jen 16, nikoliv 22. Tyto fotbalisty bude znovu vyšetřovat disciplinární komise FAČR a případně trestat nezávisle na soudu.

UŽ JE TO NORMÁLNÍ?

Šest lidí bude mít ve své jurisdikční pravomoci pouze soud prvního stupně, protože už nejsou členy FAČR. Možná někteří z těch 22 odejdou od soudu či od disciplinárky jako nevinní, neboť se prokáže pouze to, že byli kontaktováni. To je život.

Ač to zní hrozně, tak není nic divného na tom, že hráči brali úplatky za ovlivnění výsledku. Děje se to na celém světě a je to normální, byť si to málokdo z obyčejných fanoušků odváží připustit. Sázkařské aféry se běžně objevují v Jižní Americe, byly v Anglii, v Německu, ve Španělsku, Francii, Itálii, ve Finsku, Polsku či Rumunsku nebo Bulharsku, v Hongkongu, vycházíme-li aspoň ze známých případů. Byly i jinde, ale podařilo se je jakžtakž ututlat. Je to však jako rakovina.

jablonskydavid_hra isifaMAFRALadislav NěmecI David Jablonský figuruje mezi obviněnými.

TO NEŘÍDÍ ASIATÉ

Vždy se hovoří o tom, že tuto korupční sázkovou praxi řídí asijské gangy, ale to vůbec není pravda. Aspoň ne celá pravda. Řídí to „místně příslušní“ manipulátoři, v českém případě Slováci, Češi, Balkánci, Maďaři. Jsou napojeni na Asiaty, ale především kvůli tomu, že sázkové kanceláře, které v tom „jedou“, mají asijské destinace. Umožňují to specifické podmínky tohoto druhu podnikání. Žádný Asiat nepřiletí do Prahy, aby podmázl výsledek v české I. lize, natož v juniorské.

Na tom všem je nejpříšernější rozsah té aféry. Hovoří se o ovlivnění tří zápasů nejvyšší soutěže, sedmi utkání II. ligy, osmi duelů v ČFL, deseti střetnutí juniorské ligy, zápasů národního poháru a dokonce i dorostenecké ligy. Představa, že chapadla sázkařské mafie zasáhla v Čechách šest soutěží počínaje dorostem, a týká se i mužstev, jejichž jména v Asii vůbec neznají, v sobě nese znaky fotbalového Armageddonu.

PERFEKTNÍ „PRÁCE“

Jedná se vlastně o kvalitní manažerskou práci. Poněkud zvrhlou. Už dorostenci a junioři se vychovávají k tomu, aby „gajlovali“ zápasy i jako dospělí. Česká aféra má také svou slovenskou část, v níž také byli namočení Češi a její důležitý protagonista Ivan Hodúr se dokonce ke všemu přiznal.

Velmi varovná je myšlenka, že na otvírání možností k sázkařským podvodům a korupci se podílejí samotné sázkové kanceláře. Jestliže jsou vypsány kursy na to, že v utkání padne nejméně šest branek a přitom vítěz dá aspoň čtyři, tak to není v pořádku. Přitom byly kursy vypisovány i na přátelské zápasy.

gutkarel_hcpce.czKarel Gut dostal trest za manipulaci výsledků už v 50. letech.

A co tedy s tím?

Od té doby, co vzniklo kursové sázení po internetu, jsou podvody tohoto druhu zřejmě nevykořenitelné. Je to neuskutečnitelné, ale kdysi se sázelo jen u okénka na 1, 2, X a asi by bylo lepší se k tomu vrátit. I tak se podvádělo.

Ti starší se určitě pamatují, jak bájný hokejista Karel Gut, hráč Sparty, pozdější kouč národního týmu a pak i předseda hokejového svazu, dostal společně s neméně slavným obráncem Sparty Františkem Tikalem flastr za manipulaci s výsledky už na konci 50. let. Dnes už o tom historické prameny taktně mlčí.

Lidská chamtivost nezastaví korupci ani v juniorské lize, ani ve FIFA. Asi…

Pavel Skramlík, šéfeditor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: isifa.com/Petr Študent, isifa.com/MAFRA/Ladislav Němec, hcpce.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace