eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Rytíř fotbalu Pelé slaví pětasedmdesátiny

📁 Aktuálně, Blogy, Homepage, Pavel Skramlík, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔23.10.2015

pele_brazilie eatrio.netLegendární Pelé, zřejmě nejlepší fotbalista všech dob!

GLOSA – Měl jsem několikrát osobně tu čest se potkat s Pelém, celým jménem Edson Arantes do Nascimento, který se v pátek 23. října dožil 75 let. Tento famózní brazilský fotbalista je považován za nejlepšího hráče světa všech dob, byl třikrát mistrem světa, nastřílel 1284 soutěžních branek, 92 hattricků a mnohokrát tuto gólovou normu překročil. Byl vyhlášen v anketě Mezinárodního olympijského výboru nejlepším sportovcem 20. století.

NEMYL JSEM SI RUKU

Jsem pyšný na to, že jsem o našich osobních setkáních, byť byla spíše letmá než exkluzivní během několika mistrovství světa a při jeho návštěvě Prahy, mohl vyprávět svým synům a vnukovi. Třikrát jsem si s ním podal ruku, když neodmítl při odchodu z oficiálních akcí strávit se mnou chvíli na pár slov.

Když se to stalo poprvé, tak jsem si tu ruku tři dny nemyl, ačkoliv už jsem byl nikoliv puberťák, ale zralý muž, dokonce i zuby jsem si čistil s kartáčkem v levé ruce.

Vyrovnala se tomu z hlediska fotbalových zážitků jen jedna jiná emoce. To když jsem v roce 1976 dělal interview ještě na ploše bělehradského stadionu Crvene Zvezdy po finále mistrovství Evropy 1976 s kapitánem týmu Německa Franzem Beckenbauerem. Měl na sobě vyměněný dres s Antonem Ondrušem, kapitánem nových mistrů Evropy. A když mi kapitán mistrů světa 1974 podával ruku, tak plakal.

joshua_pelePelého syn Joshua na tréninku.

KAM AŽ ČLOVĚKA PŘIVEDE FOTBAL

Pelé je naprosto úžasným příkladem cesty, kam kluka z chudé rodiny z Três Corações ve státě Minas Gerais může přivést fotbal. Když se stal v roce 1958 na MS ve Švédsku poprvé mistrem světa v 17 letech, tak uměl v portugalštině sotva číst a psát. S klubem FC Santos a brazilskou reprezentací vyhrál všechno, co se dalo. Vydělal spoustu peněz.

V letech 1995 – 1998 byl brazilským ministrem sportu, což bylo dílem toho, že na sobě celý život trpělivě pracoval. Doplnil si vzdělání, naučil se anglicky, naučil se pohybovat s vysokou noblesou ve vysoké společnosti a politických kruzích. Byl ambasadorem mnoha ušlechtilých a charitativních akcí, všude byl (a stále je) vítanou celebritou bez poskvrny.

NIKDY NEBYL SPOJENÝ S KORUPCÍ

Na rozdíl od mnoha jiných fotbalových hvězd a hrdinů, kteří udělali velkou kariéru i poté, co pověsil kopačky na hřebík, nebo jiných funkcionářských veličin, však s jeho jménem nikdy nebyl spojen jeden pojem: korupce. Význam tohoto slova se nyní šíří světovým fotbalem jako epidemie. Dotýká se i takových superstar, jakými jsou Franz Beckenbauer nebo Michel Platini.

O Pelém byla známa jen jedna slabost – směřovala k ženám (má mj. dvě nemanželské dcery). Ale tento „handicap“ mu např. ve srovnání s distancovaným švýcarským intrikánem v čele FIFA Seppem Blatterem asi nikdo zazlívat nebude.

RYTÍŘEM VŽDY

Slavný fotbalista s dokonalou technikou a čtením hry byl rytířem této hry, přitom zažil v životě mnoho krutých chvil. Jeho dětství bylo těžké, chudé. Na MS 1962 si v zápase s Československem ve skupině natrhl sval a nemohl pak hrát své druhé finále. Josef Masopust mnohokrát vzpomínal na chvíli, jak kvůli jeho zranění nechtěl Pelého atakovat, aby nezhoršil jeho stav. Pelé to pochopil a kopl míč do autu. Byl terčem mnoha hrubých zákroků a mnohokrát vážně zraněn. Na MS 1966 ho nechali rozhodčí doslova rozkopat Maďary a Portugalci. Svého třetího finále MS se dočkal až v roce 1970. Nikdy však nezahořkl, neoplácel, měl vždy fotbal ve velké úctě jako osudový předmět svého života.

Velkému rytíři fotbalu v pátek k jubileu blahopřál celý fotbalový svět.

Pavel Skramlík, šéfeditor magazínu HATTRICK

(zdroj fotky: eatrio.net, twitter.com/Pele)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace