eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Rok s magickou osmičkou na konci: „Divní“ sponzoři, skalp Argentiny i Řepkův blikanec

📁 Aktuálně, Blog Jana Hrabálka, Blogy, Domácí fotbal, Fanoušci, Homepage, Reprezentace, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔3.1.2018

Co všechno přinesly roky s osmičkou na konci?

MEZI ŠESTNÁCTKAMI JANA HRABÁLKA – Máme za sebou pár dní roku s osmičkou na konci. S magickou osmičkou, nutno dodat. Nechci kopírovat komentáře historiků, politiků či jiných, co všechno roky 1918, 1938, 1948 či 1968 a další, znamenaly pro českou historii. Co se v nich ale odehrálo v našem nejpopulárnějším sportu? Pravda, žádné světoborné události netočily koly dějin, nicméně za malou historickou procházku stojí.

Když TGM v říjnu 1918 oznamoval vznik samostatné Československé republiky, měl za sebou fotbal už čtrnáct ročníků Mistrovství Čech a Moravy, v nichž výhradně vítězily pražské celky. Poměr titulů mezi Slavií a Spartou byl v té době 8:2 pro sešívané… První československá liga se hrála poprvé až v ročníku 1925/26 a mistrem se stala rovněž Slavia.

Rok 1938 samozřejmě i ve fotbale musel kopírovat dějinné události, německá okupace přerušila ročník 1938/39, v obou letech se ovšem mistrem stala Sparta před Slavií. Ve Francii se také hrál třetí ročník mistrovství světa. Československo obhajovalo stříbrné medaile z Itálie 1934 a vypadlo z Brazílií až po opakovaném čtvrtfinálovém zápase.

…čtěte celý článek na eFotbal.cz!

(zdroj fotky: sparta.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace