eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Rodina je základ státu! Jaké to je trénovat svého syna nebo okopat vlastního bratra?

📁 Aktuálně, Časopis, Časopis - archiv, Domácí fotbal, ePojisteni.cz liga, Fanoušci, Homepage, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory 🕔11.5.2017

hattrick_cerven17_nahled

epojisteniczliga_logo_150UPOUTÁVKA„Nojó, ten aby si tam zase nedal toho svýho tragickýho synáčka,“ uleví si fanoušek otrávený výkonem svého týmu, tatínek, jehož syn dál jen vysedává na lavičce, nebo agent, jehož klenot sedí vedle něj. Vždycky se někdo takový najde. A v české společnosti poznamenané komunismem je posedlost ochranářstvím a protekcí ještě umocněna. Nemůže se pak trenér bát nasadit do zápasu svého syna, přestože ví, že na to má? A bere hráč na vědomí, že proti němu v souboji stojí vlastní bratr? Vypustí ho, uhne nebo ho přejede stejně jako kohokoli jiného?

8 RODIN V EPOJIŠTĚNÍ LIZE A JEJICH VZTAHY

Bratři Škodové

  • Milan (útočník, Slavia Praha, 31 let)
  • Michal (útočník, Lillestrom, 29 let)

Ještě před měsícem strašilo tohle jméno hned dva kluby v každém ligovém kole. Zabijácký instinkt mají obě 190 centimetrů vysoké věže zakódovaný v DNA a souboj o korunku krále střelců klanu Škodů mohl být ještě hodně zajímavý. Po odchodu o dva roky mladšího a méně známého Michala do Norska však zavlála v jejich do té doby vyrovnané bitvě bílá vlajka. Brněnský zabiják už ke svým deseti přesným zásahům v ePojištění lize žádný další nepřidá a se svým bratrem se teď nějaký čas nepotká.

Oba začínali v pražském klubu ČAFC, odkud později zamířili do Ďolíčku a právě tam se zrodil doposud jediný zápas, ve kterém oba Škodové táhli za jeden provaz. „Když byl brácha v áčku a já v dorostu, tak jsme oba nastoupili v divizi za béčko proti Mostu. On hrál tenkrát ještě stopera a já byl v útoku, vyhráli jsme 6:1 a oba jsme dali gól,“ vypráví Michal. Ale poté se jejich cesty rozdělily, a zatímco Milan zamířil za velkým fotbalem do Slavie, Michal do třetiligových Jirn.

A jak spolu dnes vycházejí? V Brně se říká, že sešívaný Milan Michalovi v jistém „feninovském“ období jeho života hodně pomohl a že jako starší brácha stále svým způsobem řídí některé jeho kroky. Třeba finanční gramotnost prý nepatří mezi nejsilnější stránky exbrněnského snipera, a proto je prý dohled staršího bratra nad kreditními kartami a účty sourozence téměř nutností.

Pokud jste do této sezony znali jen slávistu Milana, a na podzim jste v televizi viděli vytáhlého chlapíka s otevřenou pusou a znakem Zbrojovky na prsou slavit gól, hned vám muselo být jasné, že to je jeho bratr, pokud ne on sám. K tomu se také váže úsměvná historka, kterou Michal vyprávěl v březnovém rozhovoru pro Hattrick. „Před Vánocemi mě na ulici zastavil jeden pán, jestli nejsem ten fotbalista Škoda. Řekl jsem, že jo a on na mě, zda bych mu neposlal bráchův dres.“

Dnes už mladší Michal rozhodně není jen „bratrem Škody,“ ale prostě Michal Škoda, který si na „stará kolena“ také vydobyl velkou část pozornosti jeho příjmení. „My Škodové dozráváme později,“ říká Michal a něco na tom bude. Jejich otce totiž potkal nespekulovanější přestup až ve třiapadesáti letech.

Otec a syn Haškové

  • Martin (trenér, Bohemians 1905, 47 let)
  • Martin (záložník, Bohemians 1905, 22 let)

V poslední době jsou zřejmě nejpropíranějším klanem ePojištění ligy. Aby otec trénoval svého syna v nejvyšší soutěži, je poměrně raritní, ale jak uvidíte níže, není to úplně ojedinělý případ. Přesto jsou tito dva výjimeční. Ze Sparty zamířili oba do Pardubic a poté přes Vlašim do Bohemky. Rčení jaký otec, takový syn, se v kontextu Hašků poněkud převrací, protože Hašek mladší šel do Vlašimi i Bohemians sám a v obou případech to netrvalo moc dlouho, než u lajny stál i jeho táta. „Vypadá to, jako když mi to angažmá domlouvá on, ale je to jen shoda náhod,“ ujišťoval s úsměvem Hašek starší poté, co na začátku dubna podepsal smlouvu už ve třetím klubu, za který nastupuje jeho syn.

Byl by možná blázen, kdyby to dělal úmyslně. Trénovat své dítko je totiž nepříjemné i v žáčcích, protože ostatní rodiče rádi vidí nespravedlnost a protekci, ale co teprve v nejvyšší soutěži, kde není tlak patnácti ukřivděných rodičů, ale tisíců fanoušků a vedení klubu? „Synové trenérů mají těžkou roli. V našem prostředí se na ně automaticky hledí, že je tatínkové protežují. O to lepší výkony pak musejí podávat, aby svou pozici v mužstvu uhájili,“ ví Hašek starší a jeho syn dodává, že je to pro něj pochopitelně těžší, ale bude se „prostě“ snažit pracovat naplno a uvidí, na co to bude stačit.

Snahu dokázat, že si základ zaslouží výkonem a ne krví či jménem, mu zatím nemůže nikdo upřít. Hned v prvním zápase pod svým otcem se totiž s výkonem dvanáct a čtvrt kilometru stal nejběhavějším hráčem celého kola. „Trochu nervózní jsem před zápasem byl, ale jsem na něj zvyklý,“ neskrýval mladý záložník po vítězném zápase s Jihlavou. Svého otce ale považuje za velmi dobrého trenéra.

Těžkou roli nemá jeho otec jen na lavičce v Ďolíčku, kde musí najít přesně tu hranu, aby na syna nebyl ani moc tvrdý, ani ho neprotežoval před ostatními, ale i doma, kde si zas musí dát pozor na to, že otcem, nikoliv trenérem. Na tu roli už je prý ale bratr brankářské hokejové legendy zvyklý a v legraci říká, že její hranici posouvá tak, jak se mu zrovna hodí.

Bratři Šuralové

  • Josef (záložník/útočník, Sparta Praha, 26 let)
  • Jakub (obránce, Zbrojovka Brno, 20 let)

Jsou další bratrskou dvojící, která chce od letošní sezony, kdy dvacetiletý Jakub pravidelně nastupuje v obraně Zbrojovky, proslavit své jméno v Čechách i na Moravě.

Pochází z jihu Moravy, a zatímco starší z nich už má na kontě hromadu zápasů a gólů v nejvyšší soutěži i evropských pohárech a byl i na mistrovství Evropy, ten mladší hraje svou první ligovou sezonu a kdyby šel ve šlépějích svého bratra, rozhodně by se nezlobil. Považuje ho dokonce za vzor. „Vím, v čem je silný a v čem ne, ale moc čitelný není. Jde o jednoho z těch hráčů, kteří se umí dostat z těžkých situací a někdy má dost zajímavé řešení,“ říká o něm obdivně.

Proti sobě si poprvé zahráli minulý měsíc na Letné, kde sparťan Josef přihrál pád v pokutovém území, po kterém následovala penalta a gól. Jakub ale nepochybuje o tom, že by to penalta být neměla a svému bratrovi věří, že nesimuloval. „Možná to ustát mohl, ale rozhodně to byl faul. On by mi to pak hlavně řekl, kdyby pád nafilmoval,“ říká mladší z bratrů a dodává, že spolu ají skvělý vztah a jsou neustále v kontaktu.

„Byla to zajímavá zkušenost. Brácha nezlobil, snažil se, ale bylo to v pohodě,“ nechal se po zápase typickou dikcí staršího sourozence slyšet Josef.

O DALŠÍCH KLANECH SI MŮŽETE POČÍST V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO MINULÝ ČTVRTEK 4. KVĚTNA 2017.

hattrick_cerven17_titulka

-red-

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

SPECIÁL K MS PRÁVĚ V PRODEJI

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace