eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

PROCHÁZKA POHÁROVÝM DĚNÍM: Bála se Plzeň Sparty aneb Zabalil pohár Vrba, nebo Paclík?

📁 Aktuálně, Blogy, Domácí fotbal, Evropské poháry, Procházka ligovým děním 🕔16.3.2012
PROCHÁZKA POHÁROVÝM DĚNÍM: Bála se Plzeň Sparty aneb Zabalil pohár Vrba, nebo Paclík?

Pět španělských, tři německé a dva portugalské kluby. A po jednom celku z Anglie, Itálie, Francie, Nizozemska, Kypru a Ukrajiny. Takové je početní zastoupení Evropy ve čtvrtfinále Ligy mistrů a Evropské ligy. Vypovídá toho hodně o současném poměru a změně fotbalových sil na starém kontinentě. Zato mistrovská Viktoria Plzeň už není v EL ani v Poháru České pošty.

Výše zmíněný stav potvrzuje již vcelku známou skutečnost, že slabá libra během krátké doby velice oslabila i anglický klubový fotbal. Kde jsou nedávné časy, kdy v semifinále LM vévodily tři kluby z Albionu (květen 2008)? Teď hrdou čest Anglie zachraňovala s odřenýma ušima v prodloužení v dramatické odvetě s Neapolí jen Chelsea. Oba týmy z Manchesteru v EL potupně vypadly.

V Česku už můžeme být v tomto směru od února klidní, i když Viktorii Plzeň jistě potěší, že její přemožitel Schalke v odvetě s Twente Enschede do čtvrtfinále Evropské ligy suverénně postoupil.

Také čtěte: ROZHOVOR: Udělám všechno pro to, abych zůstal ve Spartě jedničkou, říká Vaclík

Pokud jde o EL, neustále jsem, hlavně ve Studiu České televize, slyšel omílat řeči o tom, že Manchesteru United ani Manchesteru City na Evropské lize nezáleží, že se koncentrují na vzájemný souboj o titul v Premier League. A když v utkání s výkopem od 19 hodin vypadl MU v Bilbau, přispěchal expert ČT Václav Drobný s tvrzením, že Manchester City, jenž nastoupil proti Sportingu Lisabon až od 21:05 hodin, chce vypadnout také, aby netříštil síly, a proto po prvním poločase s portugalským týmem prohrává 0:2…

Nejen Drobný musel asi zírat, když viděl po přestávce uragán, který Citizens rozpoutali. Stihli sice výsledek otočit „jen“ na 3:2, k postupu potřebovali ještě jeden gól. Ten ovšem mohl v páté minutě nastavení zařídit gólman Hart, jehož gólovou hlavičku vytlačil jeho protějšek v brance Sportingu jen s největší námahou na roh. Smutné tváře hráčů Manchesteru City vůbec nenasvědčovaly tomu, že by Citizens chtěli v EL úmyslně vypadnout. Stejné se dá říci o Manchesteru United v Bilbau (1:2), kde trenér Ferguson postavil nejsilnější možnou sestavu.

Plánovaná sebevražda v Boleslavi

Kdo naopak pohárovou soutěž zcela vypustil, byla mistrovská Viktoria Plzeň. Trenér Vrba totiž po domácí remíze 1:1 do osmifinálové odvety Poháru České pošty v Mladé Boleslavi nasadil ještě více kombinovaný celek než před týdnem doma. Takže Západočeši prohráli 0:2 a mohou se soustředit už jen na ligu. Jenže ani v ní nemají příčku, zaručující vstup do Evropy, vůbec jasnou!

Za takové situace zahodit jednu ze dvou příležitostí, jak se do evopských pohárů dostat, nevypadá zrovna rozumně. Zvláště, když Vrba dosud vyznával praxi, při níž téměř vůbec neměnil základní jedenáctku…

Také čtěte: VIDEO: Oba kluby z Manchesteru vyřazeny! Podívejte se na sestřihy všech čtvrtečních zápasů

Kdo tedy rozhodl o tom, že Plzeň svou účast v domácí poháru zabalí? Majitel Paclík? Kouč Vrba? Oba ve shodě? Nebo naopak měli na věc jiný názor? A proč? Skutečně jde jen o zhodnocení preferencí výhradní koncentrace na ligu? Nebo se v Plzni domnívají, že by podruhé v krátké době ve čtvrtfinálové (navíc dvouzápasové) konfrontaci se Spartou už neuspěli? Nebo jde s Mladou Boleslaví o výměnný obchod ve stylu „pohár za ligu“, o němž se ostatně u těchto dvou klubů spekulovalo již loni na jaře?

Zajímavé je, že po Paclíkově překvapivém rozhodnutí o tom, že Pavla Vrbu ke slovenskému národnímu týmu nepustí, zní bilance Viktorie Plzeň: 0 bodů a skóre 0:6.

Je to jenom náhoda? O tom více napoví už sobotní televizní utkání Gambrinus ligy v Jablonci.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace