eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM: Sparta odmítá video, i když by s ním byla první! aneb Nedovolme sudím ukrást fotbal!

📁 Aktuálně, Domácí fotbal, Gambrinus liga, Procházka ligovým děním, TOP Články, Topstory 🕔31.10.2012

Pohároví zástupci České republiky v Evropě, tedy pražská Sparta a Viktoria Plzeň, obrátili dosavadní zvyklosti na ruby. Bývalo obvyklé, že týmy, které v týdnu nastupovaly v evropských soutěžích k těžkým duelům proti kvalitním mužstvům, o víkendu v lize zpravidla ztrácely. Ostatní odpočaté a „nadržené“ ligové celky s chutí využívaly jejich únavy. Jenže v uplynulém 12. kole Gambrinus ligy to bylo naopak. Zatímco Sparta (s Libercem 2:1) i Plzeň (v Českých Budějovicích 1:0) nezaváhaly, Olomouc (v Teplicích 1:1) a Jablonec (doma se Slavií 0:0) ztratily po dvou cenných bodech. V čele tabulky se tak nyní drží trio Jablonec, Sparta a Olomouc s 23 body, s tenkým bodovým náskokem před čtvrtou Plzní (22). Kdyby však ve fotbale fungovalo video, jehož zavedení se v úterý dokonce projednávalo na půdě Senátu Parlamentu České republiky, vedla by tabulku pražská Sparta.

Důvody jsou známy. Letenští byli nedávno o body okradeni jak v Plzni po Limberského nafilmované penaltě (Sparta prohrála 0:1), tak v Jihlavě (1:1) po Teclově vyrovnávací brance z evidentního ofsajdu.Troufám si dokonce říci slova do pranice a tvrdit, že s videem by Sparta vyhrála v posledních dvou letech minimálně jednou, ale možná i dvakrát, titul,“ říká propagátor videa, bývalý rozhodčí a pravidlový expert TV Nova Sport a TV Fanda Robert Henn.

Proto je s podivem, že právě sparťanský místopředseda Dušan Svoboda, jinak též III. místopředseda Fotbalové asociace České republiky (FAČR), šéf Pražského fotbalového svazu a Ligové fotbalové asociace (LFA), bojující o autonomii ligové soutěže, je proti zavedení videa do fotbalu.

Přitom právě tento projekt by se mohl a měl stát vlajkovou lodí samostatné nejvyšší soutěže v tažení, jak přitáhnout diváka zpět do hlediště a obnovit v něm ztracenou důvěru v český ligový fotbal.  Vždyť o víkendu přišlo do ochozů nejméně diváků za posledních sedm let, na pět utkání z osmi nedorazily ani ubohé dvě tisícovky lidí. A to se hrávalo v nedávné minulosti i v mnohem horších povětrnostních podmínkách než zavládly v posledních dnech v Česku!

Pštrosové seděli místo v Senátu na Ligovém shromáždění

Kvůli liknavosti Ligového shromáždění (a českého fotbalu obecně) ve věci videa převzal iniciativu na svá bedra „Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu České republiky“. Ten na své půdě v úterý uspořádal veřejné slyšení na téma „Zavedení videa do fotbalu“.

„Proč se tím zabýváme v Senátu? Za prvé proto, že fotbal je celospolečenské téma, a za druhé jsme se toho chopili, protože to neudělala fotbalová asociace,“ poznamenal na úterní tiskové konferenci po veřejném slyšení místopředseda výboru senátor Marcel Chládek. „Máme v plánu do Česka na téma Video ve fotbale uspořádat na senátní půdě i mezinárodní konferenci s účastí zástupců FIFA i UEFA. Hodláme pozvat i představitele dalších národních fotbalových asociací,“ prozradil senátor Chládek. Tím na naznačil, že úterkem tato iniciativa nekončí.

Iniciátoři projektu, již zmíněný pravidlový expert Robert Henn a přední komentátor TV Nova Sport a TV Fanda Tomáš Radotínský, ve spolupráci s některými fotbalovými novináři připravují na půdě Parlamentu oficiální občanskou petici za zavedení videa ve fotbale. A ještě dříve by měla paralelně na www.petice24.com běžet neoficiální internetová petice.

Záznam tiskové konference v Senátu Parlamentu České republiky zde.

O jejich průběžných výsledcích bude HATTRICK informovat.

Příznačné je, že ve stejné době, kdy se veřejné slyšení v Senátu konalo, jednalo na jiném místě Ligové shromáždění, takže kluby na parlamentní půdě zastupovaly pouze Teplice, Dukla, Příbram, Mladá Boleslav a Kladno. Z FAČR přišel jen její bývalý sekretář, dnes fotograf Jan Tauber. Vymyslet takový termín Ligového shromáždění zavání neschopností, neochotou nebo dokonce záměrnou provokací.

Pštrosové z profesionálních klubů zase strčili své hlavy do písku a řešili si na zasedání své žabomyší problémy. Jako by je jen zajímalo, co je v Křetínského brašně a kdo je bude pískat v příštím kole. Varovné skutečnosti, že fotbalu nedůvěřuje 70% obyvatel České republiky (což je výsledek výzkumu, který si sama pořídila, zaplatila a zveřejnila FAČR!) a že na fotbalovou ligu, na rozdíl od té hokejové, přestávají chodit lidi, jako by je snad ani nezajímaly.

S videem bude hra regulérnější i plynulejší

Pravidlový expert Robert Henn zmínil, že projektu nahrává i fakt, že podobné technologické pomůcky letos podpořila i Mezinárodní fotbalová federace (FIFA). „Zatím však jde jen o brankovou čáru. Zaplaťpánbůh za to, ale je to jen desetina problému. Náš projekt se nesoustředí pouze na tuto lajnu, ale i na další sporné situace, které fotbal přináší. Pokud bychom začali video ve fotbale používat, byli bychom první na světě a stali se díky tomu nesmrtelnými, pozornost fotbalového světa by byla upřena k nám, “ řekl v Senátu  Henn.

„Seznámili jsem s naším projektem šéfa fotbalové asociace Miroslava Peltu i předsedkyni komise rozhodčích Dagmar Damkovou. Slečna Damková nás příjemně překvapila, když minulý týden řekla, že se tomu nebrání, ovšem pokud si o tom rozhodnou kluby,“ dodal Henn.

„Video by plynulost hry nenarušilo, jak se často tvrdí, ale zrychlilo by ji. Ofsajdové situace by se prohlížely, jen pokud by skončily gólem, jinak by se hrálo dál,“ vysvětlil Robert Henn. Pokud jde o penaltové a podobné situace, mohlo by poškozené mužstvo požádat o kontrolu z videa říci dvakrát za zápas (jednou za poločas). To je však jen doplňovací návrh navíc.

 Nestrašme se zásahem UEFA!

Pouhé zaklínání se tím, že by UEFA použití videa v českých soutěžích zakázala, je čirým alibismem. V Plzeňském kraji byly zrušeny remízy, střídá se tam pomalu jako při hokeji, když je hráč ošetřován mimo hřiště, smí se vrátit až po třech minutách atd. A vtrhli snad rozzlobení delegáti z UEFA do Plzně? Potrestala Evropská fotbalová unie za tyhle experimenty FAČR, nebo jejich nositele Romana Berbra, šéfa plzeňského krajského svazu? Ostatně, před časem, v Beckhamově éře, se v Premier League při trestném kopu posouval balon směrem k brance bránícího týmu podle speciálních experimentálních pravidel. Potrestal snad někdo za tento experiment s pravidly Anglickou asociaci?

Videozařízení by klub stálo 1,8 milionu korun (systém FIFA jen na brankovou čáru stojí přes pět milionů). „To je tisíc diváků na jednom utkání navíc,“ prohlásil Petr Heidenreich, ředitel pro komunikaci a marketing  FK Teplice, klubu, který zavedení videa sympaticky a statečně podporuje ze všech nejvíc.

Sudí nesmějí rozhodovat o vývoji fotbalu

Zatímco FIFA dává zelenou videu alespoň při brankových situacích, UEFA preferuje šílenost jménem „brankoví rozhodčí“, kteří nepřesná rozhodnutí svých kolegů ještě umocňují,  jak ukazují poslední zkušenosti z ME 2012 (např. zápas Anglie – Ukrajina) i z evropských pohárů (např. semifinále Evropské ligy).

Proč? Protože zejména v Evropě, stejně jako v Česku, zcela ovládli fotbal bývalí sudí, kterým nejde o tento krásný sport, ale o jejich byznys. Čím více sudích, tím více peněz pro arbitry, více královských diet, výletů  a dalších nemalých požitků. V době krize je to nehorázné plýtvání. Bývalí vlivní sudí jsou na rozdíl od fotbalistů či trenérů velmi dobře organizovaní, pořádají si své pravidelné semináře, dovedou svou nepostradatelnost patřičně přiživit. Jsou ve fotbale nejsilnější lobbistickou skupinou, která si tuto hru již téměř přivlastnila a nadále v tom pokračuje.

Bez pomoci bývalých rozhodčích nemůže být v Česku zvolen žádný předseda FAČR. Video ve fotbale jim tento byznys kazí, v tom je celý problém. Naštěstí stále ještě existuji i poctiví rozhodčí, kteří mají hru jménem fotbal rádi, chtějí pískat dobře a v duchu fair play. V nich je budoucnost této hry. Protože do neregulérní hry nebudou sponzoři a mecenáši cpát své peníze věčně. To by si měli zastánci projektu samostatné ligy co nejrychleji uvědomit.

„Byl jsem nedávno v Edinburghu na zasedání organizace sdružující profesionální ligy z Evropy. Bývalý sudí Pierluigi Collina tam prezentoval jako jednoznačně preferovanou variantu budoucnosti brankové sudí,“ řekl  pro Aktuálně.cz šéf Ligové fotbalové asociace a předseda ligového shromáždění Dušan Svoboda. Nemyslím si, že argumentovat v Česku nenáviděným Collinou, je úplně nejvhodnější. Zájmy Colliny a spol. jsou navíc velmi průhledné (viz výše).

Stejně tak se mi nezdá nazývat za současné situace iniciativní pokusy o zatraktivnění a regulérnost ligy „nesmyslnými experimenty, které v Anglii, Itálii či Německu také nezkoušejí“. Nevím, třeba po nedělním, rozhodčími totálně zpackaném, zápase Chelsea – Manchester United (2:3), by po českém projektu Angličané sáhli všemi deseti!

A hlavně, v Anglii, Itálii ani v Německu nechodí na ligu necelé dva tisíce diváků, že? A o to tu jde v první řadě! „Soudruzi z NDR, pardon z LFA“ by mohli začít přemýšlet nad tím, v čem dělají chybu.

V Senátu zazněl v úterý i hlas Petra Čecha, dalšího propagátora zavedení videa do fotbalu. Po neděli má o důvod víc tento projekt nadále podporovat. Myslí si snad Dušan Svoboda, Ligová fotbalová ligová asociace a celé slovutné Ligové shromáždění, že Petr Čech propaguje nesmysly?

Učinit fotbal důvěryhodnějším by mělo být hlavním cílem těchto organizací. Zástupce Dukly Günter Bittengel se nechal v Senátu slyšet, že jeho klub je pro zavedení videa, ale že jako hlavní neduh českého fotbalu vidí podezírání z korupce. Ovšem to jsou spojité nádoby. Nač korumpovat rozhodčí, když jeho chybné verdikty opraví video?

Příští „Procházka ligovým děním“ bude zase tradiční – budeme se opět zabývat dalším, nejspíš znovu neregulérním, kolem. A tak to bude stále, dokud projekt „Zavedení videa do fotbalu“ a zdravý rozum nezvítězí nad liknavostí, neochotou a zbabělostí.

Jaké situace český projekt videa ve fotbale řeší?

1) brankovou čáru
2) zda došlo k přestupku v šestnáctce
3) hraní rukou v šestnáctce
4) simulování v šestnáctce
5) přestupky za zády rozhodčího
6) ofsajdové situace

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo magazínu HATTRICK v prodeji od čtvrtka

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace