eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM: Lepší Sparta míří k titulu, Krejčí na EURO

📁 Aktuálně, Blogy, Gambrinus liga, Procházka ligovým děním, TOP Články 🕔10.4.2012
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM: Lepší Sparta míří k titulu, Krejčí na EURO

Sebechvála smrdí, ale nezaškodí připomenout, že jsme na HATTRICK.cz  před více než dvěma týdny navzdory všem předpovědím tvrdili, že Sparta na Slavii bude remizovat 1:1, že slávisté půjdou v derby v Edenu do vedení a že Letenští v závěru vyrovnají.

Stejně tak jsme před týdnem v této rubrice navzdory všem expertským názorům o výrazně lepší formě a šancích Slovanu Liberec napsali, že svěřenci Hřebíka a Haška mají stále vše ve svých rukou a že za týden zase mohou tabulku Gambrinus ligy vést. Což se také v sobotu, kdy Sparta pod Ještědem zaslouženě 3:1 vyhrála, stalo.

Také čtěte: Byl to jeden z nejhezčích zápasů, jaké jsem hrál, říká po šlágru hrdina Sparty Krejčí

Je to možná náhoda, mýliti se je lidské, a co není, může ještě přijít, nicméně po velikonočních svátcích, šest kol před koncem nejvyšší soutěže, si dovolujeme tipnout, že Sparta už své prvenství udrží. A také, že její největší současná hvězda a strůjce sobotního vítězství Ladislav Krejčí pojede v červnu s národním mužstvem ve vlaku do Vratislavi na ME 2012.

Zdá se totiž trenérské duo Hřebík – Hašek našlo o Velikonocích správný recept na vhodnou sestavu. Dalo dohromady zkušenost (Erich Brabec, Sionko) a nadšení mladých (Krejčí). Jen Přikrylovi to svědčí mnohem lépe na jiných místech v týmu, než je pravý obránce. Ale to byla jen z nouze ctnost.

Mladík Krejčí na EURO!

Zato Ladislava Krejčího, pokud bude ve svých sobotních výkonech pokračovat, nemůže nominace na červnové ME 2012 minout. Ostatně o jeho šancích mluví v exkluzivním interview pro dubnové číslo magazínu HATTRICK (vychází ve čtvrtek 12. dubna) i trenér českého národního Michal Bílek.

Sparta má navíc kromě objevené sestavy k dispozici i lepší los. Doma totiž přivítá Teplice, Olomouc, Bohemians 1905 a v posledním kole České Budějovice. Jede jen do Mladé Boleslavi a z Prahy 7 na Prahu 6 na Duklu. Takže hlavní město opustí už pouze jednou. V tabulce pravdy tak má před Libercem náskok nikoli jednobodový, ale čtyřbodový, a před Plzni nikoli čtyřbodový, ovšem dokonce desetibodový!

Z uvedených soupeřů to může mít nejtěžší s Olomoucí, která na jaře vyhrála v Plzni i Boleslavi, a na Julisce s Duklou. Jediným mínusem proti Liberci jsou pak horší vzájemné zápasy (0:3 doma, 3:1 venku). S Plzní mají však Letenští bilanci shodnou (2:0 venku, 1:3 doma). To zdůrazňujeme proto, že po plzeňském trenérovi Pavlu Vrbovi přišel v sobotu ve studiu ČT 4 s nesmyslem, že Plzeň má lepší bilanci se vzájemných zápasů než Sparta, i expert expertů Josef Csaplár.

Tak tedy ještě jednou: Plzeň nemá lepší vzájemnou bilanci než Sparta! I ředitel oddělení profesionálního fotbalu FAČR Ivo Lubas nám opakovaně potvrdil, že to je nesmysl, protože v dlouhodobé soutěži jménem Gambrinus liga pohárová matematika o gólu vstřeleném na cizím hřišti neplatí (Stejně jako, že se obránce Barcelony jmenuje Pique, nikoli Piquet a Barca se čte „Barsa“, nikoli „Barka“, jak jsme minulý týden na ČT4 mohli z výše uvedených expertských úst mj. slyšet).

Liberec má těžší šichtu než Sparta

Vraťme se však k boji o titul. V sobotu bylo vidět, jak to se Slovanem Liberec dopadá, když v obyvklé formě nehraje Jiří Štajner, jehož celý velikonoční týden trápily viróza a střevní potíže.  A navíc, od začátku si při vší úctě k členu Klubu ligových kanonýrů Janu Nezmarovi myslím, že posílat ho na stará koelna na stopera je veliký risk. Zkraty, které se mu v klíčovém závěru duelu se Spartou „povedly vyrobit“, totiž nebyly v této sezoně první.

Také čtěte: PŘEHLEDNĚ: Nejlepší střelci v jednotlivých sezonách české ligy

Slovan Liberec má nyní těžší šichtu než Sparta: doma ještě hostí Viktorii Žižkov, Slovácko a Plzeň. Jede do Ostravy, do Českých Budějovic a k severočeskému derby do Jablonce. Opravdu náročné.

Navíc pro Spartu hraje i skutečnost, že se Liberec v posledním kole s Plzní mohou remízou vzájemně o své body obrat. A Viktoria Plzeň? Opticky se sice po dosti utrápené domácí výhře nad Slováckem (1:0) na první místo dotáhla na čtyři body (na druhý Liberec ztrácí tři), ale je pravda, že z posledních šesti utkání musí čtyřikrát ven, z toho naposledy, jak už bylo zmíněno, do Liberce.

Doma hraje jen se Slavií a Příbramí, ven kromě liberecké štreky jede ještě na Žižkov, do Hradce Králové a do Mladé Boleslavi. Jediná šance na obhajobu titulu zní: všechno vyhrát a doufat ve dvojnásobné zakolísání Sparty.

Po Velikonocích se dost vyjasnilo i v boji o záchranu. Zdá se totiž, že po porážce Bohemians 1905 na Dukle (0:2), výhře Českých Budějovic v Teplicích (1:0), vítězství Olomouce v Mladé Boleslavi (3:2), nečekaném triumfu Ostravy v Hradci Králové (1:0)  a prohře Žižkova na Slavii (0:2) se toto klání smrsklo pouze na tři týmy – Bohemians 1905 (20 bodů), Baník Ostrava (18) a Žižkov (14). Přičemž dvěma ze tří zůstane v ruce Černý Petr.

Dá se dohromady Žižkov se Střížkovem?

Vzhledem k současné formě klokanů, kteří slovy kapitána a brankáře Sňozíka „naposledy vyhráli někdy v žácích“, a ke ztrátě žižkovské Viktorie, to šest kol před koncem ligy vypadá na pražské duo.

Také čtěte: Statistiky fotbalové Gambrinus ligy po 24. kole

Uvidíme, zda (a když tak nakolik) se počet pražských ligových týmů smrksne. Na postupové příčce se totiž ve druhé lize drží střížkovští Bohemians. Prahou dokonce běží fámy o tom, že by se (i z ekonomických) důvodů mohli Žižkovští se Střížkovskými spojit. Nikoliv však ale za současné sitauce, kdy v čele těchto klubů stojí nejspíš nesmiřítelní majtelé Vinš, resp. Kapr. Kdyby však došlo k nějaké vlastnické změně, mohl by rázem nastat jiný stav.

Předseda FAČR Miroslav Pelta hodlá problém několika „Bohemek“ v brzké době rázně řešit. Tohle by mohl být první krůček, i když Vejsadova „Bohemka“ a Bohemians 1905 by se musely řešit dál a jinak.

Jak už bylo několikrát řečeno, čeká nás v Česku velmi zajímavé fotbalové jaro.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace