eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

PROCHÁZKA FOTBALOVÝM DĚNÍM: Vzteklý Bakoš dostává mediální nářez! A co Horváth s Vrbou?

📁 Aktuálně, Blogy, Evropské poháry, Procházka ligovým děním 🕔24.2.2012
PROCHÁZKA FOTBALOVÝM DĚNÍM: Vzteklý Bakoš dostává mediální nářez! A co Horváth s Vrbou?

Klobouk dolů před spanilou jízdou Viktorie Plzeň pohárovou Evropou. Klobouk dolů před tím, co trenér Pavel Vrba s Horváthem a spol. dokázal udělat. Jak se ve čtvrteční noci v Gelsenkirchenu ukázalo, tahle fotbalová báseň mohla ještě pokračovat. V součtu dvou utkání totiž Západočeši nebyli vůbec horší. Naopak, před týdnem v Plzni (1:1) měli vyhrát. A včera se také dalo se Schalke (1:3 po prodloužení) uspět. Chtělo to ovšem více štěstí, disciplíny i šťastnější ruku při koučování.

O Bakošově vyloučení v 60. minutě, kdy se ve slibně rozvíjející příležitosti vztekle ohnal po faulujícím Papadopulosovi, už se toho řeklo spousta. „Když na to nemá nervy, ať to nehraje!“ rozčiloval se trenér Pavel Vrba. Slovenský útočník, který jinak patří k nejinteligentnějším fotbalistům v Gambrinus lize (chce si dokončit vysokoškolské studium) dobře ví, že udělal kolosální chybu a že oslabil tým v rozhodující fázi. I když nikde není psáno, že by Plzeň, kdyby zůstal na hřišti, v jedenácti vyrovnala. Takhle totiž Schalke za stavu 1:0 oslabeného soupeře evidentně podcenilo.

 Příliš riskantní střídání

Ovšem mám i jiné otázky. Nechyboval v Gelsenkirchenu náhodou také Pavel Vrba? Když dlouhých 22 minut před koncem prodloužení vyměnil Pilaře za Tomáše Bergera, ač dobře věděl, že mu na trávníku běhá jen deset hráčů a v případě zranění bude mít příděl střídání vyčerpán. Přitom v takhle náročném boji není zranění po sto minutách hry ničím neobvyklým. Nebyl to náhodou v takové situaci za stavu 1:1 nepřiměřený risk? Při vší úctě k trenéru Vrbovi si troufám říci, že byl a že to byla velká chyba. Sám jsem před léty coby kouč – byť basketbalový – působil, takže vím, jak je to citlivé. A že trenér nemohl tušit, že se mu za pár vteřin po vystřídání zraní Procházka? Ale mohl, s tím měl počítat a střídání si schovat minimálně do půlky prodloužení.

A nenese na vyřazení svůj díl i kapitán Pavel Horváth? Že v Gelsenkirchenu nehrál? No právě! Nebylo jeho žlutý faul těsně před koncem prvního utkání v Plzni zbytečný? Podle mého názoru byl.

Důsledek rozhodování v Gambrinus lize

Náhradní kapitán Limberský zahrál v odvetě vynikající zápas. Ale také mohl jít za svou nedisciplinovanost ven ještě před Bakošem. Měl být rád, že za skluz kopačkou napřed (proti Höwedesovi) dostal jen žlutou kartu a on zběsile mává rozhodčímu před očima, že soupeře ani nezasáhl. Jako by to bylo důležité, už ten nebezpečný zákrok je na kartu, bez ohledu na to, jestli bránící hráč protivníka trefí, nebo ne.

Jenže tohle všechno je, jak jsme o tom už psali po prvním jarním kole, rovněž důsledek rozhodování v Gambrinus lize (viz naposledy utkání Teplice – Plzeň 3:4). Na pohárové účastníky by měli být domácí sudí patřičně tvrdí a ne, že je budou zvýhodňovat. Tyhle incidenty (Bakoš, nesmyslně protestující Limberský atd.) je jen medvědí služba tuzemských rozhodčích.

S českým fotbalem, jak napovídají poslední výsledky, to vůbec není tak špatné, jak se říká. Ale fotbalisté si sami své úspěchy kazí. O černohorské „kauze Drulák“ a „Roztrhané obleky“ již netřeba mluvit. Ale už i reprezentační trenér Bílek se zlobí na Baroše, který se po zranění dostane jako náhradník v turecké lize na pár minut na hřiště a hned je vyloučen za to, že dloube sudího do krku kvůli tomu, že neodpískal neexistující penaltu… Michala Kadlece zase v jeho dětinské honbě za Messiho dresem v Lize mistrů musí krotit sportovní ředitel Leverkusenu Rudi Völler.

Bican měl být v Síní slávy jako první!

A i z oslavy českého fotbalu, kterou by mělo být pondělní slavnostní vyhlášení Fotbalisty roku, se vylíhne nedůstojná kauza. Josef Bican se ani jako šestý v pořadí nedostane do Síně slávy. Kvůli konfliktu producenta televizního pořadu Jiřího Vopršala s Bicanovým synem Ivanem. Ten se možná podle českých měřítek (nikoliv podle měřítek USA, kde dlouho žil) chová podivínsky (nedávno si vynutil na Slavii sejmutí portrétu svého otce z průčelí hlavního vchodu stadionu v Ednu), ovšem podle mého názoru mu měli pořadatelé akce, nebo pak představitelé FAČR, vyjít vstříc. A jestliže chtěl Ivan Bican pár minutek k vystoupení v televizním přenosu, měl je dostat. Třeba i pět minut. Josef Bican by si to zasloužil. Chtělo to více velkorysosti a nadhledu. Bohužel se zase projevila typická česká malost, zaprděnost, buranství a neúcta maloměstských lidí k člověku, která nás svým uměním i morálkou vysoce převyšoval.

Přiznám se, že jsem coby člen Fotbalové akademie rovněž hlasoval a dal svůj hlas Ivo Viktorovi. Vůbec jsem si totiž neuvědomil, že Josef Bican v Síni slávy ještě není! Považoval jsem za samozřejmě, že do ní byl uveden spolu s Josefem Masopustem jako první (dříve se o členech Síně slávy nehlasovalo). Ovšem nebyl!

Jsou v ní Josef Masopust, Andrej Kvašňák, Antonín Panenka, František Veselý a tým vicemistrů světa z roku 1962. Chápu, že Kvašňák a Veselý byli do Síně slávy uvedeni v roce svého úmrtí, ale jinak?

I tohle je ostuda, která by sama stačila k tomu, aby Ivan Bican uvedení svého otce do takové „síně“ odmítl. A po incidentu s Vopršalem, i když si ho každý z nich vykládá po svém a pravda bude zřejmě někde uprostřed, se mu ani nedivím. Zas tolik těch slavných postav nemáme, abychom s nimi takto zacházeli a odmítali jím věnovat dvě až pět minut v přímém přenosu. Souhlasím plně s kolegou Stanislavem Hrabětem z deníku Sport: „Josef Bican do Síně slávy českého fotbalu patřil jako první a měl do ní vejít hlavní branou už při jejím založení. Předešlo by se tak současným nechutnostem, které si Bicanova památka nezaslouží. A je úplně jedno, kdo je způsobil.“

 Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace