eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Příběhy gólových debutantů, aneb od Feureisla ke Krmenčíkovi

📁 Aktuálně, Časopis, Časopis - archiv, Fanoušci, Homepage, Hráči, Kvalifikace MS 2018, Reprezentace, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory 🕔25.12.2016

hattrick_nahled_leden2017

UPOUTÁVKAV roce 2016 dali tři debutanti v dresu české fotbalové reprezentace gól. Nové střelecké účty si otevřeli Patrik Schick, jenž byl v té době hostujícím sparťanem v Bohemians 1905, Michael Krmenčík z Viktorie Plzeň a slávista Antonín Barák. Ale jak ukazuje historie, tak gólový debut neznamená automaticky „předplatné“ do šatny národního mužstva. Tímto tématem se zabývá aktuální vydání tištěného magazínu HATTRICK, které je v prodeji od 8. prosince.

Databáze českých a slovenských fotbalistů, kteří nastoupili od roku 1906 buď za československou, nebo samostatnou českou reprezentaci, obsahuje nyní 837 jmen. Česko či Československo dosud reprezentovalo 668 Čechů. Celkem 64 z nich dalo při své premiéře ve spolehlivě zmapované stodesetileté historii reprezentačních zápasů aspoň jeden gól. Což je zhruba 10%. Čili debut s brankou není úplná rarita.

Michael Krmenčík a Antonín Barák patří k nejpřekvapivějším skórujícím nováčkům Zejména Krmenčík, který přijel na sraz reprezentace před důležitým střetnutím s Norskem jako dodatečně povolaný náhradník čtyři dny před duelem a hned dostal šanci v základní sestavě. „Dva dny před zápasem si mě a Zmrhala trenér Jarolím zavolal k sobě a řekl nám, že nastoupíme v základu. Vysvětlil nám, co po nás chce. Ve kterých prostorech se máme pohybovat a co máme dělat. Nejsem trémista a před zápasem jsem nervózní nebyl. Každý fotbalista si umí většinou srovnat v hlavě, co od toho chce. Já jsem tam šel s úmyslem dát gól. Ale přece jenom jsem trochu nahnáno měl, protože s některými hráči jsem se na hřišti v životě ani nepotkal Nakonec to všechno vyšlo,“ prozradil Krmenčík, který v létě ani nevěděl, jestli v Plzni zůstane. Najednou byl v základu národního týmu.

Článek v Hattricku přináší přehled všech debutantů, kteří skórovali, a některé z jejich příběhů.

Dominuje jim karlovarská legenda Jiří Feureisl, jenž odehrál v národním týmu jenom 11 utkání a při svém debutu v roce 1956 dal čtyři góly Švýcarsku! V témže roce nastoupil v osmi střetnutích, dal šest branek. Stále jako hráč druholigového týmu K. Varů. Hrál i na MS 1958 ve Švédsku ve třech utkáních, dal gól Argentině, ale ve 27 letech se jeho reprezentační kapitola uzavřela. Byl to ryzí originál a patriot. Odmítal přestoupit do pražských klubů. Pozvánku pak už nikdy nedostal. S fotbalem skončil ve 31 letech, ale do 35 hrál I. hokejovou ligu za Karlovy Vary. Typický obojživelník. Ti už však vymřeli.

Další čtyři hráči dosáhli při premiéře hattricku. I plejáda dvougólových debutantů je početná, je jich devět včetně sparťana Davida Lafaty. Tedy však byl hráčem Jablonce.

Slávista Ladislav Šimůnek, tehdy slávista, zahájil svou reprezentační kariéru hattrickem v roce 1938, zúčastnil se i MS ve Francii, ale jeho bilance se zastavila na čtyřech zápasech. Reprezentantem byl necelé tři měsíce.

Michael Krmenčík si určitě uvědomuje, že debut s gólem je jen začátkem dlouhé cesty, která však může být trpce krátká.

Všechny detaily objevíte v aktuálním čísle magazínu HATTRICK.

hattrick_titulnistrana_leden2017

-psk-

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace