eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Pražský magistrát tvrdě zbořil snahu pořádat v Praze EURO 2020, FAČR se ohradil

📁 Blogy, Domácí fotbal, Reprezentace, Topstory 🕔23.4.2014

pelta2

POZNÁMKA – Rada zastupitelstva hlavního města Prahy v úterý zmařila snahu Fotbalové asociace České republiky (FAČR) pořádat v roce 2020 zápasy evropského šampionátu, který se má hrát podle konceptu Evropské fotbalové unie (UEFA) ve 13 městech po celém kontinentě. Zatím o EURO 2020 usiluje 37 měst a uzávěrka je v pátek 25. dubna 2014. Jméno Prahy mezi ně nepřibude. Mezi hlavní podmínky ke kandidatuře patří povinnost mít stadion s kapacitou přes 30 000 diváků a souhlas pořadatelského města. Radní úsilí FAČR doslova zbořili nesouhlasem, a to v dost brutální podobě.

Označili projekt jako diletantský, v němž není zajištěno financování přestavby stadionu v Edenu na kapacitu zhruba 35 000 diváků. „Nikdo s námi nejednal a my nemůžeme reagovat jen na mediální tlak. Je to špatně odvedená práce a diletantismus,“ prohlásil primátor Tomáš Hudeček, jenž přístup FAČR označil za liknavý. „Osobně s námi FAČR jednala naposledy před třemi měsíci,“ řekl radní Tomáš Manhart. Tehdy se hovořilo o přestavbě Strahova a o změně rozhodnutí, že by se rekonstruoval Eden, prý radní nevěděli.

„Už tehdy jsem z nich měl pocit, že se snaží získat do Česka EURO, ale že úplně přesně neví, co dělají,“ pustil se do vedení asociace Tomáš Hudeček. „Ubezpečili jsme je, že uděláme maximum, abychom pořádání EURO podpořili, ale tři měsíce se nic nedělo,“ dodal primátor.

Vedení radnice odmítlo dát svůj souhlas především z obavy, že by Praha musela zaplatit za přestavbu Edenu a neuznala příslib české finanční skupiny s centrálou v Anglii, který zněl na sumu 36,4 mil. eur (čili asi na jednu miliardu korun, což jsou náklady na stavbu).

FAČR SE BRÁNÍ

Fotbalová asociace České republiky vydala v úterý prohlášení, v němž se praví:

FAČR se neztotožňuje s dnešními uvedenými argumenty Magistrátu hlavního města Prahy, ale nezbývá jí nic jiného, než vzít jeho stanovisko na vědomí. FAČR na základě prohlášení magistrátu již nebude dále usilovat o kandidaturu na pořádání závěrečného turnaje mistrovství Evropy 2020 v Praze.

„Asociace učinila maximum k zajištění všech potřebných podkladů a finančních záruk k podání kandidatury, která by mohla být úspěšná pro pořádání ME. Tento projekt byl zcela kompletní a nezahrnoval žádné závazky k zabezpečení finančních prostředků na rekonstrukci stadionu ze strany státu nebo magistrátu. Chceme se zásadně ohradit proti nařčení z diletantismu, protože celý projekt byl vypracován ve spolupráci s renomovanými společnostmi, které měly na starosti i přípravu kandidatur pro ME 2012 a MS 2022. Poslední věc, nezbytná pro dokončení naší kandidatury, byl právě souhlas pořadatelského města. Dnešní rozhodnutí magistrátu je ztrátou pro Prahu, celou Českou republiku a především její fotbalové příznivce,“ řekl předseda FAČR Miroslav Pelta.

Jednání mezi FAČR a magistrátem probíhala, krátce před uzávěrkou podání kandidatury se ovšem objevila obava o bonitu finanční záruky. „Ta však byla poskytnuta renomovanou mezinárodní společností s jedním z nejvyšších ratingů dostupných v pojišťovnictví a FAČR tuto záruku konzultovala i se zástupci UEFA,“ uvedl Ivo Sekerka, který měl projekt ze strany FAČR na starosti. „Máme dostatečně bonitní finanční záruku pro kandidaturu, která by mohla do Prahy přivést jedinečnou fotbalovou akci a do veřejného sektoru v horizontu 10 let podle studie auditorské společnosti KPMG finanční prostředky v hodnotě 4 miliard korun,“ dodal Sekerka.

ÚČTOVAT SE BUDE PŘI VOLBÁCH

FAČR peníze po Radě nechtěl, jen souhlas kandidovat, a radní udělali z lidí ve vedení fotbalu partu amatérských hlupáků. Je to velmi hrubé, neboť jestli něco Miroslav Pelta umí, tak je to sehnat peníze a připravit akce profesionálním způsobem (vzpomeňme na evropský Superpohár). Páni radní patrně zapomněli na to, že budou sedět na svých židlích už jen pár měsíců, protože na podzim jsou komunální volby a voliči, mezi nimiž je zcela jistě víc fanoušků fotbalu než příznivců Magistrátu hl. města Prahy, jim to mohou pěkně spočítat. Ale bohužel pozdě, v pátek je po uzávěrce. Nahradí je jiní, kteří budou mít třeba jiný názor, ale škoda už byla „vykonána“.

Peltův plán počítal s tím, že by Česká republika, potažmo Praha, měla konečně aspoň jeden pětatřicetitisícový stadion na zhruba tři zápasy ve skupinách. V řeči UEFA je to nabídka zvaná Standard Package. Na Finals Package bude UEFA vybírat tři stadiony s kapacitou nad 40 000 diváků a dva nad 50 000.

V hlavním městě by se také – bez ohledu na to, zda FAČR s kandidaturou uspěje či nikoliv – konečně někdy mohlo hrát nějaké finále Evropské ligy nebo Ligy mistrů UEFA, některé mezistátní zápasy by byly po zkušenosti z minulých let (na některá utkání překračovaly požadavky na vstupenky kapacitu Sparty či Edenu v násobcích) vyprodané a národní tým by hrál v lepší atmosféře, užitek by z toho měl nejen fotbal, ale i pořadatelé různých koncertů a podobných akcí.

ZATÍM 37 MĚST

Mezi velkými evropskými městy vypukla o pořadatelství zápasů EURO 2020 doslova rvačka. Ovšem my, Češi, jsme opravdu „jiní“, u nás se to naopak rovnou vzdává a kalhoty se stahují ještě před brodem.

Na pořádání zápasů EURO zatím kandidují Brusel, Londýn, Mnichov, Madrid, Barcelona, Bilbao, Valencie, Cardiff, Istanbul, Kyjev, Jerevan, Baku, Minsk, Sofie, Záhřeb, Split, Kodaň, Lyon, Atény, Budapešť, Dublin, Jeruzalém, Řím, Astana, Skopje, Amsterdam, Varšava, Chorzów, Lisabon, Porto, Bukurešť, Sankt Petěrburg, Glasgow, Bělehrad, Stockholm, Basilej a Doněck.

Pavel SKRAMLÍK, šéfeditor magazínu HATTRICK

(zdroj fotky: Jakub Syrůček)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace