eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Praporková ostuda! Na Spartě se mohl zápas opakovat

📁 Aktuálně, Domácí fotbal, HATTRICK Téma, Homepage, Synot liga, TOP Články, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔11.8.2015

sparta praporek1Měl by se zápas Sparta – Baník opakovat?!

GLOSA/TÉMA – Postarali jsme se v pondělí o trochu zábavy tím, že jsme „proflákli“ ostudu, která se odehrála ve 2. kole Synot ligy během utkání Sparta Praha – Baník Ostrava. Rozhodčí si nevšimli, že okolo hřiště nejsou pomezní a rohové praporky a dostali za to dost velké (a utajené) tresty – k přečtení zde. Dostali jsme do redakce další podrobnosti a fotografie a vyplynula z toho povinnost uvést záležitost přesněji a korektněji.

Hlavní sudí Petr Ardeleánu, pomezní Jiří Moláček a Ondřej Pelikán a čtvrtý sudí Libor Kovařík zahájili hru na hřišti, na kterém nebyl ani jeden ze šesti povinných praporků pomezních a rohových. Nejvyšší trest „omezení delegace“ dostal mezinárodní rozhodčí Libor Kovařík (byl zodpovědný za technické vybavení hřiště), vyšší než Ardeleánu.

Údajně oba dostali více než tři nebo čtyři zápasy, což dává Komise rozhodčích FAČR v čele s Dagmar Damkovou za hrubé ovlivnění výsledku. Tady byla komise štědřejší. Bylo to pět, šest, sedm zápasů…?

A devětatřicetiletý sudí na listině FIFA Libor Kovařík na to prý skutečně reagoval ukončením aktivní kariéry. Je to pro něj už druhý velký trest v tomto kalendářním roce. Neunesl to. První si vykoledoval za Lafatův „penaltový Hollywood“. Asi ho mají na FAČR hodně rádi…

NAČ TO TAJNŮSTKÁŘSTVÍ?

Nesprávně jsme uvedli, že se bez praporků hrálo celý první poločas. Necítíme se kvůli tomu nějak vinni, protože za to může to věčné tajnůstkářství kolem Komise rozhodčích FAČR, která svá rozhodnutí většinou nezveřejňuje, aby to náhodou nesnížilo autoritu dotyčného arbitra.

Zcela nechápu, proč to FAČR připouští (odvolává se na zvyky v Evropské fotbalové unii), protože rozhodčí jsou členy asociace jako každý druhý a neměli by mít žádné výsady. Padni komu padni. Komise nevydává o „flastrech“ rozhodčích žádná komuniké, ale druhý den to už stejně každý ví. Je to jen doklad o skutečnosti, že FAČR je přes řadu pozitivních počinků elitářskou džunglí. Když dostane hráč větší trest a pokutu, zejména někdo z velmi známých, tak je z toho v médiích cirkus na dva-tři dny. Žádné hájení není.

sparta praporekFotografie ze situace na Letné jsou autentické. Na snímku v záhlaví je zřetelné, jak se jeden z hráčů Baníku dobře baví. (zdroj foto: přítel)

HROZIL VELKÝ MALÉR

Ve skutečnosti se hrálo bez praporků něco přes pět minut, pak vypukl v zákulisí poplach a po zhruba 7. minutě hry byly už praporky rozmístěny. Borci z týmu pořadatelé se pořádně proběhli (na snímku). Hráči se prý tak smáli, že skoro brečeli, pobavilo to i diváky. To je to upřesnění.

Jenže zas taková legrace to není a je úplně jedno, jestli to trvalo sedm nebo 45 minut. Kdyby v té době padl gól, tak by vznikl velký malér. Nemusel by platit a teoreticky mohlo dojít i k opakování utkání. Hlavní zodpovědnost mají samozřejmě rozhodčí, ovšem je také nutné nastolit otázku zodpovědnosti pořadatele, čili klubu AC Sparta Praha. Nalajnování, rozmístění praporků, zavěšení sítí atd. Disciplinární komise zatím se Spartou kvůli nedostatečné pořadatelské službě žádné řízení nevede.

Celá událost je zcela nepochopitelná v klubu, který se prohlašuje za elitní velkoklub evropského formátu určený pro Ligu mistrů. Na praporky však nezapomene ani strejda, který je správcem hřiště někde v pralesní lize. Píšu o fotbale 40 let, ale něco podobného nepamatuji.

Pavel SKRAMLÍK, šéfeditor magazínu HATTRICK

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace