eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

POZNÁMKA: Gambrinus liga zažije hubenou zimu! Ti, co mají peníze, nenakupují

📁 Blogy, Domácí fotbal, Gambrinus liga, Topstory 🕔4.1.2014

husbauerjosef_radost sparta.cz

Nejvyšší česká soutěž, Gambrinus liga, zažije podle mnoha signálů ze zákulisí velmi hubenou zimu, myšleno z hlediska přestupů. Hráčští agenti jsou poněkud rozladěni, velké obchody se konat nebudou.

Na velké přestupy mají peníze jen dva kluby – pražská Sparta a plzeňská Viktorka, tedy lídr aktuální tabulky a obhájce titulu. Vedení Sparty v pátek při zahájení přípravy zdrženlivě deklarovalo, že nechce dělat v kádru velké změny, nemíní nikoho prodat (i když je zájem zejména o Hušbauera a Krejčího) a nemá v plánu ani velké nákupy, spíše je aktuální doplnění A týmu vlastními mladými hráči.

„Podzim se nám povedl, ligu vedeme o pět bodů, ale nepodléháme pocitu, že už máme všechno v kapse. Na minulé sezony si dobře pamatujeme, vydařený podzim neznamená, že nám titul spadne do klína. Nechceme nyní dělat zásadnější změny. Jsme rádi, když tým doplňují mladí hráči a naši odchovanci,“ konstatoval trenér Sparty Vítězslav Lavička.

Letenský tým nezískal titul tři roky za sebou, tři roky po sobě pokazil jaro (v roce 2012 dokonce vedl po podzimu o šest bodů), proto nemá vedení v úmyslu do kádru sahat. V mančaftu nakonec zůstává s novou smlouvu i Matějovský. Sparta je sice bohatý klub, ale jeho kumulovaná ztráta už činí zhruba 980 milionů korun. Bez účasti v Lize mistrů se bude ekonomicky propadat hlouběji, čili vítězství v lize a start v lukrativní evropské soutěži bude podřízeno všechno.

Viktoria Plzeň sice vydělala ve druhém pololetí roku 2013 v přepočtu zhruba 326 milionů korun, může navyšovat rozpočet a koupit si do kádru prakticky koho chce. Jenže nakupovat nebude a prodávat nemíní. Nový kouč Dušan Uhrin jr. se už vyjádřil, že kádr je dostatečně silný a široký, nové hráče ani nehledá, dokonce vrátil Pospíšila Olomouci. Nějaké peníze majitel klubu Tomáš Paclík „vrazí“ do dalšího zlepšení zázemí stadionu.

Ostatní kluby na velké přestupy nemají peníze. Všechny by rády draho prodávaly, ale není, kdo by kupoval. Opatrně bude hospodařit i Liberec, přestože vydělal na podzim kolem 60 milionů korun, klub na tom není ekonomicky tak růžově jako v době, kdy měl majitel Ludvík Karl štědře otevřenou dlaň. Spíše se bude snažit neztratit Rabušice nebo Kováče.

Rozruch kolem příchodu bohatého ruského investora do Slavie a pověsti o tom, že v Edenu bude hrát na jaře „český Arsenal“ po velkém řezu do kádru a masivních nákupech, poněkud utichly. Alespoň zatím. Rusové licitují o penězích a kdyby ji měli koupit celou, tak údajně za korunu.

V Teplicích už se nakoupilo. Levně. Přišli dva mladíci, Slovinec Bratanovič (21 let) a Nigérijec Chukwuma (19). Tým šlapal na podzim skvěle, byl překvapením ligy, není důvod bláznit. Stejnou strategii uplatňují i v Dukle, jen mladíci, navrátilci a mladý Bosňan Alan Dedič, jenž je zatím v testovacím režimu.

V Mladé Boleslavi už nejdražší posilu koupili – trenéra Karla Jarolíma. Jeho úkolem bude vyždímat ze současného kádru maximum. Naopak šest hráčů v kabině vyklízí skříňky.

V ostatních klubech nejsou na nákupy peníze, případně dojde na levná doplnění kádru, výměny nebo hostování.

„Ti, co mají peníze, zatím nenakupují ani neprodávají. V ostatních klubech by funkcionáři prodali i vlastní babičku, aby utržili nějaké prachy. Je mrtvo, hledají se hráči zadarmo nebo na hostovačky, shánějí se mladí Afričané, kteří by se povedli jako Teplicím Litsingi, Salami a Nivaldo a najednou tam bylo všechno jinak,“ postěžoval si Hattricku jeden z předních českých hráčských agentů.

Pavel SKRAMLÍK, šéfeditor magazínu HATTRICK

(zdroj fotky: sparta.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace