eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Postupový klíč na MS 2014 vymyslel blb: Postoupí Bulhaři s méně body než má Island?!

📁 Blogy, Domácí fotbal, Procházka ligovým děním, Reprezentace, TOP Články, Topstory 🕔14.10.2013

PROCHÁZKA REPREZENTAČNÍM DĚNÍM – Fakt, že Češi si postup na MS 2014 (ani do baráže) nezasloužili, už sebekriticky potvrdil dnes již bývalý reprezentační manažer Vladimír Šmicer. To by museli doma porazit i někoho jiného než jen Maltu. Ovšem nic to nemění na tom, že evropský postupový klíč s devíti skupinami, v němž nejhorší celek z druhých míst nejde ani do baráže, vymysleli skutečně vybraní blbci (idioti, debilové, hlupáci, ignorati, amatéři, všechny tyhle výrazy sedí). Kterýkoliv oddílový vedoucí na dětském letním táboře vám sestaví mnohem spravedlivější a logičtější systém. Už jen lichý počet devíti skupin zadělává na problém. Zvlášť, když o 13 evropských míst na MS 2014 v Brazílii bojuje 53 týmů. Takže logicky jedna skupina musí být jen o pěti účastnících, zatímco zbývajících osm o šesti. Tudíž se výsledky s nejhorším, šestým celkem v případě tabulky celků na druhých místech mažou. A Bulharsko, které se v úterý střetne s Českem, nakonec může klidně ze skupiny B postoupit do baráže, byť bude mít po odpočtu bodů ze zápasů s nejhorším celkem (Maltou) o tři bodíky méně (10), než už nyní vlastní ve skupině E Island (13).

Island svým pátečním vítězstvím nad Kyprem (2:0) sice zbavil definitivně jakékoli postupové šance Čechy, ale sám nic jistého nemá. V jeho skupině C jsou totiž ještě ve hře Slovinci a v „naší“ skupině B Bulhaři. Ti sice v pátek prohráli v Arménii, kde končili bez dvou vyloučených hráčů o devíti lidech, 1:2, ale přesto stále žijí.

Co je k tomu zapotřebí? Porazit v úterý večer v Sofii již zcela demotivované Čechy 3:0 a doufat, že čtvrtí Norové doma vyhrají nad momentálně druhým Islandem (třeba 1:0) a zatím třetí Slovinci uhrají na půdě již jasně prvních a postupujících Švýcarů bod (třeba za remízu 0:0). Pak skončí ve skupině B Bulhaři druzí se 16 body a celkovým skóre 17:8. Když si odmažou za výhry nad poslední Maltou (6:0 a 2:1) šest bodů a skóre 8:1, zůstanou na 10 bodech se skóre 9:7 (rozdíl plus dva).

A jak to bude ve skupině C ? Tam nakonec skončí na druhé příčce Slovinsko (celkové skóre 14:10 a 16 bodů) před třetím Islandem (celkové skóre 16:15 a 16 bodů). Slovinci si odmažou šest bodů a skóre 4:1 za svá vítězství 2:1 a 2:0 nad posledním Kyprem. Takže budou mít 10 bodů a skóre 10:9 (rozdíl plus jeden).  Bulhaři tak budou o jeden gól lepší než Slovinci, jimž coby nejhoršímu týmu z druhých příček zůstane v ruce Černý Petr a do baráže neproniknou.

Co je na tom skandální? To, že Island (v pořadí tabulky skupiny E se šesti týmy o skóre horší než druhé Slovinsko) má ve srovnávací tabulce s pěti celky jasně lepší bilanci (13 bodů) než v daném případě postupující Bulharsko i v skupině E druhé Slovinsko (oba 10 bodů)! Odečetly by se mu totiž jen tři bodíky (protože hrál s posledním Kyprem 0:1 a 2:0).  

Míchají zralá jablka s nezralými hruškami

To je hrůzný systém, v němž se sčítají nerzrálé hrušky se zralými  jablky, protože kvalita týmů na šestých místech je v různých skupinách diametrálně odlišná. Dalo by se říci, že Kypr bude přece jen o trochu tězším soupeřem než Malta a odečítat šest bodů těžce získaných v duelech s ním je vysoce nespravedlivé. Jsou však mnohem horší případy, když si uvědomíme, že ve skupině D „válí“ Andorra, která má z devíti utkání nulovou bilanci se skóre 0:28, či ve skupině H působí „válec“ jménem San Marino s bilancí 0 bodů a skóre 1:46!!! Přitom zase naopak: např. ve skupině A před závěrečnými úterními zápasy „trůní“ na poslední příčce nesrovnatelně silnější Makedonie se sedmi body a poměrně vyrovnaným skóre 6:11.

Totální hovadina a vyložená nespravedlnost, jež ovšem spolurozhoduje o postupu na největší sportovní událost této planety! Tohle skutečně museli vymyslet ti nejvybraněnější „experti“ z FIFA, potažmo z UEFA. A to nemluvím o tom, že na rozdíl od kvalifikace ME, kde správně v případě bodové rovnosti rozhoduje bilance ze vzájemných zápasů, v kvalifkaci MS uplatňuje FIFA stále jako hlavní kriérium „předpotopní“ skóre, vynikající to korupční zbraň v postupových dostizích. Jako by nestačilo MS 1978, kde Peruánci, jak se po letech sami přiznali, prodali na úkor Brazilců skóre domácím Argentincům (0:6), kteří se i díky tomu pak stali podvodnými světovými šampiony.

A to už vůbec nemluvím o tom, že angličtí a nizozemští borci z Premier League či bundesligy se o prázdných ligových víkendech musejí „pekelně soustřeďovat“ na amatéry z Andorry a San Marina.

Vše by vyřešila předkvalifikace „trpaslíků“

Kdo to kritizuje, má navrhnout řešení. Klidně, je to totiž velmi snadné. Navíc by se tím zabily dvě mouchy jednou ranou. A zrušilo by se nedůstojné vraždění andorrských a sanmarinských „neviňátek“, které nikomu, ani divákům, vůbec nic nedává. Vzorem nechť je Liga mistrů, kde se také hrají předkola.

Mám-li 53 týmů, které bojují o 13 volných míst na MS 2014, rozdělím 47 celků podle koeficientů do osmi aktuálních skupin. Šest zbývajících trpaslíků (nejspíš Andorra, San Marino, Lichtenštejnsko, Faerské ostrovy, Malta a Kypr) nechť si zahraje dvoukolovou předkvalifikaci o jedno volné místo (A pak ať se tyhle týmy utkávají v přátelácích či nějakém ME druhé kategorie mezi sebou.). Z osmi skupin po šesti týmech postoupí osm vítězů a dva celky s nejlepší bilancí (bez jakéhokoli nesmyslného odečítání) a šest zbývajících druhých týmů půjde do baráže o tři zbylá místa.

Tohle se dá vymyslet bez jakýchkoli dlouhých analýz. Jó, že některým pánům pak budou na kongresu chybět hlasy zhrzených „trpaslíků“? V tom bude asi ten háček. Takže kvůli osobním zájmům trpí celý fotbal totálně nesmyslným a nespravedlivým postupovým klíčem na MS?

A největší a nejbohatší ligy světa stojí dva týdny, protože se hrají veledramatické mače jako San Marino – Anglie 0:8!  Sláva!

Při kvalifikaci o ME 2016 to bude jedno, tam bude hrát 24 celků, ale na mnohem výzamnější MS 2018 postoupí z tohoto počtu jen polovina týmů. Proto by se k postupovým klíčům mělo příště postupovat mnohem profesionálněji, aby současný hloupý a krajně nespravedlivý model skončil jednou provždy v propadlišti fotbalových dějin.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace