eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Postaví tlumočníkovi Mourinhovi v Manchesteru sochu?

📁 Aktuálně, Časopis, Časopis - archiv, Evropské poháry, Fanoušci, HATTRICK Téma, Homepage, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔18.7.2017

UPOUTÁVKAPříběh portugalského tlumočníka, který se vypracoval mezi nejžádanější a nejúspěšnější trenéry v současnosti, po nepovedené sezoně v londýnské Chelsea pokračuje u kormidla potápějící se lodi v rudé části Manchesteru. Tam podepsal smlouvu na tři roky. V žádném klubu, snad kromě Realu Madrid, nebyl pod takovým tlakem jako teď v Manchesteru United, kde se po odchodu legendárního Skota sira Alexe Fergusona stále nedařilo najít toho pravého kormidelníka, který by navázal na veleúspěšná období. Nebo už ano? Po první sezoně Manchester United i přes absenci příjmů z Ligy mistrů vystrnadil Real Madrid z pozice nejhodnotnějšího klubu světa. Triumf v Evropské lize, Community Shield, Anglickém ligovém poháru a VIP vstupenka do Ligy mistrů. Takovéto úspěchy přinesla ve zkratce uplynulá sezona pod vedením charismatického Portugalce jménem José Mourinho. Ale výsledková tabule vám neřekne, co se dělo na hřišti.

Nejlepší student

Pojďme se vrátit o nějaký ten rok zpátky k úplném začátku Mourinhovi trenérské kariéry. José nikdy nehrál nejvyšší soutěž, což je u trenéra ve vrcholovém fotbale naprosto unikátní případ. Na místo pobíhání po prvoligových trávnicích studoval sportovní vědy na Technické univerzitě v Lisabonu, kde ho učil dlouholetý asistent legendárního trenéra Manchesteru United sira Alexe Fergusona, Carlos Queiroz.

„Byl to zdaleka můj nejlepší student. Zdaleka,“ prohlásil na Mourinhovu adresu uznávaný kouč. Otec byl profesionální fotbalista a matka učitelka, tudíž o podporu ze stran rodičů neměl nouzi. Po úspěšném studiu trénoval mládež v maličkém klubu Vitória de Setúbal a učil tělesnou výchovu.

Nejdůležitější krok v jeho kariéře se však udál roce 1992, kdy se hlavní trenér Vitórie stěhoval do Sportingu Lisabon, aby se stal asistentem hlavního trenéra. Zároveň nabídl mladému Josému, zda by nechtěl jít s ním. Takovou příležitost si samozřejmě nenechal ujít. Ve Sportingu na trénincích svou excelentní angličtinou ohromil hlavního trenéra, bývalého anglického reprezentanta Bobba Robsona. Ten si ho vzal do svého realizačního týmu, kde se stal překladatelem a nápomocným trenérem. Oba na svou vzájemnou spolupráci velice rádi vzpomínají.

„Jedna z nejdůležitějších věcí, kterou jsem se od Bobbyho Robsona dozvěděl, je, že když vyhrajete, neměli byste si myslet, že jste nejlepší. A když prohrajete, neměli byste si myslet, že jste odpad.“ Takhle okomentoval společné působení Mourinho. Následně po dvou sezonách v Portugalsku s dvěma ligovými tituly a portugalským pohárem Robsona oslovila slavná Barcelona. Robson vábení Barcelony vyslyšel a s sebou si vzal jednoho jediného člověka.

Ano, byl to José Mourinho.

Triumf v LM s FC Porto

V Barceloně samozřejmě už nebyl pouhým překladatelem, ale právoplatným asistentem. V katalánské metropoli se naučil pracovat s těmi nejlepšími hráči světa, např. s brazilským fenoménem Ronaldem. V té době v klubu hrála i současná trenérská špička Pep Guardiola a Luis Enrique. Po odchodu Robsona z pozice hlavního trenéra asistoval i jeho následovníkovi, jeho předchůdci v Manchesteru United, Lousi van Gaalovi, od kterého okoukal defenzivní styl a spoustu dalších herních prvků. Po odchodu z Barcelony nastal čas se konečně stát hlavním trenérem. Z Barcelony se přestěhoval zpět domů do Portugalska a šéfem kabiny se stal v několika portugalských klubech, konkrétně v Benfice Lisabon, UD Leiria a hlavně v FC Porto, kde si udělal vítězstvím Poháru UEFA a Ligy mistrů jméno.

Dnes, o pětadvacet let později, od jeho jmenování do funkce překladatele, je jeho jméno nejskloňovanějším trenérským pojmem ve fotbalovém světě. I kvůli svému netradičnímu životopisu, kontroverzními výroky, neobvyklými taktickými metodami všude, kde působil, vyhrával a médii byl mnohdy sledovanější než samotní hráči. Tyto všechny odlišnosti nepochybně patří k výjimečnosti Mourinha a netradičního stylu jeho práce, která přináší úspěchy.

Lákadlo pro hráče i fanoušky

Připomeňme si první faktor, který pomohl dovést premiérovou sezonu pana „Special One“ k úspěchům. Po všech těch úspěšných sezonách, završenými tituly a poháry napříč fotbalovou Evropou, značí pojem „Mourinho“ nejvyšší možnou kvalitu a touhu vítězit, což se odráží i na mediální pozornosti a marketingu. Z toho plyne logický proces, kdy si pod Mourinhem chtějí zahrát ti nejlepší hráči a tentýž zájem může přivést spoustu nových fanoušků. Zejména z Asie, kde má Manchester United obrovskou popularitu, promítající se v příjmech z vysílacích práv.

Ne náhodou letos sesadil z trůnu nejhodnotnějšího klubu světa Real Madrid, a to i přes jeho nedávné vítězství v Lize mistrů. Tento faktor se začal projevovat ihned po podpisu smlouvy v nadcházejícím letním přestupovém období. Přišli hráči světové extratřídy a taháky pro fanoušky v podobě Zlatana Ibrahimoviče a Paula Pogby, v jehož případě se přestupová částka vyšplhala na historické maximum v podobě 110 milionu eur (tři miliardy korun).

Tyto hráče ještě doplnil tehdy čerstvě zvolený nejlepší hráč Bundesligy Henrich Mchitarjan a nenápadný, urostlý stoper z Villarealu, Eric Bailly. Tato jména týmu dodala sebevědomí v kabině i potřebnou kvalitu na hřišti. Mourinho ihned po svém jmenování dokázal přivézt rozdílové hráče a dokázal, že hráči jeho schopnostem věří více než komukoliv jinému. Kdo by si dovolil tvrdit, že bývalý lodivod United Louis van Gaal by pro své potenciální svěřence stejným lákadlem jako Mourinho? Asi nikdo.

KOMPLETNÍ OBSÁHLOU ANALÝZU MOURINHOVY ÉRY V MANCHESTERU UNITED SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ JE NA TRHU OD PÁTKU 7. ČERVENCE 2017!

-red-

(zdroj fotky: twitter.com)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Kronika MS a plakátový speciál PRÁVĚ V PRODEJI

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace