eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Podrží Morava Fouska a celý český fotbal? Nebo jej zradí jako Sigma Olomouc?

📁 Aktuálně, Blogy, Domácí fotbal, Fanoušci, Het liga, Homepage, Pavel Procházka, Procházka ligovým děním, Topstory 🕔11.12.2017

Jedním z kandidátů na předsedu FAČR je i Petr Fousek.

PONDĚLNÍ PROCHÁZKA FOTBALOVÝM DĚNÍMUž v úterý 12. prosince 2017 se v Nymburce od 10 hodin uskuteční mimořádná valná volební hromada Fotbalové asociace ČR (FAČR). Ta by měla zvolit nového předsedu FAČR, místopředsedy a ostatní členy třináctičlenného výkonného výboru. Faktický vládce fotbalu po vynuceném odchodu Miroslava Pelty, místopředseda Roman Berbr kandiduje opět na své místopředsednické místo, odkud chce coby mistrný loutkovodič ovládat svého kandidáta. Proti němu kandiduje člen vedení Slovanu Liberec Pavel Marek, což lze v tuzemském fotbalovém ghettu považovat za osobní statečnost. Předsednický post pak chtějí získat stejně jako v červnu předseda STES Martin Malík (podporovali jej mj. Berbr, Sparta a Plzeň a většina české komory) a ve světě respektovaný fotbalový diplomat Petr Fousek (podpora Slavie a většina moravské komory).

Vše zahájí boj o nové stanovy, tedy o způsob volby předsedy v případném 4. kole. Jelikož jsou komory nestejně velké (128 delegátů z Čech, 74 z Moravy), navrhuje moravská komora procentuální sčítání hlasů, zatímco česká rovnou sčítání prosté, což je nepřijatelné pro každého, kdo má zdravý rozum a alespoň minimální smysl pro fair play.

Proč zase kandidují zaneprázdněná Dagmar Damková a Dušan „Střet zájmů“ Svoboda?

Nechme dnes stranou skutečnost, proč se valná hromada koná na začátku pracovního týdne v úterý? Proč zrovna v Nymburce? Proč na šéfku Řídící komise pro Čechy kandiduje znovu Dagmar Damková, která kvůli své enormní vytíženosti v komisích rozhodčích UEFA a FIFA sama opustila své členství v komisi rozhodčích FAČR? Proč do výkonného výboru zase kandiduje sběratel funkcí Dušan „Střet zájmů“ Svoboda?

Je celkem evidentní, že zvolení kandidáta, jehož podpoří Roman Berbr, znamená zakonzervování současného neblahého a všeobecně upadajícího stavu českého fotbalu, jak ho nedávno přesně a trefně popsala petice NĚKOLIK (FOTBALOVÝCH) VĚT (zde k nahlédnutí).

A nejde tak o osobu „loutkového“ předsedy jako o osobu protřelého loutkovodiče.


CO CHCE PETR FOUSEK

O tom, proč kandiduje

„Byl jsem znovu osloven svými navrhovateli a podporovateli, to obecně. Mám zkušenosti s řízením asociace. A považuju se za nositele určité filozofie, kam by měl fotbal směřovat a jak by měl být řízen. Usiluji, abych oslovil všechny v českém fotbale, amatérský i profesionální fotbal. Jsem připraven na to, že s nimi budu jednat, stejně jako s vládou, parlamentem, politickými stranami, UEFA, FIFA, médii, veřejností. To vše je potřeba, aby člověk dokázal řídit takový kolos s miliardovým rozpočtem. Delegáti měli opakovaně možnost seznámit se s mým programem i s mou filozofií. Osobně nabízím svou ochotu fotbalu sloužit a pracovat pro něj, odbornost, zkušenosti s řízením svazu ve funkci generálního sekretáře i na jiných pozicích a také mnohaleté působení v orgánech UEFA i FIFA.“

O změně stanov

„Podle mého osobního názoru jsme uvnitř českého fotbalu doposud nevyčerpali všechny možnosti, jak řešit otázku možné změny stanov a volby předsedy. Domnívám se, že dokud je plně nevyčerpáme, a to může chvíli trvat, protože řešení této důležité dvojotázky není věc, která se narodí přes noc, měli bychom UEFA a FIFA informovat – a zdůrazňuji, že objektivně a nikoliv jednostranně – o tom, že záležitosti řešíme, že to potřebuje prostor, ale že to vyřešíme. Určitě se o to bude usilovat, mohou se objevit i třeba nějaké další návrhy, to valná hromada umožňuje. Je ale nutné zdůraznit, že má-li být kterýkoliv z návrhů přijat, musí to být schválení vyjednané, nikoliv vynucené. UEFA sama neměla po suspendaci Platiniho od prosince 2015 předsedu deset měsíců, než byl v září 2016 zvolen Čeferin. Každá fotbalová instituce jistě má mít předsedu, ale také je třeba čas, aby se věci vyvinuly.“

O nucené správě UEFA, jíž hrozí Roman Berbr

„Nemohu mluvit za UEFA, která má svoje předpisy. Osobně jsem ale přesvědčen, že stávající vedení asociace by mělo UEFA ujišťovat, že k jakýmkoliv sankcím není důvod. Nejsme-li vnitřně ve shodě, tím spíš není na místě se pokoušet rozhodčího obléknout do dresu jednoho z hrajících týmů. Dosavadní mediálně zmiňované příklady hrozících sankcí ukazují spíše na těžší defekty svazů, např. snahy o netolerované zásahy státu do pravomoci fotbalové asociace jako v Polsku v roce 2008.“

O podpoře Slavie

„Slavia Praha a já máme v mnohém podobné či identické názory na záležitosti českého fotbalu. Je to úřadující mistr a rodinné stříbro českého fotbalu. Komunikuji však s řadou klubů i regionů a podporu mám z různých směrů, nechci nikoho vyzdvihovat či naopak na někoho zapomínat.“

O své opozici vůči Berbrovi

„U mých zastánců je to plus, u mých odpůrců je to minus. Odpověď na to, jak to kdo s fotbalem myslí, přinese čas.“

O případném rozdělení funkcí s Martinem Malíkem

„Malík předseda, já generální sekretář? Slyšel jsem o takové možnosti už v květnu před červnovou volbou, v zákulisí se tehdy mluvilo i o obráceném gardu – Fousek předseda a Malík generální sekretář. Momentálně ale žádná z takových variant naprosto nepřipadá do úvahy ani jako teorie.“

(zdroj: isport.cz)


Leknou se „nucené správy UEFA?

Po nedávných spanilých jízdách dua Martin Malík/Roman Berbr na Moravu a Slezsku experti-skeptici odhadují, že odbojná Morava „vyměkne“ a zvolí Berbrova kandidáta. Třeba proto, aby si zachovala dvoukomorový systém i do budoucna. Zvlášť poté, co „patřičně vyškolený“ zástupce UEFA na Moravě rusky hrozil uvalením nějaké nucené správy UEFA na český fotbal. A Berbr tím pak strašil v deníku Sport, kde navíc tvrdil, že k tomu patří i vyřazení českých klubů ze soutěží pořádaných UEFA, tedy z evropských pohárů atd.

I když to vypadá hodně přitažené za vlasy, možná to na někoho zafunguje. První takovou vlaštovkou je stanovisko Sigmy Olomouc, která ještě v létě podávala na FAČR žalobu pro neplatnost červnové valné hromady, na níž nemohl zástupce hanáckého klubu hlasovat. Nyní místopředseda představenstva olomoucké Sigmy Petr Konečný už ve Sportu sděluje: „Naším zájmem je, aby se FAČR stabilizoval. Podporujeme Martina Malíka. Bohužel, Petr Fousek si nedokázal zajistit podporu v české části. Tam ji má minimální. To je handicap.“

Otočili Hanáci, protože chtějí hrát na jaře o Evropu?

Nejspíš měl Konečný použít místo slova „stabilizoval“ termín z husákovské doby „normalizoval.“ To by bylo vhodnější. A od koho Petr Konečný vůbec ví, že Fousek nezískal v české části větší podporu? Kdo mu to sdělil? Berbr s Malíkem, kteří právě získali podporu Sigmy?

Já to vidím poněkud jinak. Sigma Olomouc se díky skvělé práci trenéra Václava Jílka dostala senzačně na třetí místo v lize. A řekla si, že na jaře zkusí hrát o evropské poháry. K tomu je ovšem zapotřebí, aby jí neškodili rozhodčí. Takže volí Berbrova kandidáta.

Průzračné jak studánka, jen kdyby to hoši z Hané neskrývali za vzletná slova o nutnosti stabilizovat svaz. Jenže je to hodně krátkozraký cíl, pokud budou staré berbrovské struktury nadále působit v českém fotbale, nikam se nepohne.

Proto platí: i když hrajete v lize pěkný fotbal, ať máte jakýkoliv náskok, pokud podporujete tyhle struktury, v celkovém vyznění českému sportu číslo jedna škodíte.

Bude moravská komora nadále Senátem?

Na rozdíl od „obyvatel zatuchlého fotbalového ghetta“ si veřejnost a řadoví členové FAČR tuhle základní věc uvědomují a podepisují ve stovkách petici iniciativy Čistý fotbal na Berbrovo odvolání (viz www.cistyfotbal.cz).

Uvidíme, zda Morava v Nymburce udrží svou vlajku nahoře, či u většiny jejích delegátů nakonec vyhraje pragmatický postoj Sigmy Olomouc?

Moravská komora dosud v českém fotbale coby pojistka demokracie plnila funkci Senátu v Parlamentu ČR. Bude to platit i po úterku? Stejně jako ten Senát by ji ostatně leckdo z „pragmatiků“ rád zrušil.

Tragikomicky však vyznívá, když Berbr a spol., kvůli nimž je český fotbal tam, kde je, chtějí po delegátech moravské komory, aby se chovali rozumně a odblokovali volbu předsedy. Co kdyby to naopak udělali oni v české komoře?

Takhle to vypadá jako když vrah rodičů volá po polehčujících okolnostech, protože je sirotek.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotky: uefa.com)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace