eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Plzeňská pentle pro Slavii a motivátor Rada. Nejrizikovější flek? Kouč Viktorky

📁 Aktuálně, Blogy, Domácí fotbal, ePojisteni.cz liga, Fanoušci, Homepage, Pavel Procházka, Procházka ligovým děním, Topstory 🕔3.4.2017

petrrada_skolegyspartatrenink_sparta_czRada uhrál se Spartou v Edenu remízu.

epojisteniczliga_logo_150PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM – Tolik povyku po remízových zápasech Slavia – Sparta (1:1) a Plzeň – Teplice (2:2) a přitom se vlastně nic nestalo. Osm kol před koncem se vůbec nic nezměnilo. Viktorka vede ligu o bod před slávisty a o deset před sparťany. Fotbalovým národem však hýbou dvě věci, z prvního místa odvolaný trenér Pivarník, nahrazený „papírovým“ koučem Bečkou a skutečným kormidelníkem Horváthem bez licence (neúspěšný model Letná – začátek jara 2017?) a velmi sporná, nafilmovaná Mingazovova penalta, která matným slávistům v 287. derby proti nečekaně dobré Spartě přinesla v dané chvíli zlatý bod. I když se fanoušci červenobílých po zatímním průběhu jarní sezony těšili na předpokládanou výhru a návrat do čela tabulky.

Co se týče nedělního derby, to mnoho krásy nepobralo. Hrálo se prakticky bez šancí. Spartě, která měla v národním týmu jedině náhradního gólmana Koubka, očividně pomohla reprezentační pauza. Hrát na Slavii hned po herním i výsledkovém výbuchu se Zlínem (0:0) – asi by její výkon a nejspíš i výsledek byly horší.

Podceňovaný trenér Petr Rada se projevil jako pravý motivátor. A alespoň do dalšího zápasu (doma se Zbrojovkou Brno) utišil své kritiky. Zkušenému koučovi chybělo k triumfu v derby pár minutek v nastavení a větší šikovnost ruského obránce Karavajeva, jenž svou nasazenou stoličkou pomohl, aby si na ni filmující kolega z bývalého Sovětského svazu, Turkmen Mingazov v červenobílém dresu „vyčuraně“ naskočil.

Rada zvolil velmi správnou sestavu

V obraně Petru Radovi pomohly dvě věci – za prvé, že se mu v duelu se Zlínem vykartoval jeden z nejhorších jarních hráčů Sparty Michal Kadlec. A za druhé, že se mu na předzápasovém tréninku zranil další tragéd v rudém dresu Mazuch, jehož nahradil univerzálem Marečkem. A tomu to ve dvojici s Holkem šlo v Edenu velmi dobře.

V záloze pak byla Sparta většinu času lepší než Slavia, sparťané skutečně dřeli do úmoru, jak slíbili. A ještě jedna věc – jeden z nejlepších výkonů po svém návratu na Letnou podal střelec gólu Václav Kadlec. Rada se krom toho na cizím hřišti nebál nasadit vlastními fanoušky vypískávaného Konatého, který pak perfektně nahrál Kadlecovi na zmíněnu branku.

Navíc média, která před startem ligy i před jarní sezonu Spartu velebila, šla v posledních týdnech ode zdi ke zdi. Když Letenským nevyšel začátek jara, zcela je odepsala a Slavii posadila do role velkého favorita. Vůbec jsem to takhle neviděl, i červenobílí měli totiž své jarní výpadky (druhý poločas proti Jihlavě, jalová první půle proti Plzni, nepříliš povedený zápas s urputnými Teplicemi, nevyužitý tlak v Liberci korunovaný ztrátou dvou bodů a klíčové jarní opory Sýkory kvůli zbytečné čtvrté žluté kartě v závěru utkání).

Sparťané, co neměli ztratit, nakonec ztratili

Jako by se úplně zapomnělo, že na Letné je navzdory obří marodce spousta stále velmi dobrých hráčů, kteří čekají jen na to, až je dá někdo dohromady. A derby po reprepauze k tomu bylo skvělou možností. Teď to ale Radovi sparťané musejí dokázat i doma, kde budou nuceni tvořit a bušit do plných. To může být těžší úkol než sehrát vyrovnanou partii v Edenu se Slavií, v níž nemáte údajně co ztratit.

Nakonec ale sparťané kvůli té zvláštní penaltě ztratili. Kdyby vyhráli, vrátili by se do boje o titul. Takhle s desetibodovou, resp. devítibodovou ztrátou mohou jen čekat na opakovaná zaváhání svých soupeřů. Ovšem Viktorii Plzeň přivítají už za necelé tři týdny (v neděli 23. dubna od 17.30 hodin, vysílá O2 TV Sport) doma na Letné.

michaelngadeu_slavigolvlize_slavia_czSlavia předvedla špatný výkon, bod zachraňovala v závěru.

Slavii chyběl Sýkora až příliš

Slavia? Té až příliš citelně v derby scházel vykartovaný Sýkora, jeho úniky a centry z pravého strany červenobílým zoufale chyběly. Tecl ho nenahradil ani z padesáti procent. A ještě jedna věc, o které jsem již jednou psal, dva pomalejší hráči Barák a Hušbauer ve středu pole dominují zpravidla proti slabším týmům (Příbram, v reprezentaci třeba San Marino), ovšem, když dojde na „závody“ s rychlým a kvalitnějším soupeře, už to tak slavné nebývá.

A když začala mít Slavia ve druhé půle alespoň na chvíli navrch, stáhl trenér Šilhavý ze hry Tecla a nahradil ho druhým útočníkem Mešanovičem. Jenže čtyřčlenná záloha červenobílých s pětičlennou sparťanskou zase začala ztrácet, Sparta se vrátila do hry a po první Kadlecově šanci už podruhé skórovala. Co z toho vyplývá? Rychlý Mingazov (střídal až v závěru Zmrhala), který si došel pro penaltu, měl hrát místo marného Tecla od začátku, nebo jej alespoň vystřídat namísto Mešanoviče už po hodině hry.

Takhle se slávisté (podobně jako ve druhé půli proti Teplicím) omezili jen na dlouhé míče na osamoceného Milana Škodu. A ten splnil svou úlohu až suverénně proměněnou penaltou ve vypjaté chvíli.

Takové penalty nemám rád!

Co ještě k té penaltě říci? Byla taková – no, „plzeňská“. Ano, kontakt tam byl. Ovšem hodně vynucený. Třikrát opakuji, že takové penalty by se pískat neměly. To už mi pokutovým kopem více zaváněl Kadlecův zákrok na Frydrycha na začátku druhé půle. Třeba to jinak vcelku suverénní sudí Franěk sečetl a ze dvou velmi sporných penalt udělal jednu.

Opakuji, že bych nepískal ani jednu! Ještě že si sparťan Mareček, když mluvil o letci Mingazovovi, včas vzpomněl, kdo mu dělá v týmu kapitána a připomněl Lafatův penaltový (ú)let v utkání s Teplicemi. Tam nebyl ani kontakt, ani stolička. A způsob, jakým letenský kapitán. mediální to „slušňák“, zajel v neděli do slávistického brankáře Pavlenky, byl také dosti neslušný. Možná byl Lafata rád, že se jen žlutilo, tohle totiž vypadalo až oranžově.

Když už jsme ale o těch penaltových diskuzích, vůbec se nediskutovalo o penaltě, kterou za stavu 0:2 v Plzni nařídil pět minut před koncem rozhodčí Julínek v sobotu večer po kontaktu nešikovného a naivního teplického náhradníka Soungoleho s Bakošem. Ano, kontakt tam také byl a jasný. Ale nedošel si náhodou i plzeňský útočník cíleně a šikovně pro penaltu? Nevyhledal si Bakoš ten správný kontakt? Ostatně i expert ve Studiu ČT, bývalý zkušený obránce Sigmy Olomouc a Zbrojovky Brno, Tomáš Janotka použil výrazu „došel si pro penaltu“. Ano, byla to asi na první pohled jasnější situace než při derby, ale i v tomhle případě se zdálo být zřejmé, co je prvotním snažením pronikajícího útočníka.

Trpěl v Plzní sudí Julínek slepotou?

Penaltu si jistojistě obhájí, ale jinak byl sudí Julínek chvílemi nejlepším plzeňským hráčem. Poukázal na to už o přestávce sobotního večerního utkání Plzeň – Teplice ve Studiu ČT Sport expert Pavel Karoch, který rozebral tři jasné zápasnické fauly hráčů Viktorie Plzeň. Všechny nepochopitelně neodpískané. Takhle slepý rozhodčí být nemůže a rozhodně není. Ve druhé půli se pak po jedné podobné situaci na polovině Plzeňských přímo komentátoři u mikrofonu Jaromír Bosák s Luďkem Zelenkou začali nepokrytě smát. Vzápětí na druhé straně přišel plzeňský útok korunovaný penaltovým gólem. Hlavně, že jsou pánové Listkiewicz s Mlsnou s rozhodčími spokojeni a že panuje důvěru.

Jak koho a jak komu.

romanpivarnik_tiskovkaplzenprichod_fcviktoria_czPlzeň vede ligu, Pivarník si přesto balí kufry.

Vyhazov z prvního místa…

Využitá penalta vybudila do té doby tápající Plzeň podobně jako předtím v Karviné (3:2) k drtivému tlaku, z něhož vytěžila vyrovnání, a nakonec málem i třetí vítězný gól. Protože se ale rakouský náhradník Ivanschitz místo rozhodující trefy na rozdíl od Karviné ukopl, dostali plzeňští bossové Paclík se Šádkem konečně záminku Romana Pivarníka vyhodit. Hráči to jistě přivítají.

Být trenérem ve Viktorii Plzeň je tak asi nejrizikovějším povoláním v Česku. Po odchodu Pavla Vrby koncem roku 2013 to už od roku 2014 postupně pocítili Dušan Uhrin mladší, Miroslav Koubek, Karel Krejčí a nyní i Roman Pivarník. Prý je to tentokrát kvůli „neuspokojivému hernímu projevu“. Tak určitě…

On byl pan Pivarník na citlivé dušičky hráčů asi moc přísný.

Varianta s asistenty Zdeňkem Bečkou a Pavlem Horváthem? Leckdo se může zeptat – a nebude to loutkové divadlo s utajeným „poradcem“ Pavlou Vrbou? Tedy jakási varianta „Karel Krejčí“?

Fanouškovské vtípky typu, zda vzhledem k současné Horváthově postavě není Bečka a Horváth jedna a tatáž osoba, ponechme teď stranou. Vážně – je patrné, že motorem nového trenérského dua bude „nelicencovaný“ Pavel Horváth. Alespoň už nebudou muset na stadionech pověřovat kluby své ochranky, aby nechodil do míst, kde nemá co dělat, tak jako v březnu v Edenu.

Co může spustit „efekt Horváth“?

Mohou nastat dvě varianty vývoje. Že má v týmu Horváth, zejména u svých bývalých spoluhráčů, jméno, je jasné. Teď půjde o to, zda si vzpomenou, jak spolu váleli na trávníku, nebo spíše na to, když spolu pařili při nekonečných a častých oslavách. Aby to nedopadlo jako loni na jaře, když generální ředitel Adolf Šádek přistavil hráčům autobus směr pivovar, k volantu posadil Limberského a když se kluci nešetřili a prohráli pak 0:5 na Slavii, sebral všem – alespoň podle svého veřejného prohlášení – prémie. Jenže to už měli tehdy titul jistý.

Pravdou ovšem je, že odvolávat trenéra z prvního místa, to je i v zemi jménem Česko velmi zvláštní a neobvyklá věc. Pokud se pamatuji, tak to udělal snad jen Petr Mach, když v roce 1994 odvolal Karola Dobiaše z postu trenéra Sparty, i když jeho tým vyhrával a vedl se Slavií tabulku s plným bodovým ziskem. Ovšem to bylo zkraje soutěže. Důvod byl však stejný – neuspokojivý herní projev.

Pak to ještě provedl současný letenský majitel Daniel Křetínský v prosinci 2004, když po vysoké porážce Sparty 0:5 v Lyonu v Lize mistrů odvolal z prvního místa Františka Straku a nahradil jej Jaroslavem Hřebíkem. No a koncem roku 2011 musel Spartu opustit v podobné pozici ředitel a v podstatě šéftrenér Jozef Chovanec, když uvolňoval funkci opět pro Hřebíka.

Prozíravé vedení Hradce Králové

Přihořívá i dole. Vedení Hradce Králové si může gratulovat, že přede dvěma týdny odmítlo rezignaci trenéra Pilného. Protože pod jeho vedením „votroci“ nečekaně vyhráli 3:1 ve Zlíně, který jde podobně jako loni po skvělém podzimu na jaře od nezdaru k nezdaru.

Slovácko, podobně jako Brno (0:0 doma s Duklou), góly moc nestřílí (zase 0:0 v Jihlavě), ale za to vůbec neprohrává.

To Bohemians 1905 jsou na jaře vyloženě špatní, v sobotu podlehli i na půdě Příbrami (0:1), a mají štěstí, že i Jihlavané tolik klopýtají. Teď se s nimi utkají v sobotu ve svém „Dolíčku“. A kdyby znovu prohráli, byl by to pro něj veliký malér.

Starkova Příbram naopak ožila. Spodek tabulky nyní vypadá následovně: 11. Liberec 23, 12. Brno 23, 13. Bohemians 21, 14. Hradec Králové 21, 15. Jihlava 17, 16. Příbram 15.

Hodně o vývoji v čele i u dna tabulky napoví už následující víkendové souboje: Hradec Králové – Plzeň (pátek, 20.15 ČT Sport), Karviná – Slavia (sobota, 20.15, ČT Sport), Sparta – Brno (neděle, 17.30, O2 TV Sport), Slovácko – Příbram (sobota, 17.00), Bohemians 1905 – Jihlava (sobota, 17.00) a Teplice – Liberec (sobota, 18.15, O2 TV Sport).

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: sparta.cz, slavia.cz, fcviktoria.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Plakátové číslo s kronikou právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace