eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Petr Čech – příliš dobře plánovaný odchod?

📁 Aktuálně, Blogy, Domácí fotbal, EURO 2016, Homepage, Pavel Skramlík, Reprezentace, Topstory 🕔9.7.2016

petrcech_detailnaoblicejmaska_fifa_com

GLOSA – Brankář české fotbalové reprezentace Petr Čech ohlásil v pátek ve svých 34 letech odchod z národního týmu, a přestože někteří jeho kritikové téměř jásají, dovoluji si s nimi nesouhlasit a projevit nad Čechovým odchodem nelibost. Jeho individuální rozhodnutí je však nutné respektovat.

Češi jsou národem škarohlídským, závistivým a nepřejícím. Mnohým z nás se za čas každý hrdina „přejí“ a s přibývající dobou na něm hledáme co nejvíce chyb. Někteří jdou ještě dál a dělají z bohatýrů šašky.

GÓLMAN „JEN“ PODRŽÍ MUŽSTVO

Brankáři ve fotbale mají specifickou pozici. Jejich chyby a minely se připomínají dlouho, na jejich zázračné zákroky se vzpomíná mnohem méně. Na rozdíl od útočníků, na jejichž zazděné šance se brzy zapomíná a některé góly naopak se stávají nesmrtelnými. Fatálním chybám se nevyhnuli ani Jašin, Zoff, Buffon nebo Plánička. Když však hráč z pole nepromění pět stoprocentních příležitostí, tak se „jen“ střelecky neprosadil nebo mu zrovna v příslušný den „nebylo přáno“. Gólman však jednou chybou v témže utkání prohrál zápas. Když útočník z pěti tutovek dá jen jeden gól, tak rozhodl utkání. Pokud gólman měl tři famózní zákroky, tak jenom „podržel mužstvo“. Téměř nikdo neřekne, že gólman vyhrál zápas svými zásahy a nebýt jich, tak by jeho tým prohrál 1:3. Jenže mužstvo zvítězilo 1:0, když se v jedné z pěti stoprocentních možností trefil největší dřevák na hřišti.

petrcech_bezmicepohleddopredu_arsenal_com

Petra Čecha zřejmě už uvidíme jen v dresu Arsenalu.

Petr Čech měl tu smůlu, že podobně jako třeba Iker Casillas byl dobrý velmi brzy. Za 14 let (debutoval 12. února 2002 v 19 letech proti Maďarsku) se prostě mnoha fanouškům a komentátorům (zejména těm mladým, kteří nebyli před jeho reprezentačním debutem ani na střední škole) „přejedl“. Začali ho nazývat kvůli jeho nadání udržovat si z mediálního hlediska velmi dobrou image „Panem Dokonalým“, vyčítat mu chyby v mezistátních zápasech, dělat narážky na jeho věk, ctižádost a naznačovat, že místo jedničky by už měl dávno dostat Tomáš Vaclík.

CO NADĚLÁTE?

Nicméně – co naděláte: Čech je mistrem Evropy do 21 let, bronzovým medailistou z EURO 2004, vítězem a finalistou Ligy mistrů UEFA, vítězem Evropské ligy UEFA, čtyřnásobným anglickým mistrem, čtyřnásobným držitelem FA Cupu, třikrát vyhrál anglický Superpohár, třikrát Anglický ligový pohár, je nejlepším brankářem světa 2005, sedminásobným nejlepším fotbalistou Česka, desetinásobným držitelem Zlatého míče ČR, má spoustu dalších individuálních ocenění a klubových úspěchů, za národní tým nastoupil ve 124 zápasech a je to historický rekord (překonal počet startů Karla Poborského, jenž jich měl 118).

Utrpěl však také několik vážných zranění včetně proražení lebky.

V pátek řekl zcela vyrovnaně, že v nároďáku končí a bude se věnovat už jen kariéře v londýnském Arsenalu.

ON TO DOBŘE VÍ

Vlastně až teprve teď lze Petru Čechovi něco vytknout. Jeho zdůvodnění, že ve svých 34 letech nebude začínat novou kvalifikaci (záležitost na rok a půl) jako něco, co by nemusel dokončit, se přijímá s nedůvěrou. I dvacetiletému hráči se může stát, že kvůli zranění či nemoci nemůže dokončit jednu kvalifikaci, ve věku to není. Čech se rozhodl pragmaticky a o dalším lze jen spekulovat.

Dosáhl prakticky všeho, co chtěl. Nyní zřejmě dospěl k názoru, že národní tým je ve stavu, že k jeho věhlasu v nejbližší době nijak nepřispěje a bude ho jen časově více zatěžovat. Dobře ví, že gólman ve 34 letech není starý a výkonnost vysoké mezinárodní třídy stále má. A na prestiži by mu neubralo, kdyby se měl na postu jedničky střídat například s Vaclíkem, s tím by se ve svém věku určitě smířil. Jako autoritu kabiny a rádce mladým brankářům by ho bral každý trenér. V historickém pořadí, sestaveném renomovanou organizací IFFHS, patří mezi patnáct nejlepších brankářů světa a figuruje v první desítce.

Ale buď se v něm vyčerpal vlastenecký potenciál a hrdost na to, že může reprezentovat svou vlast, nebo mu nevyhovuje designovaný nový kouč národního týmu Karel Jarolím. Nemá stejnou letoru jako třeba jeho italský kolega Gianluigi Buffon, jenž ve 38 letech na EURO 2016 zpívá při nástupu mužstev hymnu s obrovskou vervou nejhlasitěji ze všech a při zápase by skočil i pod tankové pásy.

JEN BANKS A PLÁNIČKA…

Brankáři jsou dlouhověcí a z historické světové elity skončili v národním týmu ve věku 34 let jen tři gólmani:

34 let – Gordon Banks (Anglie), František Plánička (Československo), Petr Čech (Česko)

35 let – Iker Casillas (Španělsko), Sepp Maier (Německo), Ricardo Zamora (Španělsko)

36 let – Andreas Köpke (Německo)

37 let – Peter Schmeichel (Dánsko), Oliver Kahn (Německo)

38 let – Lev Jašin (SSSR), José Luis Chilavert (Paraguay), Edwin Van Der Sar (Nizozemsko)

39 let – Jens Lehmann (Německo), Neville Southall (Wales)

41 let – Dino Zoff (Itálie), Peter Shilton (Anglie)

Pavel Skramlík, šéfeditor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: fifa.com, arsenal.com)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace