eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

PERGL VERS. KWEUKE: Co je horší? Zasra..ej, černej, nebo bílej parchant?

📁 Aktuálně, Domácí fotbal 🕔6.2.2012
PERGL VERS. KWEUKE: Co je horší? Zasra..ej, černej, nebo bílej parchant?


Tak nevím, Sparta nějak nemá v poslední době na ta přípravná utkání ve Španělsku štěstí. Minule aférka s výměnou dresů, letos se z plánovaného dvojzápasu s druholigovou švýcarskou Bellinzonou odehrálo sotva čtyřicet minut prvního duelu, a pak bylo utkání předčasně ukončeno. Kamerunec v českých službách Leonard Kweuke se po opakovaných kontaktech a faulech málem serval s Čechem ve švýcarských službách, mimochodem bývalým sparťanem, Pavlem Perglem. Údajně kvůli rasistickým Perglovým urážkám. Pergl rasismus popírá a Bellinzona na svých stránkách tvrdí, že o předčasném ukončení zápasu rozhodl prezident klubu kvůli přehnaně tvrdé hře Sparty, která měla na svém kontě čtyři žluté karty a jen útočníka Magnettiho prý faulovala hned třináctkrát.

Nejpsíš vše zůstane v poloze tvrzení proti tvrzení. A pravda bude jako většinou někde uprostřed. Jenže zatímco Sparta nechce Perglovy výroky upřesnit a zveřejnit (Ondřej Kasík, tiskový mluvčí  Sparty: „Pergl hrubě Kweukeho urážel, nechme to tak být, víc to nechceme konkretizovat.“),  český obránce Bellinzony ochotně rozdává tuzemským médiím rozsáhlé rozhovory a získává tak navrch. Zvlášť když tvrdí, jak druholigoví Švýcaři Spartu přehrávali a jak byli Pražané nervózní, protože se chtěli před ligovým startem ukázat před svým novým generálním sportovním manažerem Jaroslavem Hřebíkem. Ten zase tvrdí, že naopak jeho někdejší svěřence z Letné Pergl neměl herně na Kweukeho, a proto Afričana opakovaně rasisticky urážel.

 

Kdybychom mohli vidět video a slyšet konkrétní verze obou stran, bylo by to jednodušší.

 

Je ale asi dobře, že český fotbalový fanoušek se přiklání k  jedné z verzí spíše na základě barvy dresů a sympatií k týmu a jeho protagonistům než podle barvy kůže.

 

Pergl tvrdí, že Kweukeho rasisticky neurážel. Že mu „pouze“ řekl „You fucking bastard“ a „You fucking shit“. A že to samé či podobné slyšel z Kweukeho úst asi desetkrát.  Prostě normálka.

 

Ten druhý výraz mi připadá poněkud nadbytečný čili redundatní. V podstatě nesmyslný až směšný. No považte sami. „Ty zasr..ný hov.o!“. Jaké jiné lejno může asi tak být, že?

 

 

Co je horší a a co je rasismis?

A „You fucking bastard?“  Tedy „Ty zasra.ej parchante“? Osobně nevím, jestli by mě víc naštval „bílej (nebo černej) parchant“ víc? Spíš naopak. Ostatně bílý jsemtak,  jako je Kweuke černý.O tom není pochyb. Spíš bych si myslel,  že nejsem „zasra..ej“. To by mě opravdu mohlo naštvat.

A že je to rasismus? Já vím, i vynikající britský spisovatel a velký fanoušek Arsenalu Nick Hornby ve svém kultovním románu Fotbalová horečka na jednom místě píše, že byl velice rád, když divák vedle něj křičel na hráče soupeře s tmavou barvou pleti pouze: „Ty ču.áku!“ a nikoliv „Ty černej ču.áku!“

 

Jenže není to jen nadávka z momentálního vzteku či návalu bolesti, nikoliv projev uvědomělého rasismu?  Nestalo se vám, že jste někomu ve zlosti či afektu řekli třeba: „Ty vole nosatej (pihatej, tlustej, malej, velkej, pražskej, brněnskej, ostravskej, českej, moravskej, slezskej, slovenskej, venkovskej, městskej, dělnickej, inženýrskej, doktorskej atd., atp.)“ a nemysleli to přitom tak doslova?  Dodat místo „tlustej“ „černej“, tak je z člověka rázem rasista.

 

A nepřehání se to už s tou korektností (viz anglická kauza Terry vers. Anton Ferdinand, která jde v červenci k soudu přesto, že  kvůli tvrzení proti tvrzení ji  někdo nejspíš také spravedlivě nerozsudí)?

A je opravdu o tolik horší někoho urazit rasově („Ty černej…!“), než „rodinně“ („Ty parchante“ nebo urážky na adresu manželky, sestry či matky – viz Zidaneho zkrat ve finále MS 2006 s Itálií)?

 

Byl jsem jedním z těch, kteří už v 90.letech proti vzrůstajícímu rasismu na stadionech, často osamoceně, bojoval. A mám radost, že tyto projevy nejsou v současnosti zdaleka tak časté a že sami fanoušci se na svých stránkách (například na www.spartaforever.cz) proti rasismu jasně vymezují.

Určitě k tomu pomohla i skutečnost, že ve většině českých ligových klubů se coby opory postupem času objevili hráči jiné barvy pleti.

 

Jak se Liberečtí na Letné spletli

Je dobře, že se proti rasismu bojuje, ale nejsou někteří fotbalisté až příliš vztahovační? Neslyší rasismus i tam, kde není? Liberečtí si na podzim stěžovali, že na Letné sparťanští diváci rasisticky bučeli na prvního českého reprezentamta tmavé pleti Theodora Gebre Selassie. I on si to myslel. Jenže se spletl….Nebylo to na něj, ale na jeho slovenského spoluhráče Breznaníka za ostrý zákrok na Krejčího na loňském halovém turnaji v O2Areně, po němž se sparťanský mladý záložník nepříjemně zranil… Takže o žádný rasismus vůbec nešlo. Omluvil se pak ale někdo křivě nařčenému publiku?

A bylo rasismem proti bílým, když právě Kweuke ukazoval na tomtéž turnaji fanouškům Slavie, že je podřeže? Afričan dostal od disciplinárky pokutu, ovšem nikoli za rasismus, ale za nesportovní chování. Rozumné řešení.

Jinak, kdo kdy byl dál než u moře v Chorvatsku, dobře ví, že existuje i rasismus vůči bílým a že to není vůbec nic příjemného.

Shodneme se určitě na tom, že do života ani do fotbalu rasismus nepatří v jakékoli formě, i když FIFA proti němu bojuje hodně povrchně až pokrytecky.

Stejně tak jsou ale hnusné nadávky do „zasra..nejch parchantů“,  zákeřné rány loktem, zbytečně ostré fauly atd. Zvláště pak v přátelském zápase týmů, které spolu bydlí na soustředění v jednom hotelu.

„Trochu pokory, trochu té pokory,“ říkával čerstvě omilostněný „Ivánek“ Horník.  Ostatně ten měl „kluky opálený“ z Barcelony, jak jim říkal ve svých legendárních odposleších, rád. Ještě, že Horníkovi nepřišili něco navíc za rasismus… Třeba by teď ani nemohl být omilostněn.

 

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

Foto: Sparta.cz

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace