eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Penalty v Synot lize? Rozhodčí nejvíce přejí Plzni, ale přitvrdili celkově!

📁 Domácí fotbal, Homepage, Synot liga, Topstory 🕔1.12.2014

vaclav_pilar_hra fcviktoria.cz

ZJIŠTĚNÍ – Synot liga 16. kolem úspěšně zakončila svou podzimní část a nyní ji čeká dlouhá téměř tříměsíční přestávka, a tak je čas hodnotit. Hojně propíraným tématem jsou v médiích tradičně rozhodčí a k nim neodmyslitelně patří také pokutové kopy.

Právě hlavní arbitři totiž rozhodují o tom, kdy ukázat na bílý bod a prohlásit atak bránícího hráče ve vlastním pokutovém území za nedovolený a kdy naopak nechat pokračovat ve hře poté, co usoudí, že se jednalo o čistý zákrok a není tedy třeba hru zbytečně zastavovat.

Jsou bránící fotbalisté čím dál více neopatrní? Nebo rozhodčí od začátku tohoto ročníku nastavili přísnější metr na posuzování penaltových zákroků? Jedno je jisté, pokutových kopů znatelně oproti loňské sezóně přibylo. Zatímco vloni sudí nařídili celkově 47 penalt, letos už jich hráči kopali dohromady třicet.

Vzhledem k tomu, že do konce tohoto ročníku zbývá odehrát ještě celých čtrnáct kol, dává to solidní průměr 1,875 penaltových faulů na jedno kolo, což je mírný nárůst oproti sezóně 2013/14, kdy rozhodčí pískali průměrně 1,57 penalty/kolo. 

pitakkarel_hra slavia.cz

Slavia má vyčerpáno na x let dopředu, nejlépe padat umí Plzeňští

Tento přísnější metr v trestání penaltových zákroků se pozitivně projevil taktéž na celku pražské Slavie. Sešívaní jako jediní ze šestnácti účastníků české nejvyšší soutěže vloni nekopali ani jeden pokutový kop, kdežto letos dostali tuto možnost už dvakrát a v obou případech byli úspěšní. Nejprve proměnil Karel Piták a hned v dalším duelu i kapitán Martin Latka.

Bohužel slávisté si pravděpodobně vyčerpali své štěstí na zahrávání těchto standardních situací na několik let dopředu. Předtím totiž čekali na zahrávání pokutového kopu neuvěřitelných 73 utkání, tedy od 3. května 2012. Jsou tak pravým opakem hráčů Plzně.

Viktoria už minulou sezónu měla možnost zahrávat hned devět pokutových kopů a letos to vypadá ještě lépe. V dosavadních šestnácti odehraných kolech totiž Plzeňští kopali už sedm penalt. Jak se zdá, úřadující český vicemistr se rok od roku zlepšuje. Však na to má také ideální typy hráčů, jako například Václava Pilaře, který pro pád nejde nikdy daleko.

jindrisek_bohemians bohemians.cz

A hráči Viktorie se zlepšují nejenom v počtu vybojovaných penalt, ale i v jejich proměňování. Zatímco v minulých letech měli trenéři problém najít spolehlivého exekutora a často selhával i kapitán Pavel Horváth, letos ze sedmi pokusů neproměnili jenom jeden, když v utkání s Mladou Boleslaví neuspěl Ondřej Vaněk.  Hlavně Daniel Kolář přitom prokázal chladné nervy (3 přesné pokusy).

Nejenom Slavia s Plzní však zaznamenaly nárůst penaltových příležitostí. Své maximum z minulého ročníku už nyní vyrovnala Sparta s Teplicemi a výrazně jej překonali pražští Bohemians, kteří vloni kopali pouhé dvě penalty za celou sezónu, kdežto letos už jich kopali pět. Na druhou stranu třeba celek Dukly nebo Příbrami na první nařízenou penaltu stále čekají, zatímco vloni v této statistice excelovali.

penalty_polovinasynotligy synotliga.cz

-hra-

(zdroj fotek: fcviktoria.cz, slavia.cz, bohemians.cz, synotliga.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace