eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Penalty v Synot lize? Loňský ročník nebyl nijak výjimečný! Střelci řádili v sezóně 2011/12

📁 Domácí fotbal, Gambrinus liga, Homepage, Topstory 🕔12.7.2014

horvathpavel_fcviktoria.cz

Pokutové kopy jsou velice důležitou součástí fotbalu, často totiž rozhodují o vítězi či poraženém. Zatímco pro exekutora je kop z bílého bodu neuvěřitelným nervovým vypětím, brankáři mohou případným chycením jeho rány pouze překvapit, a tak mají znatelnou psychologickou výhodu, která se většinou projeví. A to i v zápasech Synot ligy.

Penaltám ale v poslední době jakoby odzvonilo. Fanoušci pochopitelně rádi vidí tyto vypjaté momenty, jež ještě více zdramatizují onen klíčový okamžik, ale oni jsou asi jediní, kdo je pro. Ostatní se proti těmto situacím totiž většinou staví zády, což potvrzují i dlouhodobé statistiky.

Penalt ubývá! Proti jsou rozhodčí i sami hráči

Hned ve druhém ročníku samostatné české nejvyšší soutěže povolili rozhodčí exekuci hned 73 pokutových kopů, ale od té doby měla čísla spíše sestupnou tendenci a 47 penalt z uplynulého ročníku Synot ligy rozhodně nijak nevyčnívá. Čím je tento pokles způsobený? Především dvěma faktory.

Hráči se snaží daleko více než v minulosti doslova vymodlit si pokutový kop a takřka každý zákrok v pokutovém území je tak doprovázen nějakou simulací. Rozhodčí tudíž musí být daleko pozornější, a protože se jim mnohdy zdá, že hráči filmují, a nechají pokračovat ve hře, ačkoliv se třeba o faul skutečně jednalo.

Nejvíce na tento fakt aktuálně doplácí pražská Slavia. Celek z Edenu totiž nekopal pokutový kop v ligovém zápase už rekordních 62 utkání. Naposledy se trefil z bílého bodu obránce David Hubáček 3. května 2012 proti Hradci Králové, tedy před více než dvěmi lety.

slavia_teplice_slavia.cz

Nejúspěšnější byli střelci v ročníku 2011/12, nejméně pak v sezóně 2004/05

V sezóně 2011/12 měli střelci nad brankáři opravdu výrazně navrch. Hráčům s rukavicemi totiž takřka nedovolili, aby jim některý z jejich pokusů chytili. Naopak z celkových 49 exekucí skončilo hned 42 v brance, což je více než solidní šestaosmdesátiprocentní úspěšnost.

Za tímto rekordem příliš nezaostali ani hráči v uplynulém ročníku 2013/14, i když třeba fotbalisté Viktorie Plzeň neměli hlavně na podzim moc dobře seřízenou mušku a z devíti pokusů jich dost zahodili. Hráči z ostatních celků to však napravili, především sparťané, kteří byli stoprocentní.

Naopak nejhorší z pohledu střelce a nejlepší z pohledu gólmana byla sezóna 2004/05. Rozhodčí nařídili pouhých 39 pokutových kopů, nejméně v celé historii, a podobně se zachovali i střelci, jež byli úspěšní jenom ve 24 případech, což je také rekordní číslo a hodně nelichotivá bilance pro exekutory.

penaltysynotliga_infografika LFA

-hra-

(zdroj fotek: fcviktoria.cz, slavia.cz, LFA)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace