eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Penalta a ofsajd? Měly úplně jiný smysl než dnešním fotbale!

📁 Časopis, Časopis - archiv, Homepage, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔11.9.2014

kozacik_penalta_fcviktoria.cz

UPOUTÁVKAMusím říci, že mě opakovaně irituje, když vidím, jak se rozhodčí, hráči, funkcionáři, experti či televizní komentátoři donekonečna dohadují, zda se měla, nebo neměla kopat penalta (čili pokutový kop), zda se měl, či neměl mávat ofsajd (čili postavení mimo hru).

Dnešní posuzování těchto, již historických, pravidel se zcela míjí s původním smyslem vzniku těchto pravidel v dějinách fotbalu. Jde v podstatě zcela proti nim a kazí tak nejpopulárnější hru na světě. Kdyby si aktéři těchto diskusí přečetli fotbalové dějiny, přišli by na to, proč tvůrci pravidel pokutový kop a postavení mimo hru před více než sto lety zaváděli.

A jen by je – místo zbytečných a věčných dohadů o pitomosti – zpřesnili v duchu tehdejších záměrů. Zavedení videa do fotbalu je jistě chvályhodná a pokroková záležitost a já ho rovněž jednoznačně podporuji, ovšem také by se měla zpřesnit pravidla, která přinášejí nejvíc dohadů, tedy pravidla o penaltě a ofsajdu.

Pokud jde o penaltu, je to velmi jednoduché. Pokutový kop navrhl kopat až v roce 1890 (27 let po vzniku pravidel) jistý William McCrum ze Severního Irska (dnes má kvůli tomu ve svém rodném městečku Milford v severoirském hrabství Armagh sochu).

SL Benfica v Bayer 04 Leverkusen - UEFA Europa League Round of 32

Hrubá hra a „Trest smrti“

Důvod: „Vymyslel jsem tento kop jako nejvyšší možný trest, protože jsem byl často svědkem hrubé hry před brankou“. Angličané se nápadu pokrokového Ira nejprve vysmívali a zpochybňovali jej jako „trest smrti“, ale pak byl přece jen v roce 1891 přijat do pravidel.

Nejdříve se penalta kopala dvanáct yardů (jedenáct metrů) od branky z různých míst, až pak irský fotbalista McCormick navrhl současný „puntík“. Původním smyslem McCrumova nápadu však bylo přísně trestat hrubou hru před brankou, nikoli jako dnes nesmyslně diskutovat o tom, jak daleko u těla měl hráč ve vápně ruku, zda byla nastřelená, či nikoli, a jestli došlo ke kontaktu někde v koutě šestnáctky.

Kdyby byl dnes dodržen původní smysl McCrumovy penalty, byl by pokutový kop nařizován jen za evidentní zmaření vyložené šance (jako třeba trestné střílení v ledním hokeji). Jinak je to často skutečně zcela nesmyslný „trest smrti“.

Divím se, že si někdo v dějinách pravidel takto nepřečetl a neoživil původní smysl zavedení pokutového kopu. V zápasech, kdy je nejčastějším výsledkem stav 1:0, rozhoduje penalta často o výsledku. Každý den bývá na celém světě nařízena za nastřelenou ruku nebo z nevinný faul/nefaul někde zcela mimo ohrožení branky.

A to v čase, kdy je fotbal odvětvím byznysu, jako každé jiné, jak se s oblibou říká, a kdy v něm létají obrovské peníze a platy.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V NOVÉM, ZÁŘIJOVÉM, ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÝ VYCHÁZÍ VE ČTVRTEK 11. ZÁŘÍ 2014!

(zdroj fotek: fcviktoria.cz, isifa.com/Getty Images)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo PRÁVĚ V PRODEJI

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace