eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

„Peltafanliga“ pokračovala dalším kolem… Už se konečně někde nedohraje?

📁 Blogy, Domácí fotbal, Gambrinus liga, Topstory 🕔9.5.2014

pelta2

GLOSA – Z nejvyšší české fotbalové soutěže máme najednou soutěže dvě: jednak Gambrinus ligu a zadruhé „Peltafanligu“, v níž bojují fanoušci různými pokřiky, transparenty a gesty proti předsedovi Fotbalové asociace České republiky Miroslavu Peltovi.

Po zápase 21. kola Baník Ostrava – Sparta to všechno vzniklo. Čili nás nyní o víkendu čeká 28. kolo Gambrinus ligy a 7. kolo Peltafanligy. Jelikož v týdnu výkonný výbor FAČR v Peltafanlize přitvrdil, tak lze očekávat eskalaci a možná už se „konečně“ někde zápas nedohraje…

Miroslav Pelta hovoří o „prahu bolesti“ rozhodčích, čili zda vulgární pokřiky typu „Pelta je ču**k“ v jejich vnímání překročí mez a po dvou přerušeních zazní předčasný konečný hvizd. Bude to mít za následek nejspíše to, že se situace ještě více vyhrotí.

ROUBÍKY A NÁPLASTI?

Je to celé velmi nešťastná záležitost, která nemá žádné účinné řešení. Pelta umí řídit asociaci, ale fanoušky uřídit nelze, alespoň za současných poměrů. Diváci na fotbale jsou svobodným a zčásti zcela neřiditelným davem, který si z nějakých výzev a apelů nedělá těžkou hlavu.

Před tímto svobodným davem lze buď zavřít stadion, nebo ho potrestat ukončením utkání, případně proti němu zasáhnout silou. Nelze však čekat, že každý fanoušek při vstupu na stadion vyfasuje od nějakého speciálního komanda roubík a poslušně si ho nasadí, případně že budou po tribunách běhat pořadatelé s policisty a přelepovat lidem ústa náplastí.

Jeden nejmenovaný klubový prezident už v polovině 90. let řekl, že fanoušek je nejsvobodnější částí fotbalu. „Skoro všichni si z fotbalu peníze berou, ale jen fanoušek za něj platí. Proto má největší práva. Fanoušky nemůžeš zastrašit ani koupit, můžeš si je jen získat na svou stranu,“ pravil ten moudrý muž.

FAČR si však fanoušky nezískává na svou stranu. Jenom je straší a okřikuje. To k úspěchu nepovede.

fanousci_sparta_sparta.cz

CHYBY A OMYLY

Současná situace je však výsledkem řady předchozích chyb.

1/ Zápas Baník Ostrava – Sparta Praha byl o násilí fanoušků, ohrožování zdraví občanů a obecního majetku (stadion na Bazalech je obecním majetkem, vlastní ho město Ostrava), nikoliv o pokřicích.

2/ FAČR však začala bojovat s pokřiky a téma násilí se někam vytratilo.

3/ FAČR bojuje s pokřiky všude možně, ale nezastala se krvavě zmlácených fanoušků Slavie při průvodu na Letnou na Čechově mostě. Zákrok byl nepřiměřený a surový. A fanoušek jen zírá, že když se ozve pár muslimů kvůli zákroku policie před motlitbou v mešitě (nepadla u toho ani facka), tak se ihned začne vyšetřovat na úrovni ministerstva vnitra a Policie ČR.

4/ Registrace fanoušků už mohla být dávno hotova, ale jen se o tom několik let mluvilo a kdosi to velice zanedbal. Ta registrace prakticky žádnou změnu legislativy nepotřebuje. Téměř každý člověk používá slevové či bonusové karty např. do obchodních řetězců, členské karty, debetní karty bank a podobně. Zvykl by si i fotbalový fanoušek. Pak by se nestalo, že by výtržnosti na Bazalech páchali především polští hooligans. Návyk používat registrační kartu je určitě snazší úkol než přelepit lidem pusy leukoplastí.

fanousci_banik banicek.com

POKRYTECTVÍ

Někde mezitím se potácí lidský rozměr Miroslava Pelty, protože terčem je právě on. Sám bohužel dodal „střelivo“ několika neobratnými prohlášeními.

A je tu ještě další lidský moment – fotbalová komunita příznivců je stále více obecně sprostá a vulgární. Stačí se podívat na pár facebookových fotbalových stránek a chaty příslušných webů. Vulgaritami toho nejtvrdšího typu se to tam jen hemží, a jestliže administrátoři vulgární zprávy nemažou, tak tím dávají signál, že se sprostoty tolerují. Ze sprosťáren ve virtuálním prostoru je k vulgárnostem na tribunách krátká cesta.

Fanoušky např. v Německu či v Anglii spojuje hrdost na svůj klub, symboliku, hymny. Současně je i rozděluje v rivalitě. Ale v Anglii nikdo nehodí dýmovnici směrem k Brendanovi Rodgersovi, trenérovi FC Liverpool, jako se to stalo v Teplicích koučovi Sparty Vítězslavu Lavičkovi. Dýmovnice přiletěla z kotle Sparty.

V zemích, jejichž fotbal celkově obdivujeme, je fandovství kultivované, daleko více emocionální, sociální, je v něm oddanost a osobní identifikace s klubem. K takovému typu fandovství se však nelze „pronapomínat“, protože začíná výchovou v rodinách.

V Čechách je fandovství postiženo asociálními rysy, společenskou frustrací, vulgárností, násilím, symbolika je až druhá.

Vulgarity však fotbal v Česku přímo neohrožují. Tou hrozbou je násilí, korupce a zákulisní pletichy, do nichž je zatažena sféra arbitrů a delegátů. Je však daleko jednodušší mentorovat publikum než přijmout účinnější opatření proti násilí, nebo provětrat vlastní řady. Z tohoto hlediska je celý český fotbal velmi pokrytecký.

Pavel SKRAMLÍK, šéfeditor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: sparta.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace