eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Pelta se Zaorálkovi upsal, že fotbal bude prosazovat název Czechia!

📁 Aktuálně, Blogy, Domácí fotbal, EURO 2016, Fanoušci, Homepage, Pavel Procházka, Reprezentace, Synot liga, Topstory 🕔30.5.2016

Czech CzechiaPelta se Zaorálkovi upsal, že fotbal bude prosazovat název Czechia!

PROCHÁZKA FOTBALOVÝM DĚNÍMČasy se mění. Ještě nedávno čeští fotbaloví představitelé odmítali video s bázlivým vysvětlením, že by „nám“ to FIFA nedovolila. Místopředseda FAČR (Fotbalové asociace České republiky) a předseda LFA (Ligové fotbalové asociace) Dušan Svoboda dokonce tvrdil, jak je krásné, když ve fotbale působí omylný lidský faktor a fanoušci si pak alespoň mají v hospodě co probírat (To jsme názorně viděli v sobotu, kdy ve finále Ligy mistrů padl gól vítězného Realu z ofsajdu). Najednou se titíž pánové chlubí s tím, že příští (autonomní) liga už bude mnohem lepší, protože se Česko stane jednou z experimentálních zemí s testováním videa! No vida, jak pružně se dají měnit názory.

Když magazín HATTRICK loni v létě ve své výzvě apeloval na vedení FAČR, aby v souladu a názorem čtyř nejvyšších ústavních činitelů začali fotbalisté po vzoru takřka všech států na světě v zahraničí používat jednoslovný geografický název země Česko (Czechia, Tschechien, Čechija, Tchéquie, Chéquia), přišla odpověď, že to je sice zajímavá myšlenka, o které budou ve FAČR přemýšlet, ale že budou nadále používat Česká republika (Czech Republic). Po boku a vzoru diktátorské KLDR, která si také tolik libuje v používání politického názvu státu … Ovšem minulý týden, po té, co užívání a zapsání Czechia v seznamech OSN kromě nejvyšších ústavních činitelů schválila i vláda, podepsali předseda FAČR Miroslav Pelta s ministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem společné Memorandum, kde se hned v prvním bodě svých „úkolů“ FAČR zavázala k tomu, že bude v zahraničí podporovat jednoslovný název Česko v různých jazykových variantách.

Tak to tedy budeme řádně a pravidelně kontrolovat. Zatím jsme četli na teplákových soupravách a mikinách esteticky velmi nevzhledně vypadající název CZECH REPUBLIC, kde se ovšem malý nápis „Republic“ z dálky vůbec nedal přečíst, takže tam zbývalo CZECH. Což ovšem znamená přídavné jméno český (á) nebo Čech či také čeština. Takže jsme pozorovali, jak spolu trénují „čeština Vrba“ s „češtinou Rosickým“ a „češtinou Lafatou“.

Jelikož ale FAČR od státu něco chce, hlavně peníze a podporu, hned to jde (i když na EURO 2016 ve Francii z časového presu asi zůstane u starého špatného „republikování“). A proti Španělsku, bohužel, ještě nastoupí Česká republika, což je pitomost, protože podle tohoto vzoru může Česká republika hrát jedině proti Španělskému království. A pak proti Chorvatské republice a potom proti Turecké republice. A jestli jste někdy nahlas vyřkli, že jedete na dovolenou do Chorvatské republiky nebo Turecké republiky, máte u mě tisíc korun.

Ministerstvo pomůže při EURO 2016 s Fanambasádami

Jak se praví v Memorandu, ministerstvo zahraničních věci (MZV ČR) je připraveno českým občanům při fotbalových akcích za hranicemi Česka pomáhat, pokud to situace bude vyžadovat. „Konkrétním příkladem spolupráce s Fotbalovou asociací ČR bude i zajištění posílené konzulární přítomnosti při konání mistrovství Evropy 2016 ve Francii v rámci působení tzv. Fanambasád, a to pro péči o české fanoušky, kteří se ocitnou v nouzi,“ uvedl Lubomír Zaorálek.

„Jsme velmi rádi, že dlouhodobá výborná spolupráce FAČR a ministerstva zahraničí je stvrzena i podepsáním Memoranda. Je to také jednoznačný vzkaz směrem ke všem našim fanouškům, že o ně bude i při největších akcích v případě jakéhokoliv problému postaráno,“ prohlásil Miroslav Pelta.

Podepsání Memoranda o spolupráci mezi FAČR a MZV ČR se kromě letošního ME ve Francii vztahuje i na příští MS 2018 v Rusku a navazující další vrcholné akce v následujících letech. FAČR i MZV ČR plánují o společných aktivitách informovat české veřejnosti prostřednictvím vlastních internetových stránek, propagačních materiálů a dalších komunikačních kanálů.

Football: UEFA Euro 2016 Qualifiers Czech Republic vs TurkeyDavid Pavelka, záložník české fotbalové reprezentace.

Budou Češi v Riu reprezentovat „Republiku „.unda“?

Tak se těšme. Hlavně na ty nové mikiny a teplákovky (viz obrazový vzor v podání HATTRICKU). S názvem Česká republika/Czech Republic s absencí jednoslovného názvu jsme totiž, aniž si to řada občanů a sportovních fanoušků uvědomuje, někde na začátku minulého století.

Kromě apelu ministerstva zahraničních věcí lze v této věci vbrzku očekávat i podobnou snahu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které sportovním svazům rozděluje stamilionové prostředky. Ostatně podobné Memorandum s Lubomírem Zaorálkem už předtím podepsal předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Ten by si měl ovšem do srpnových letních olympijských her v Riu de Janeiro s jednoslovným názvem naší země řádně pospíšit. Název „Česká republika“ psaný a vyslovovaný v brazilské portugalštině – República Tcheca – je totiž poněkud pikantní. Evokuje totiž něco dosti jiného než zemi ve středu Evropy. Slovo „tcheca“, vyslovované jako tšéka, je v brazilské portugalštině výraz pro dámské přirození. „Ve spojení se slovem republika Brazilci, už tak veselý národ, padají do kolen,“ říká třeba David Mucha, který v minulosti pracovně působil v Latinské Americe a v Brazílii mimo jiné zakládal pobočku mezinárodní firmy. Čeští byznysmeni obchodující s Brazilci už proto dlouho žádali příslušné české představitele, abychom začali v zahraničí konečně používat jiný, jednoslovný a slušný název země.

Škoda, že čeští fotbalisté nepostoupili na MS 2014 v Brazílii nebo na olympijský turnaj 2016 v Riu. Po téhle zkušenosti by jistě jednoslovný název státu sami vehementně prosazovali. Nevím, jak by se Miroslavu Peltovi či Petru Čechovi líbilo, kdyby se dozvěděl, že reprezentuje „Republiku .unda“.

Možná Vrbovi Rusové řeknou, že Česko je „Čechija“

Jednoslovný název země ve světě je tedy mnohem důležitější, než si řada občanů a fanoušků myslí.

Když Lubomír Zaorálek po podpisu Memoranda s FAČR říkal Pavlu Vrbovi, že doufá, že jednoslovný název Česko/Czechia/Tschechien podpoří, dostalo se mu údajně odpovědi, že to český trenér nebude komentovat a řekne ministrovi svůj názor na věc až v soukromí mimo mikrofony.

Buďme velkorysí a nešťourejme do toho, jestli se má člověk, který neumí pořádně anglicky, vyjadřovat k tomu, jak se řekne „Česko“ či jiné slovo v angličtině. Ostatně, pokud Pavlu Vrbovi někdy vyjde ruské angažmá, tak se ve velké zemi dozví, že Rusové našemu státu neřeknou jinak než „Čechija“. A pokud v pátek večer dobře poslouchal rakouského hlasatele v Kufsteinu při úspěšném přípravném utkání s Maltou (6:0), dozvěděl by se, že Rakušané, stejně jako Němci či Švýcaři, říkají Česku „Tschechien“.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: ilustrační, profimedia.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace